У Києві організували Фестиваль української писанки

У Києві організували Фестиваль української писанки

Фестиваль української писанки
Фестиваль української писанки, Київ, 30 квітня 2024 року. Анна Сергієць/Суспільне

У Києві сьогодні, 30 квітня, напередодні Великодніх свят відкрився Фестиваль української писанки. Майстрів з різних регіонів України зібрали для того, щоб встановити рекорд з масового розпису писанок.

Про це з місця події повідомляє кореспондентка Суспільного.

Протягом п'яти годин майстрині розписали понад вісімсот писанок. За словами організаторів, це наймасштабніший фестиваль української писанки. Після заходу усі писанки передадуть військовослужбовцям.

У Києві
Майстрині розписують писанки під час Фестивалю української писанки, Київ, 30 квітня 2024 року. Анна Сергієць/Суспільне

На фестиваль з'їхалося п'ятдесят майстрів з різних куточків України. Також прийшло понад 500 учасників для того, щоб навчитися створювати писанки під час майстеркласів.

За словами співорганізаторки заходу Марини Соботюк, цей фестиваль готували протягом місяця. За мету собі поставили встановити рекорд — "Найдовше виконання писанки".

У Києві відкрився Фестиваль української писанки
Люди розписують писанки під час Фестивалю української писанки, Київ, 30 квітня 2024 року. Анна Сергієць/Суспільне

"Дуже важливо, щоб традиція жила. Якщо традицією не буде користуватися молодь, вона не буде популярною, не буде знаною і не буде ідентифікувати нас у світі. По-друге, якщо писанку приймуть до нематеріального культурного спадку людства ЮНЕСКО, то ми переможемо на культурному фонді. Так як з борщем. Тому що ми доводимо світові, що у нас є свої ідентичні коди, які зберігаються на території України, ідентифікують нас як націю", — сказала Соботюк.

У Києві
Фестиваль української писанки, Київ, 30 квітня 2024 року. Анна Сергієць/Суспільне

На фестивалі представили писанки з різних областей. Зокрема, тут є колекція писанок, яку евакуювали з Бахмута. Організатори зазначили, що частина писанок, яку вивозили волонтери, під час обстрілів пошкодилася. Але іншу частину вдалося вивезти і представити наразі на фестивалі.

У Києві
Писанки із Бахмута на Фестивалі української писанки, Київ, 30 квітня 2024 року. Анна Сергієць/Суспільне

Як розповіла начальниця управління культури Бахмутської міської ради Ірина Булгакова, на фестиваль привезли частину врятованих писанок. Ще частина знаходиться в Музеї народної архітектури та побуту в Донецькі хаті.

У Києві відкрився Фестиваль української писанки
Писанки із Бахмута на Фестивалі української писанки, Київ, 30 квітня 2024 року. Анна Сергієць/Суспільне

"Коли виїжджали, намагалися врятувати саме нашу спадщину. Писанки — це нашого автора Дмитра Денисенка, це він розписував. Це частина нашого Музею народних ремесел, який був розташований у Бахмутському народному домі", — сказала Булгакова.

За її словами, писанки частково реставрували, адже вони були обпалені після пожежі. На яйцях зображений традиційний восковий розпис Донецького регіону.

У Києві відкрився Фестиваль української писанки
Фестиваль української писанки, Київ, 30 квітня 2024 року. Анна Сергієць/Суспільне

Народна писанкарка Марія Юдейко розповіла, що традиційно малює восковою технікою — розпис гарячим воском по яйцю. Але останнім часом почала використовувати природні барвники.

"Коли почався карантин, я бігала дворами, збирала траву, варила все, що тільки можна. І маю таку колекцію 2021 року. Тут береза, каштан, різні весняні первоцвіти, чорниця із супермаркету. Цього року поєднала натуральні барвники, а також анілінові фарби", — сказала Юдейко.

Пізніше на фестивалі оголосили про встановлення рекорду з наймасовішого розпису писанок майстрами різних регіонів України.

"Протягом 5 годин 530 учасників виготовили 800 писанок. Рекорд України встановлено!", — сказала генеральна директорка Книги Світових Рекордів Ганна Крисюк.

Т. в. о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв нагадав, що Україна спільно з Естонією подала номінацію "Писанка: українська традиція і мистецтво оздоблення яєць" для включення до Репрезентативного списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО.

Що відомо про інші культурно-мистецькі заходи у Києві

Музей Ханенків спільно з культурно-освітньою ініціативою "Без пробілів" запрошує підлітків від 14 до 18 років долучитися до креативних майстерень, які діятимуть з 13 квітня до 15 червня в Києві. Загалом проєкт триватиме 10 тижнів і включатиме чотири майстерні: креативного письма, плаката, перформансу й аудіоперформансу.

До 2 червня у Музеї історії міста Києва триватиме виставка світського дитячого одягу 1820-1920 років "Сто років дитинства". В експозиції представлені понад 20 дитячих костюмів, аксесуари, іграшки, взуття та фотографії дітей у різних вбраннях конкретного періоду.

Також у цьому музеї до другої річниці звільнення Київщини від російських окупантів представили виставковий проєкт "На захисті міста: хто і як обороняв Київ упродовж тисячоліть". Ця експозиція уособлює збірні образи захисників міста в різні історичні епохи. Проєкт у форматі вуличної банерної виставки також буде представлений просто неба на Контрактовій площі.

У Національному музеї історії України презентували 274 предмети археології та монети, які Естонська Республіка затримала на своєму кордоні та повернула Україні. Серед артефактів можна побачити прикраси скіфського часу, передримського та римського часів, а також середньовічні знахідки.

Ще у столиці для обдарованих дітей планують запровадити щорічний міський конкурс "Мистецькі Горизонти". Він проходитиме у три тури за чотирма напрямками. Переможці отримають дипломи та грошові премії.

На початок