"Це загроза життю людей": мешканці села на Львівщині скаржаться на забруднення від підприємства

"Це загроза життю людей": мешканці села на Львівщині скаржаться на забруднення від підприємства

Ексклюзивно

Жителі села Велика Горожанна, що на Львівщині, бояться пити воду з колодязів та скаржаться на сморід. Кажуть, різкий запах з’явився близько пів року тому. Ймовірною причиною цього називають роботу підприємства, яке є на території їхнього села. Селяни вимагають його закрити.

Більше про це дізнавалося Суспільне.

Жителька села Велика Горожанна Оксана Дощин розповідає, окрім різкого запаху вона почала відчувати дивний присмак в роті.

"Десь з вересня відчуваю дивний присмак в роті, такий металічний. Я думала, що то я захворіла, і тут одного вечора я чую такий сморід! Я вийшла, двері привідкрила і, знаєте, там треба було протигаз надягати. Діти розказують, що вони ввечері гуляють і ті смороди постійно вони чують, і тоді постало запитання, звідки воно йде? Ми тоді зробили приватно аналіз води в криниці, і в мене в криниці виявили кадмій — перевищення. Ми воду вже не використовуємо ні для пиття, ні для варіння. Просто технічна вода", — каже жінка.

Мешканка села Велика Горожанна Оксана Дощин
Мешканка села Велика Горожанна Оксана Дощин. Суспільне Львів/Ольга Дейнека

На думку жителів, ймовірною причиною забруднення є підприємство, яке розташоване на території села.

"Ми вважаємо, що це підприємство працює орієнтовно з серпня минулого року. Займається воно, як на нашу думку, в цьому звісно мають дати оцінку правоохоронні органи, незаконною діяльністю. Чому? Тому що займається переробкою кольорових металів. Ми отримуємо скиди в наші ґрунтові води з їхніх колодязів пустот солей важких металів, а також викиди в атмосферне повітря. Це загроза життю людей, ми вимагаємо зупинити підприємство", — говорить уродженка села Надія Карпюк.

Мешканка села Велика Горожанна Надія Карпюк
Мешканка села Велика Горожанна Надія Карпюк. Суспільне Львів/Ольга Дейнека

Мешканці прийшли до підприємства. До людей вийшов спочатку власник цих приміщень, але на територію підприємства відмовився пускати.

Мешканці села Велика Горожанна стукають у ворота підприємства
Мешканці села Велика Горожанна стукають у ворота підприємства. Суспільне Львів/Ольга Дейнека

"Плани були тут займатися вікнами, але так як по логістиці зараз це невигідно робити, то поки що тут ми маємо обладнання. Воно на дробіння, на переробку. Нічого протизаконного тут немає. В нас обладнання абсолютно нове, невикористане. Можливо, лежать якісь речі, які виділяють якийсь запах специфічний, але воно не є шкідливе", — пояснює власник приміщень Роман Салаш.

Ситуація у селі Велика Горожанна. Власник приміщень Роман Салаш вийшов до мешканців
Власник приміщень Роман Салаш вийшов до мешканців. Суспільне Львів/Ольга Дейнека

"Вечорами постійно сморід чути. От вони говорять, що вони не працюють. А от я недалеко живу і вчора було чути великий шум, дробилка працює. Приїжджала комісія з Миколаєва і ми, нас було дві людини вибрано, і ми зайшли на територію. Ми там бачили печі, кислоти, апаратура так була відключена, воно не працювало, вони підготувались, вони знали, що приїдуть", — зазначає Оксана Дощин.

Жителі села Велика Горожанна залишили надписи на паркані підприємства
Жителі села залишили надписи на паркані підприємства. Суспільне Львів/Ольга Дейнека

До людей також вийшов орендар, який користується зараз цими приміщеннями. Каже, наявність плат і кислот, які бачили люди, не свідчить про незаконну діяльність.

"То що воно стоїть – це не означає, що я з ними щось роблю, законом не забороняється ні скуповувати, ні перепродувати. Тут була майстерня. Коли ми почали наводити тут порядок, тут ми такі котловани з такими маслами і з чим ми тільки не познаходили. Це ніхто не хоче бачити і ніхто не хоче чути", — каже орендар Ігор Шотурма.

Велика Горожанна. Орендар приміщень Ігор Шотурма спілкується з жителями села
Орендар приміщень Ігор Шотурма спілкується з жителями села. Суспільне Львів/Ольга Дейнека

Староста села Микола Зінченко каже, минулого тижня йому вдалося побувати на території підприємства у складі комісії Миколаївської міської ради.

"Ми були допущені у всі приміщення цього цеху. Наразі дійсно цех, на моє бачення, не працює, бо вони порозкорочували, познімали зі своїх місць, бо побачили, що то набуло розголосу те питання", — говорить Микола Зінченко.

Староста села Велика Горожанна Микола Зінченко
Староста села Велика Горожанна Микола Зінченко. Суспільне Львів/Ольга Дейнека

Мешканці села Велика Горожанна звернулися до обласного департаменту екології та природних ресурсів.

"До департаменту екології на видачу дозвільних документів це підприємство не зверталось. Таким чином, департамент екології не видавав дозвіл на викиди в атмосферне повітря. Для того, щоб перевірити законність чи незаконність діяльності цього підприємства, нами направлено звернення в контролюючі органи – це Державна екологічна інспекція", — каже заступниця обласного департаменту екології та природних ресурсів Ганна Башта.

Мешканці села Велика Горожанна вийшли на акцію під стіни підприємства
Мешканці села Велика Горожанна вийшли на акцію під стіни підприємства. Суспільне Львів/Ольга Дейнека

Представники Держекоінспекції взяли проби ґрунту та води поблизу загородженої території.

"За результатами лабораторних аналізів, якщо говорити про відбір проб води, було виявлено перевищення щодо вмісту свинцю та кадмію у воді. А в пробах ґрунту, було відібрано три такі проби, було виявлено перевищення по міді, по залізу, по марганцю, кобальту, свинцю та цинку, тобто по металах, по важких металах виявлено перевищення", — говорить заступник начальника Держекоінспекції у Львівській області Василь Стрищак.

За словами Василя Стрищака, якщо інспекція отримає погодження, то підприємство перевірять позапланово.

На початок