Через відсутність дощів аграрії села Лупареве Вітовського району можуть лишитися без врожаю. Чи можуть підприємці розраховувати на підтримку від держави – у репортажі Суспільного
Сергій Борисенко разом із друзями протягом двадцяти років займаються вирощуванням сільськогосподарських культур. Оформлені як фізичні особи - підприємці другої групи. На близько 300 гектарах землі сіють переважно пшеницю, ячмінь, соняшник. Чоловіки говорять, що з такою посухою зіштовхнулись вперше.
- Починаючи з осені вологи не було. Потім дощ пізно пішов. Посіви вийшли пізні, тобто слабкі. Добре, що зима була така більш-менш тепла, і рослини розвивалися. Але снігу теж не було, а запас вологи виробляється за рахунок снігу. У зв’язку з цим, якщо говорити про стан пшениці – то це катастрофічний стан. Якщо дощ піде, мені здається, що він нічого не врятує. Тому що вже колос сформований, - каже аграрій Сергій Борисенко.
Аграрій Сергій Левченко говорить, що врятувати врожай із близько ста гектарів не вдасться.
- Тут немає що косити. Навіть витрати на комбайн себе не виправдають. І пшениця, і ячмінь - все згоріло. Надія на соняшник, якщо будуть дощі. Якщо дощів не буде, то не буде і соняшника, - каже Сергій Левченко.
Староста сіл Лимани і Лупареве Галицинівської ОТГ Наталя Панашій розповідає, що раніше діяла програма, за якою аграрії могли отримати компенсацію в разі втрати врожаю.
- Ще до децентралізації у адміністраціях районних були сільгоспуправління. І у випадку таких катастрофічних неврожаїв, засух, вимерзань створювалися комісії, виїжджали. На рівні держави вирішували: чи надавати допомогу та в яких розмірах. Сьогодні цього механізму немає. Сільгоспуправління скоротили. На рівні ОТГ механізму такого - створення сільгоспуправління - немає, - каже Наталя Панашій
- У цьому році хотів так само підготувати ці акти на списання. Але сільгоспуправління ліквідували. Із березня його вже не існує. Сказали, на базі ОТГ треба сформувати також комісії. У даний час просто немає механізму, як це правильно сформувати, - каже аграрій Сергій Борисенко
Голова Галицинівської ОТГ Іван Назар говорить, що зараз обстеженням земельних ділянок займається відділ земельних ресурсів Галицинівської ОТГ.
- Незважаючи на те, що вони розпалися, у нас працює відділ земельних ресурсів, який має право обстежити земельні ділянки, зробити Акт обстеження на втрати і подати це в інші інстанції. Кожен підприємець має право написати заяву, прийти в сільську раду. Потім виїжджає група, тобто комісія, оцінює збитки, пишуться відповідні акти і надсилається в органи, які займаються цим питанням по виділенню коштів для відшкодування, - каже Іван Назар.
- До нас зверталося три людини із Прибузького, з Лиман, з Балабанівки, до яких комісія вже виїжджала. Із села Лупареве до нас поки ніхто не звертався, - розповів голова Галицинівської ОТГ Іван Назар.
У разі виникнення надзвичайної ситуації природного характеру, яка нашкодила посівам та призвела до втрат, сільгосптоваровиробник має право на відшкодування, компенсацію збитків, відповідно до постанови Кабінету Міністрів № 415 від 29 березня 2002 року.
- Ця постанова надає йому право отримати компенсацію як з місцевого, так і з державного бюджету. Взагалі, якщо сільгосптоваровиробник у своїх кведах має відповідний квед, який визначає його сільгосптоваровиробником, то незалежно від форми оподаткування, він може претендувати на відшкодування таких збитків, - каже адвокат Олена Смоляк.
- Кошти з резервного фонду бюджету виділяються за загальним правилом на безповоротній основі. Якщо мова йде про суб’єкти господарювання недержавної форми власності, тобто приватної. Або тих суб’єктів господарювання, у статутному фонді яких корпоративні права держави становлять менше 51% , то такі кошти виділяються через головних розпорядників, лише на умовах повернення, - говорить адвоката Олена Смоляк.
Авторка: Вікторія Андрушків, оператор: Євген Сержук
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- Юрист назвав переваги та недоліки закону про ринок землі
- Врожайність на Миколаївщині залежатиме від стану вологи в ґрунті
- Квоти на добрива не вплинуть на свободу вибору для аграріїв, - заступник міністра
- Кінбурнський півострів: третина зневоднених озер та п’ятий рівень пожежної небезпеки