У реабілітаційно-спортивному центрі на Львівщині тренується команда зимових ігор Національної паралімпійської збірної. В березні, в перші дні повномасштабного вторгнення, спортсмени здобули 29 медалей та 2 місце на змаганнях. Україну тоді випередив Китай. Про Паралімпійські ігри, війну та натхнення до боротьби спортсмени розповіли Суспільному.
На тренувальний збір приїхала спортсменка з Вінниччини. Дівчина розповідає, що звістка про початок повномасштабної війни застала команду в дорозі напередодні Паралімпіади.
"Коли Григорій Вовчанський — наш капітан взяв першу медаль на Паралімпійських іграх, то, чесно кажучи, в той момент дуже сильно надихнулась. Почали писати люди, що це одна приємна новина, одна з приємних новин за день, що наші виступи допомагають пережити цей біль, допомагають підняти дух, що нас дивляться військові", — каже біатлоністка Ірина Буй.
На цих змаганнях Ірина Буй здобула своє перше олімпійське "золото".
"Це найвідповідальніші мої перегони за всю спортивну кар'єру. Я стала чемпіонкою Паралімпійських ігор на дистанції 10 км — біатлон. І коли я стріляла, двадцятий фінальний вистріл у цих перегонах, то від нервового напруження око тряслось, а праве вже від поту так... запливло і я просто обробляла спусковий. І коли я закрила 20 вистріл, це для мене була перемога", — каже біатлоністка.
Також "золото" на Паралімпіаді виборов найдосвідченіший спортсмен у складі збірної України Віталій Лук'яненко. Розповідає, що після змагань одразу повернувся до свого рідного Харкова. На блокпостах його зустрічали бійці тероборони та робили фото з чемпіоном.
"Зараз вже значно краще стало з тим, що у хлопців вже машини є і ті ж шкарпетки та їжа. Дружина готувала, я відвозив на блокпости, де шось речами допомагали, автівки з хлопцями купляли, тобто допомагали їм у той складний час", — каже біатлоніст Віталій Лук'яненко.
Тепер спортсмен вирішив обрати кар'єру тренера. На плановий тренувальний збір на Львівщині прибули не усі спортсмени, частина тренуються за кордоном. Є й такі, що залишились на тимчасово окупованих територіях.
"Українська спортсменка в квартирі так працює над тим. Вона зробила з квартири маленький тренувальний зал, вона на візку. Як вона тренувалась до чемпіонату світу, це треба бачити. І вона стала чемпіонкою світу, бо вирвалась з-під час окупації, перетнула кордон, який встановили загарбники", — каже президент Національного комітету спорту людей з інвалідністю України Валерій Сушкевич.
На фоні повідомлень з фронту у перші дні повномасштабної війни спортсменам вдалось вибороти друге загальнокомандне місце на Паралімпіаді. Нині ж чемпіони готуються до наступних змагань.
"Держава витрачає на нас кошти, як я кажу своїй команді, якщо держава, яка воює, може ще витрачати державні на підготовку спортсменів та відправляти їх на змагання, то така держава непереможна", — каже головний тренер Андрій Нестеренко.
На черзі у спортсменів чемпіонат світу у Швеції та інші кубки світу.
Читайте також: "Можливість розповісти про Україну всьому світові", – Дмитро Суярко про Паралімпіаду-2022