Шахраї розповсюджують фейкові СМС-повідомлення про надходження посилок від імені відомого українського поштового сервісу. Сповіщення містять фішингові посилання на підконтрольні зловмисникам ресурси. Їхня мета — зібрати платіжні дані громадян аби привласнити заощадження.
Про це повідомляє пресслужба Головного управління Нацполіції Києва.
"Аферисти переконують перейти за посиланням на підконтрольний їм ресурс, та ввести дані своєї банківської картки (ім'я власника, номер, CVV-код та термін дії). У подальшому зловмисники купують різноманітні товари онлайн, використовуючи для розрахунку незаконно отримані дані громадян", — йдеться у повідомленні.
Зазначається, що також, маючи такі відомості, шахраї можуть оформити повернення вже замовлених товарів, привласнюючи кошти з рахунків. У кіберполіції закликають дотримуватися таких порад:
- не переходити за сумнівними гіперпосиланнями
- отримувати дані про надходження посилки лише на офіційному сайті поштового сервісу або у застосунку
- перевіряти правильність URL-адреси сайту перед введенням конфіденційних даних, адже найменша невідповідність може означати, що користувач потрапив на фішинговийФішинг — (англ. fishing — риболовля) різновид інтернет-шахрайства, метою якого є доступ до конфіденційних даних користувачів сайт
- завести окрему інтернет-картку для онлайн-шопінгу, на яку переказувати лише ту суму, яка необхідна для сплати
- сплачувати гроші після отримання товару, аби мінімізувати ризики втрати коштів
- не повідомляти стороннім особам коди-підтвердження, які приходять у SMS-повідомленнях або безпосередньо у застосунки.
Правоохоронці нагадують, що у разі розголошення платіжної інформації шахраям, потрібно негайно звернутися до банку та заблокувати карту. Також звернутися до найближчого відділення поліції або зателефонувати на спецлінію 102.
Що відомо про випадки шахрайства у Києві та області
У столиці шахраї найчастіше "працюють" під виглядом соціальних працівників чи представників благодійних фондів. Переважно, жертвами обирають пенсіонерів та самотніх людей.
Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України попереджає переселенців про активізацію шахраїв, які пропонують допомогу нібито від міжнародних організацій. Аферисти створюють фішингові сайти, які за інтерфейсом нагадують сайти для оформлення соціальних виплат, зокрема єПідтримки, допомоги від ЄС, різних програм благодійних фондів.
Правоохоронці викрили інтернет-шахрая, який брав передплату за неіснуючі автозапчастини. Коли клієнти перераховували аванс, "продавець" переставав виходити на зв'язок.
Також поліція затримала 20-річного продавця з сайту оголошень, який не відправляв сплачений товар та не повертав за нього гроші. Ще у столиці викрили організацію, яка займалась шахрайством під виглядом інвестування у криптовалюту.
У Києві детективи БЕБ припинили роботу пунктів обміну валют, які працювали за ліцензією іншої фірми і продавали фальшиві долари. Викрити незаконну діяльність допоміг громадянин, який став жертвою шахрайської схеми.
Поліція затримала у столиці жінку, яка розповідала, що вона волонтер і може купувати різні товари за суттєвими знижками. Підозрювана ошукала щонайменше 15 громадян на майже 1 млн гривень.