На Миколаївщині завершується сезон прибирання на сільськогосподарських полях. Фермер Руслан Нерода має 1 200 гектарів землі. Станом на 11 жовтня чоловік завершує збір соняшника, до грудня планує досіяти ячмінь.
Як вплинула повномасштабна війна на врожай 2022 року та роботу сільських господарств, фермер розповів кореспондентам Суспільного.
Зі слів Руслана Нероди, в перші дні повномасштабної війни у нього та його колег не було розуміння, чи є сенс виходити на поле.
"Ми не знали, чи зайдуть сюди вороги, чи ні. Ми точно не збиралися залишатися під окупацією. Всі були на валізах і були готові виїхати в будь-який день", — розповів чоловік.
На поля фермера прилітали касетні снаряди, через обстріли горіла стерня, пошкоджень зазнала техніка та автівки. Попри бойові дії та їхні наслідки, запланований обсяг робіт у господарстві виконали на 80 відсотків, каже Руслан Нерода.
"Але такий був ще несприятливий рік, не було майже опадів тут. Курс долара підскочив, і ціни на паливо, на добрива, на хімію, на насіння теж піднялися у два-три рази", — розповів Руслан Нерода.
Через несприятливі погодні умови та інші фактори, які є наслідками повномасштабного вторгнення, зменшилась середня урожайність.
"Якщо 2021 року ми збирали десь в середньому по чотири тонни зернових (на один гектар — ред.), то 2022 року це було десь 2,5 тонни в середньому. Соняшник у 2021 році доходив до трьох тонн, 2022 року — десь тонна-півтори", — розповів фермер.
При посіві та зборі врожаю доводиться економити, говорить Руслан Нерода.
"Економимо на всьому. Використовуємо різні ресурсозаощаджувальні технології. Сіємо без обробки ґрунту. Десь лишаємо навіть падалицю. Тобто ті втрати, що комбайн зробив. Воно проросло. І ми це лишили. Бо воно вже дасть якийсь урожай без вкладень", — сказав чоловік.
Для збору врожаю на 1 200 гектарах вистачає трьох тракторів та одного комбайну. На підприємстві залишились два вантажні автомобілі з чотирьох — два віддали на потреби Збройних сил України, каже Руслан Нерода.
Читайте також
У південних районах Миколаївщини погодні умови призвели до зниження урожайності — директор Наукового парку
Трохи прохолодніше. На Миколаївщині прогнозують зниження температури
Дрова та буржуйки. Громадам Миколаївщини нададуть допомогу до початку опалювального сезону
Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.