Перейти до основного змісту
Мовні курси від руху "Єдині": як і де в Миколаєві можна вивчити українську

Мовні курси від руху "Єдині": як і де в Миколаєві можна вивчити українську

Мовні курси від руху "Єдині": як і де в Миколаєві можна вивчити українську
Відвідувачі мовних курсів. Миколаїв, 2023 рік. Фото: модераторка проєкту "Єдині" Ольга Ворошилова

Понад тисячу миколаївців та внутрішньо переміщених осіб станом на жовтень 2023 року почали спілкуватися українською завдяки мовним курсам від Всеукраїнського руху "Єдині ". Проєкт освітньої та психологічної підтримки у переході на українську мову стартував у Миколаєві в липні 2022 року.

Про це кореспондентам Суспільного розповіла координаторка територіальних громад Всеукраїнського Руху "Єдині" Віра Гронська.

Рух "Єдині" створений за участі Ініціативи "Навчай українською" та за підтримки ГО "Українська гуманітарна платформа". За словами Віри Гронської, мета руху — об'єднати українців за допомогою мови.

У Миколаєві функціонують три розмовні клуби. Викладають фахівці, які мають філологічну освіту та сертифіковані з навчання. Заняття відбуваються очно й онлайн.

"Зараз налагоджуємо співпрацю із Вознесенськом і Первомайськом на Миколаївщині, зустрілись із колективом бібліотеки у Коблевому, поступово запрошуємо містечка області, громади. Клуби можуть функціонувати при бібліотеках, школах, будинках культури тощо. Головне, щоб було бажання подолали й мовний, і психологічний бар’єри у переході на українську", — говорить Віра Гронська.

Основне завдання при роботі мовних клубів — допомогти людям перейти на українську, від найпростішого до найважчого. Наприклад, один курс розрахований на 28 днів, аби перейти на українську: мотивація, аудіозаписи, рекомендації, як пришвидшити перехід на українську, і кожного тижня підсумовуємо у розмовному клубі.

У Миколаєві проєкт започаткували у липні 2022 на базі Центральної бібліотеки імені Марка Кропивницького. Директорка закладу Інга Хоржевська каже, навчання відбувається у всіх 18 філіях. Слухачі курсів — люди різного віку, різних професій і суспільного статусу.

"Я спостерігала спілкування в одній з груп, у якій є ВПО із Херсона. У людей не просто бажання говорити українською, а я визначила для себе навіть агресивне бажання спілкуватися виключно українською, чути українську і бути в україномовному середовищі. Вони пережили окупацію, жахи. І це їхній спосіб боротьби за завтрашній день України — говорити українською", — сказала директорка бібліотеки.

У "Єдині" працює кілька груп. Є люди із потребою тільки бути в україномовному середовищі, а є люди, яким важливо отримувати знання з мови. Чим і приваблює "Єдині": в онлайн частині є можливість вивчати мову, а в розмовних клубах — спілкування.
Мовні курси на базі ЦМБ ім. М.Л. Кропивницького
Мовні курси на базі ЦМБ ім. М.Л. Кропивницького. Фото: модераторка проєкту "Єдині" Ольга Ворошилова

Відвідувач розмовного клубу миколаївець Сергій Щокін каже, повномасштабна війна гостро поставила питання ідентичності. Опановувати мову не важко, намагається у побуті та на роботі послуговуватися виключно українською.

"Раніше ми сперечались: російськомовні, україномовні українці. Зараз ці суперечки відійшли, українці можуть бути лише україномовними. Якщо не будемо говорити українською, нас не буде як народу, як особистості", — зазначив Сергій Щокін.

Оксана Сєдова і Сергій Щокін на заняттях
Оксана Сєдова і Сергій Щокін на заняттях. Фото: модераторка проєкту "Єдині" Ольга Ворошилова

Оксана Сєдова була в окупації у Херсоні дев'ять місяців, зараз вона внутрішньо переміщена особа, тимчасово проживає у Миколаєві. Каже, добре знає, що таке мова окупанта, тому й прийняла для себе рішення говорити українською.

"У бібліотеці я продовжила своє навчання, то було онлайн, а зараз офлайн. Раз на тиждень вчитель, який збирав нас, пояснював тонкощі української мови. Дуже багато нових слів, які я навіть не знала, що є в мові. Так за чотири місяці я отримала великий багаж знань", — розповіла Оксана Сєдова.

Я максимально ввожу у своє життя українську мову. Багато людей переходять на українську. Це неважко, тобі допоможуть, головне — бажання мати.

Зі слів координаторки територіальних громад Всеукраїнського Руху "Єдині" Віри Гронської, наступний курс з опанування української стартує з шостого листопада.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

Топ дня
Вибір редакції
На початок