Інтегрувати неповнолітніх, які вчинили правопорушення у соціокультурне життя громади, залучити їх у різні цікаві заходи, а також прищепити любов до фільмів, книжок і показати, що у бібліотеках може бути цікаво, розпочали у Львівській муніципальній бібліотеці. Із травня 2024 року за підтримки мережі "DOCU/CLUB" команда кіноклубу при Львівській муніципальній бібліотеці реалізовує адвокаційний проєкт "Інтеграція неповнолітніх субʼєктів пробації у соціокультурне життя громади", в межах якого неповнолітні вчаться комунікувати та віднаходити себе.
У травні 2024 року Львівська муніципальна бібліотека отримала лист від міської ради про те, що на прохання філії Центру пробації у Львівській області, бібліотеки стануть місцями для виконання громадських робіт, на які неповнолітніх можуть направляти за рішенням суду.
Про це Суспільному розповіла модераторка кіноклубу "Docudays UA" при Львівській муніципальній бібліотеці та координаторка адвокаційного проєкту "Інтеграція неповнолітніх субʼєктів пробації у соціокультурне життя громади" Віра Карпінська,
Загалом ініціатива виникла в межах пілотного проєкту з упровадження міжнародних стандартів правосуддя, дружнього до дитини.
"Усе почалось з кіноклубу "Docudays UA" при Львівській муніципальній бібліотеці. Минулого року ми вже мали адвокаційний проєкт, де працювали над інформаційною доступністю для незрячих і слабозорих людей, а коли до нас надійшов лист від міської ради, зрозуміли, що можемо розширити кругозір. Те, що бібліотеки стануть місцями виконання громадських робіт для неповнолітніх, які вчинили правопорушення, ми сприйняли радо, адже для нас це нова аудиторія, з якою можемо працювати", – каже Віра Карпінська.
Координаторка каже, ніхто не виправдовує правопорушення, які скоїли неповнолітні, і зрозуміло, що відповідальність за це повинна бути. Але хочуть, аби бібліотека стала для неповнолітніх місцем, де можна розвиватись, здобувати нові навички, вчитись нового і старатись, аби в майбутньому їхні дії не повторились.
Усе це, як каже Віра Карпінська, переросло у мету проєкту — інтегрувати неповнолітніх через заходи в бібліотеках, тим самим прагнучи, щоб бібліотеки не були якимось відстороненим місцем, а, тим паче, місцем покарання. Вони повинні сприяти їхній включеності в громадське життя, брати участь у різних освітніх і культурних заходах.
"На жаль, до неповнолітніх, які вчинили правопорушення, є чимало стереотипів. Наприклад, їх можуть називати злодіями чи злочинцями, хоча це далеко не так. Це лише діти чи підлітки до 18 років, які вчинили правопорушення, що не стосуються життя чи здоров’я інших людей. За рішенням суду вони не сидять у в’язниці, а мають виконувати громадські роботи задля виправлення. Якраз пробація — це альтернатива позбавленню волі, що передбачає відбування засудженими покарання в громаді без ізоляції від суспільства. Її мета — допомогти засудженим виправитися і запобігти скоєнню повторних правопорушень", – пояснює співрозмовниця.
За її словами, в межах проєкту у бібліотеки періодично приходять семеро неповнолітніх віком 15-17 років, які вчинили правопорушення. У літній період вони приходять двічі на місяць, а тепер — раз на місяць. Усі приходять радо і активно включаються у процес.
Розуміючи, що бібліотекарі можуть більше, у Львівській муніципальній бібліотеці почали реалізовувати інший адвокаційний проєкт із пробації неповнолітніх в соціум і культурне життя громади. У планах — розробити програму для бібліотекарів, які би працювали з неповнолітніми правопорушниками по бібліотечних інституціях всієї країни.
"У мережі кіноклубів завжди говорять, що адвокація — це зміни. Через розробку та затвердження методичної програми роботи з підлітками для бібліотек ми хочемо залучити якомога більше бібліотечних інституцій країни та надихнути їх взяти цю відповідальність. Щоб не боятись працювати з неповнолітніми правопорушниками, адже бібліотеки — чи не єдине інклюзивне безпечне місце, що має багато ресурсів", — веде далі співрозмовниця.
За словами Віри Карпінської, впродовж чотирьох місяців для неповнолітніх, які вчинили правопорушення, уже провели ряд заходів, які стосувались працевлаштування, профорієнтації, запобігання булінгу тощо. Окрім цього, з неповнолітніми працювала психотерапевтка, яка через арттерапію допомогла їм попрацювати зі своїми страхами.
На цьому, як наголосила координаторка проєкту Віра Карпінська, вони не зупинятимуться і надалі організовуватимуть цікаві події для неповнолітніх, які вчинили правопорушення. Наприклад, у планах — організувати обговорення документальних фільмів, тематичні зустрічі з психологами, обговорення книжок тощо. Поміж тим, не забуватимуть прищеплювати любов до книжки, роблячи читацькі клуби.