На Київщині втричі збільшилась кількість кібершахрайств — прокуратура

На Київщині втричі збільшилась кількість кібершахрайств — прокуратура

Упродовж 2023 року на Київщині правоохоронці зареєстрували майже 2000 кримінальних проваджень за фактами кібершахрайства. Цей показник втричі більший за минулорічний і найбільший за останні роки.

Про це поінформувала пресслужба Київської обласної прокуратури.

Зазначається, що злочини цієї категорії складають 40% від загальної кількості розслідуваних шахрайств. Наразі, у період дії воєнного стану, зловмисники незаконно привласнюють кошти українців, користуючись їхнім бажанням допомогти військовим і внутрішньопереміщеним особам.

У відомстві зауважують, що шахрайства також вчиняються через фішинговіФішинг — (англ. fishing — риболовля) різновид інтернет-шахрайства, метою якого є доступ до конфіденційних даних користувачів посилання на інтернет-ресурсах і у Telegram-каналах під виглядом оформлення соціальних виплат від держави, міжнародних організацій, благодійних фондів тощо.

"Розповсюджена протиправна діяльність "кол-центрів", де особи під виглядом співробітників служби безпеки банків виманюють у громадян банківські реквізити, або ж створюють умови за яких потерпілі особисто перераховують кошти на їхні рахунки",— йдеться у повідомленні.

Правоохоронці закликають громадян бути пильними та дотримуватись загальних правил безпеки в інтернеті:

  • не вказувати власні персональні дані на неперевірених сайтах
  • не повідомляти термін дії банківської карти та CVV-код
  • не робити передоплату у неперевірених інтернет-магазинах, за можливості користуватися послугою післяплати
  • не користуватися неперевіреними оголошеннями щодо роботи, яка обіцяє швидкий заробіток за внесення завдатку.
  • не переводити кошти особам, які вимагають їх для допомоги вашим близьким, що нібито потрапили у біду.

Якщо аферистам вдалося здійснити задумане, потрібно одразу звернутися до найближчого відділення поліції або телефонувати на спецлінію 102, підсумували у прокуратурі.

Що відомо про розслідування випадків шахрайства у Києві та області

У столиці шахраї найчастіше "працюють" під виглядом соціальних працівників чи представників благодійних фондів. Переважно, жертвами обирають пенсіонерів та самотніх людей.

Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України попереджає переселенців про активізацію шахраїв, які пропонують допомогу нібито від міжнародних організацій. Аферисти створюють фішингові сайти, які за інтерфейсом нагадують сайти для оформлення соціальних виплат, зокрема єПідтримки, допомоги від ЄС, різних програм благодійних фондів.

Правоохоронці викрили інтернет-шахрая, який брав передплату за неіснуючі автозапчастини. Коли клієнти перераховували аванс, "продавець" переставав виходити на зв'язок.

Також поліція затримала 20-річного продавця з сайту оголошень, який не відправляв сплачений товар та не повертав за нього гроші. Ще у столиці викрили організацію, яка займалась шахрайством під виглядом інвестування у криптовалюту.

У Києві детективи БЕБ припинили роботу пунктів обміну валют, які працювали за ліцензією іншої фірми і продавали фальшиві долари. Викрити незаконну діяльність допоміг громадянин, який став жертвою шахрайської схеми.

Поліція затримала у столиці жінку, яка розповідала, що вона волонтер і може купувати різні товари за суттєвими знижками. Підозрювана ошукала щонайменше 15 громадян на майже 1 млн гривень.

На початок