Завершився пілотний проєкт з підтримки родин військовослужбовців в столиці: результати

Завершився пілотний проєкт з підтримки родин військовослужбовців в столиці: результати

психолог
Психологічна підтримка. Фото ілюстративне, pexels

Дві тисячі людей отримали психологічну допомогу в межах програми "Підтримка сімей військовослужбовців". У столиці пілотний проєкт тривав п'ять місяців.

Про це розповіла заступниця голови КМДА Марина Хонда.

Понад 40% учасників проєкту прийшли в очікуванні повернення рідних із фронту чи полону. Ще 15% — зі складнощами адаптації після повернення рідних.

Кожна п'ята людина звернулась, переживаючи втрату близьких, або ж дізналась про неї вже під час участі у проєкті.

За словами Хонди, містяни проживали новий досвід у зв'язку зі службою одного з членів родини в ЗСУ. Також проговорювали тему насильства в сім'ї.

"Йдеться не тільки про фізичне насильство з боку чоловіків. Через напругу і потребу в психологічній допомозі раніше спокійна і терпляча мама чи бабуся можуть стати агресорами відносно дітей чи чоловіка", — зазначила посадовиця.

Серед учасників було 60% жінок, 15% чоловіків, 15% пар і 10% підлітків. Пілотний проєкт проходив на базі Київського міського Центру гендерної рівності, запобігання та протидії насильству за підтримки UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення.

"Потрібно перейти до довгострокового проєкту. Треба зрозуміти, на яку кількість людей він буде розрахований, у яких районах Києва буде реалізований. Яка допомога є критичною, а яка буде варіативною", — підсумував в.о. керівника Програми з протидії та запобіганню гендерно зумовленому насильству UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення Костянтин Бойчук.

Що відомо про психологічну допомогу в Києві

У місті працюють п'ять мобільних бригад, які надають соціально-психологічну допомогу постраждалим від домашнього насильства.

Також у столиці функціонує Центр допомоги врятованим, де люди, які виїхали з зони активних бойових дій чи окупованих територій, можуть отримати комплексну соціально-психологічну підтримку.

Усі, хто цього потребує, можуть відвідати Кризовий центр "Соціотерапія". Там допомагають людям з гострим стресовим станом, спричиненим війною.

Ще у місті минулого року відкрили перший в Україні Центр стресостійкості. Його фахівці надають психологічну підтримку, зокрема, демобілізованим військовим, членам їхніх родин. А також працівникам, які під час війни забезпечують життєдіяльність столиці.

Протягом 2023 року на телефон довіри Київського міського Центру гендерної рівності, запобігання та протидії насильству звернулися майже 5 тисяч громадян. Люди потребували допомоги та консультацій щодо домашнього насильства.

В Україні збільшується попит на психологічну та психіатричну допомогу, тому Національна служба здоров'я України разом з ВООЗ розробив новий пакет послуг, щоб пацієнти могли отримувати консультації та психологічну допомогу на первинному рівні, у свого сімейного лікаря, терапевта, педіатра.

Наразі майже 1500 столичних лікарів первинної ланки пройшли навчання за спеціалізованою програмою ВООЗ. Медики готові консультувати пацієнтів щодо ментального здоров'я.

Психологи кажуть, що через воєнні дії люди відчувають більший стрес, хоч проблеми, з якими звертаються, ті самі, що були й до війни, але стали "яскравіше виражені".

На початок