Панахида й прийом заявок на відновлення музею: як минули 74 роковини смерті Романа Шухевича

Панахида й прийом заявок на відновлення музею: як минули 74 роковини смерті Романа Шухевича

Сьогодні, 5 березня, у Львові вшанували 74 річницю загибелі генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича. На місці його музею, зруйнованого російським безпілотником, відбулися урочисті заходи й панахида. Також у Львові розпочався прийом заявок на участь у Всеукраїнському відкритому архітектурному конкурсі на проєктну пропозицію з відновлення музею Романа Шухевича.

Більше про музей Суспільному розповіла донька Романа Шухевича Марія Шухевич-Трильовська.

Марія Шухевич-Трильовська відвідує меморіальний музей батька щороку в день роковин його загибелі. Цьогоріч він зруйнований внаслідок атаки російських безпілотників 1 січня. Урочисті заходи відбулися біля пам’ятника Роману Шухевичу. Марія каже, що найбільше шкодує за фортепіано.

Зруйнована будівля музею Шухевича, 5 березня 2024.
Зруйнована будівля музею Шухевича, 5 березня 2024. Фото: Іванка Дусько / Суспільне Львів

"Я за ним шкодую, бо там його руки бігали по тому, він вчився грати на фортепіано, він грав, любив, і то ціла родина ще перед ним грала. Його не купували, коли Роман почав вчитись грати, його по родині передали, я навіть не знаю якого року воно було випуску. То було старе австрійське фортепіано, десь привезене з Відня", — розповідає Марія Шухевич-Трильовська.

Оскільки немає могили батька, музей був останньою ниткою, яка пов’язувала з татом, каже Марія. Вони бачились лише раз, коли їй було два роки.

"Тут були меблі на яких він сидів, тут були документи, які він перегортав і які він тримав в руках, а тепер вже того нічого нема. Фізичний зв’язок зник, лишились тільки спогади, лишились тільки гарні згадки про той музей", — додає Марія.

Жінка каже, що після знищення музею отримала багато дзвінків і повідомлень від людей, які хотіли відвідати це місце, але не встигли, тому дуже хоче, аби музей відновили таким, як він був.

Сьогодні, 5 березня, стартував прийом заявок на участь в архітектурному конкурсі з відновлення музею Шухевича. Про це повідомив міський голова Львова Андрій Садовий. За його словами, проєкт відновлення та кошторис буде готовий до кінця цього року.

Вшанування пам'яті Романа Шухевича у Львові, 5 березня 2023.
Вшанування пам'яті Романа Шухевича у Львові, 5 березня 2023. Фото: Іванка Дусько / Суспільне Львів

"Архітектурний конкурс дасть можливість знайти краще розв’язання. Чому це важливо? Одним із найважливіших місць цього музею була криївка. Вона знаходилась на горищі. Ну, звичайно що треба зробити доступність для людей з інвалідністю, щоб вони могли побачити цю криївку. Важливо облаштувати весь цей простір, тому що так, як це було — це була одна частина нашого життя, але має бути нове бачення. При цьому має бути автентика", — каже Андрій Садовий.

Що відомо про руйнування музею Романа Шухевича

У новорічну ніч росіяни атакували Львівську область безпілотниками типу "шахед". Внаслідок падіння уламків було повністю зруйновано музей Шухевича в Білогорщі та пошкоджено університет у Дублянах, де колись вчився Степан Бандера.

Від музею генерал-хорунжого УПА залишилися тільки стіна та купа цегли. Більшість експонатів – понад 600 – музейники сховали. Були знищені меморіальні речі Романа Шухевича: стіл, крісла, фотель, фортепіано тощо.

Для відновлення музею Шухевича оголосили міжнародний архітектурний конкурс.

На початок