Як відновити втрачені документи: розповідає миколаївська юристка

Як відновити втрачені документи: розповідає миколаївська юристка

Як відновити втрачені документи: розповідає миколаївська юристка
. Ілюстративне фото: УНІАН

Питання відновлення документів під час повномасштабного вторгнення РФ актуальне для людей, які виїхали з окупованих територій. Це пов’язано з тим, що документи в архівах були знищені, або переселенці могли втратити документи під час бойових дій.

Про те, як відновити паспорт кореспондентам Суспільного розповіла юристка Миколаївського офісу громадської організації "10 квітня" Марина Наймулик.

Перший варіант відновлення

Це легка версія відновлення, коли всі відомості є у реєстрах.

За словами юристки, якщо документи оформлені нещодавно та вони є у реєстрах, то соціальні працівники здійснюють супровід до органів міграційної служби, там вже відновлюють дані й можна отримати новий паспорт.

Марина Наймулик додає, бувають випадки, коли не можливо так зробити.

"Ця проблема існувала і до повномасштабного вторгнення, стосувалась громадян, які отримували документи на території Донецької, Луганської областей та АР Крим. Доступу до тих реєстрів зараз немає, паперові архіви також недоступні, тому у людей виникають значні складнощі із відновленням документів. Неможливо туди надіслати запити, і навіть були випадки, коли людина не могла підтвердити своє громадянство", — розповіла Марина Наймулик.

Другий варіант відновлення

Щоб отримати якийсь документ і мати правовий визначений статус у державі, можна оформити статус "особи без громадянства".

Юристка навела приклад, за яких умов людина оформила статус "особи без громадянства".

"Приклад у нас був, чоловік народився у Донецькій області, все життя, там мешкав ще за радянських часів, потім був засуджений, після початку війни відбував покарання на території Миколаївської області, коли звільнився, не мав жодних документів, у нього немає родичів, жодних документів", — говорить Марина Наймулик.

Зі слів Марини Наймулик, фахівці допомагають соціальним і юридичним супроводам людям з втраченим документами.

"Намагаємось відновити які можливо документи – свідоцтво про народження, військовий квиток, свідоцтво про отримання освіти. Тобто по всіх напрямках, де є якісь зачіпки, щоб можливо було встановити особу, належність до громадянства України", — каже Марина Наймулик.

Тривалість процедури

Тривалість відновлення документів залежить від кількох чинників: як швидко збираються докази та розглядаються запити.

За словами юристки, процедура встановлення особи триває два місяці. Процедура визнання людини без громадянства триває шість місяців та може бути подовжена до 12 місяців.

"Поки не має документів, ці люди дуже соціально незахищені, фактично не мають жодних прав. І ми працюємо в напрямку, щоб людина отримала документ, правовий статус", — розповідає Марина Наймулик.

Читайте також

НБУ випустив пам'ятну медаль "Миколаїв — місто герой"

Штормовий вітер. Протягом доби на Миколаївщині погіршаться погодні умови

Продавав військову амуніцію. Жителя Миколаївщини підозрюють у шахрайстві

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок