Ювілей в окупації: регіональний ландшафтний парк "Кінбурнська коса", що на Миколаївщині, відзначив 30-річчя

Ювілей в окупації: регіональний ландшафтний парк "Кінбурнська коса", що на Миколаївщині, відзначив 30-річчя

Ювілей в окупації: регіональний ландшафтний парк "Кінбурнська коса", що на Миколаївщині, відзначив 30-річчя
. Фото: УНІАН/Євген Колесник

Найперший в Україні регіональний ландшафтний парк "Кінбурнська коса" 15 жовтня відзначив своє 30-річчя. Ювілей природний комплекс зустрів у окупації. Російські збройні сили зайшли на територію півострова у березні зі сторони суходолу в Херсонській області.

Як бойові дії вплинули на природний парк та чим унікальна Кінбурнська коса, розповів директор регіонального ландшафтного парку Зеновій Петрович.

"Кінбурнська коса" став першим в Україні регіональним ландшафтним парком. Його створили відповідно до рішення Миколаївської облради №16 від 15 жовтня 1992 року. Площа парку складає 17 890,2 гектара та пролягає на території в межах Миколаївської області та одного кілометра прилеглої зони Чорного моря, Ягорлицької затоки та Дніпро-Бузького лиману.

На специфічному піщаному субстраті Кінбурнської коси розвивається своєрідна фауна і флора, велика кількість ендемічних, поширених лише в цій місцевості, видів та рідкісних видів, занесених до Червоної книгу України, Європейського та Світового Червоних списків.

Кінбурнська коса є домівкою для 415-ти рідкісних видів тваринного світу, з яких 166 занесено до Червоної книги України, та щонайменше 47-ми рідкісних видів рослин, грибів та лишайників. Третина з 277-ми видів пернатих, які перебувають на території України, виводять пташенят саме на Кінбурні — чоботарі, рожеві пелікани, пухівки тощо. Також Кінбурнська коса є найбільшим в Європі місцем масового зростання орхідних.

"Протягом 30-ти років парк здійснює природоохоронну, рекреаційну, наукову та екоосвітню діяльність. Парк внесений до переліку наукових установ України. За цей час збережено мільйони особин флори та фауни, тисячі особин рідкісних видів, збережено цілісність природних територій морського узбережжя від приватизації та забудови, припинено полювання на всій території коси тощо", — розповів Зеновій Петрович.

Станом на 16 жовтня вся Кінбурнська коса, а разом із тим й однойменний регіональний ландшафтний парк, перебуває в тимчасовій окупації. Територія парку потерпає від забруднення атмосферного повітря внаслідок обстрілів, вибухів та пожеж в природних комплексах, забруднення та порушення ґрунтового покриву внаслідок вибухів та проїзду важкої військової техніки, забруднення водойм паливно-мастильними та вибуховими матеріалами.

"Окупація території і зона воєнних дій не дають змоги повноцінного здійснювати охорону території РЛП та вчасно гасити пожежі. При наявних можливостях працівники служби держохорони разом з жителями сіл неодноразово брали участь в ліквідації загорянь та гасінні пожеж", — розповів Зеновій Петрович.

Постійні вибухи, постріли та переміщення техніки турбують тварин, знищують як їхні домівки, так і їх самих, каже директор парку. За підрахунками Державної екологічної інспекції, російська армія завдала збитків ландшафтному парку на суму майже 10 млрд грн.

"Маємо надію, що по закінченню війни сонце, вітер та вода з часом загоять воєнні рани Кінбурна, а природна рослинність та тваринний світ поступово відновляться", — сказав Зеновій Петрович.

Читайте також

"Проста українська скіфська баба". На сцені Миколаївського драмтеатру представили моновиставу

Побут та завдання на позиціях. Історії захисника та захисниці з Миколаївщини

Овочі подорожчали, а мед — ні. Як змінилися ціни на продукти в Миколаєві

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.

На початок