У внутрішньому дворику музею «Тюрма на Лонцького»Тюрма на Лонцького — колишня тюрма у Львові, яка використовувалася в ХХ столітті як політична в'язниця польською, радянською та нацистською владами. З 2009 року — національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів. знайшли єврейські надгробні плити. Зараз ця територія належить Управлінню Служби безпеки України, дослідження проводили після їхнього погодження науковці пошуково-ексгумаційного центру «Доля» . Точну кількість плит назвати не можуть, адже ще продовжують роботи, також частина надгробків пошкоджена.
300 квадратних метрів малого подвір`я "Тюрми на Лонцького" у радянських час були замощені мацевами — єврейськими надгробними плитами. Їх виявили науковці центру «Доля» під час досліджень. Знайшли надгробки, коли знімали верхній шар асфальту.
Заступник директора центру "Доля" Володимир Харчук каже, що плити із зруйнованих пам’ятників привезли у цей дворик та замостили його як бруківкою.
Частина плит зруйнована повністю, інша — збереглася, на окремих плитах можна побачити надписи (івритом, польською або німецькою мовами) та дати.
"Тут є роки, фактично 40-го року – останнє поховання. Краєзнавці розповідали, і люди старші, що коли руйнували і Янівський цвинтар вояків УГА, кінець 60-х — початок 70-х років, так само зі сторони єврейського цвинтаря, зі сторони Золотої, весь той квартал був знесений і фактично, я думаю, тут поховання за часів радянської влади, які сюда їх привезли 60-ті — початок 70-х років", — розповів заступник керівника музею "Тюрма на Лонцького" Ігор Ожиївський.
Усі плити будуть досліджувати, формувати списки та шукатимуть родичів загиблих, каже керівник пошуково-ексгумаційного центру «Доля» Святослав Шеремета. Далі мацеви або ж залишать для експозиції в музеї, або перевезуть на цвинтар.
Голова Львівського товариства єврейської культури Олександр Назар розповідає, схожі плити періодично знаходять на вулицях Львова.
"Такі плити ми знаходили на вулиці Ганни Барвінок і вони досить подібні, це червоний піщаник. Це швидше за все, з нового єврейського цвинтаря, той, що Янівський тепер", — каже Олександр Назар.
4 роки тому на території колишньої тюрми науковці вже проводили розкопки, тоді знайшли 23 людські останки.
Читайте також: У Львові у стіні біля покинутого будинку знайшли старовинні єврейські надгробки