У Миколаївській обласній станції переливання крові 27 жовтня організують Осінній день донора у межах кампанії #Розквітай. Люди можуть здати кров для військових та цивільних.
Про це кореспондентам Суспільного розповіла координаторка "Донор.UA" Олена Запорожченко.
За словами Олени Запорожченко, кампанія #Розквітай присвячена красі та користі донорства крові.
Мета заходу "Осінній день донора" — зібрати кров для військових поранених і пацієнтів, які цього потребують. Приймуть людей з будь-якою групою крові, каже Олена Запорожченко.
"Зараз ми дякуємо за всі групи крові, бо III(-) і IV(-) — вони найбільш рідкісні й менше людей їх потребує. А І(+) і II(+) — найпоширеніша, але на неї запит великий. Я закликаю усіх, хто почує навіть вперше слово "донорство", нехай поставлять собі таке питання: "А може я стану донором?". Ми всі з 18 років можемо бути донорами, якщо немає протипоказань зі здоров’я", — розповідає координаторка "Донор.UA".
Цей захід для досвічених донорів та тих, хто наважиться здати кров вперше організують тільки у Миколаєві, оскільки, за словами Олени Запорожченко, саме Миколаїв є форпостом.
"Ми забезпечуємо і Херсонську область. Наші донори дійсно "витягують" весь південь, без перебільшень. Ми вирішили провести у Миколаєві, бо у нас останній такий захід був святковий на день донора 14 червня. Чекаємо, має приїхати фотовиставка, але ще вона до нас не доїхала, вона мандрує Україною. У нас є наш герой з Миколаєва — Славік Шевченко, який представлений, один з 12 героїв, його історія, його портрет. Вирішили ще раз людям нагадати про донорство, зробити таке свято. Наразі кількість людей, які приходять на станцію у два рази зменшилася", — говорить координаторка.
За словами Олени Запорожченко, у Миколаївській обласній станції переливання крові завдячуючи заходу хочуть віддячити донорам, а також зацікавити тих, хто планує прийти вперше.
"Організували призи — 20 горняток, наліпки, сувеніри, смаколики будуть, буде фотозона і фотограф буде працювати. Це живе спілкування, воно людей мотивує до нових знайомств, якесь коротке спілкування заохочує інших людей приводити в донорство. Багато є у мене історій таких дивовижних", — каже координаторка "Донор.UA".
Кампанія #Розквітай розрахована на рік. Завдяки їй люди дізнаються все про донорство та його вплив на здоров'я.
"Ми маємо розповідати про донорство, розповідаючи історії людей, які успішні та здають кров. Ця радість порятунку життя — її не купити, її треба пережити. Це скарбничка до карми. Програма #Розквітай — об’ємна. Там низка заходів має проходити, це освітні лекції для молоді, підтримка у медіа. Для Миколаєва, звичайно, хотілося б більше таких заходів, це питання фінансування", — розповідає Олена Запорожченко.
За словами координаторки "Донор.UA", люди приїжджають у Миколаїв з інших областей та з-за кордону, аби здати кров саме у Миколаївській станції переливання крові.
"Здають кров у нас, бо розуміють, що Миколаїв — це вибухові, мінні травми, опіки. Бо всіх поранених везуть до наших лікарень. Переміщеним херсонцям велика дяка, вони дуже-дуже активно здають кров. Бо якщо людина знає, що таке війна — вона інша. Ось в такий спосіб, хочу, щоб було маленьке свято, бо увага до людей, які здійснюють цей подвиг. Така справа має бути розголошена, бо ми є живий приклад для інших, для наших дітей", — говорить Олена Запорожченко.
Також у рамках програми #Розквітай є захід "Відсвяткуй", який орієнтований на людей, які досягли повноліття.
"Це для молоді, щоб у 18 років вперше здати кров. Щоб вони рівнялися не на негативні вчинки, неварті уваги, а, наприклад, моя донька здала кров і поділилася з подругою, та теж прийшла. Історія кожного, як став донором — унікальна. Такі історії беруть за серце, кожен знаходить щось своє", — ділиться координаторка.
Олена Запорожченко говорить, що перед здачею крові треба обов'язково поснідати.
"Якщо зібралися йти, обов’язково поснідати зранку — каша на воді, хліб і чай. Бо це повноцінна донація, 450 мл за сім хвилин витікає. Процедура не болісна, більше психологічно важко здати кров з пальця на визначення групи крові, гемоглобіну і показників", — каже координаторка "Донор.UA".
Здати кров можна за попередньою реєстрацією тут. На донорів саме 27 жовтня чекатимуть з 8:00 до 13:00 за адресою провулок Радіо, 2.
Як стати донором крові
Міністерство охорони здоров'я пояснило, що донором може стати будь-який дієздатний громадянин України, іноземець чи особа без громадянства, яка має посвідку на постійне проживання на території України, віком від 18 років, вагою від 50 кілограмів без протипоказань, визначених МОЗ.
Аби підготуватися до здачі крові, потрібно:
- не вживати алкоголь за 48 годин до здавання крові;
- відмовитися від жирної, смаженої, копченої, молочної їжі, вживати менше солі напередодні;
- виспатися і з’їсти легкий сніданок;
- не курити за годину до здавання крові;
- не здавати кров, якщо відчуваєте озноб, запаморочення, головний біль чи слабкість.
Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.