У столиці демонтують радянську зірку на обеліску міста-героя Києва

У столиці демонтують радянську зірку на обеліску міста-героя Києва

У столиці почали демонтаж радянської зірки на обеліску міста-героя Києва
. Фото: Анна Сергієць/Суспільне

У Києві у межах декомунізації продовжують знімати радянські символи з обеліска на честь міста-героя Києва, що на Галицькій площі (колишня площа Перемоги). Сьогодні зранку, 4 листопада, почали демонтаж золотої зірки, розміщеної вгорі на монументі.

Про це з місця події повідомляє кореспондентка Суспільного.

У столиці демонтують радянську зірку на обеліску міста-героя Києва
Комунальники столиці почали демонтаж золотої зірки — символа СРСР — із пам'ятника на Галицькій площі, Київ, 4 листопада 2023 р. Фото: Анна Сергієць/Суспільне

Думками з приводу події поділились перехожі, які в цей час перебували на Галицькій площі.

Пенсіонерка Тамара Максимова схвально оцінює очищення пам'ятника від радянської символіки: "Я дуже зраділа. Давно пора було його (п'ятикутні зірки СРСР — ред.) прибрати звідси".

У столиці демонтують радянську зірку на обеліску міста-героя Києва
Тамара Максимова підтримує знесення радянської зірки з обеліска міста-героя, Київ, 4 листопада 2023 р. Фото: Анна Сергієць/Суспільне

Жінка вважає це правильним рішенням.

"В України є своя держава, в ній є свої пам'ятники, є в ній свої свята, і вони повинні бути!" — розповіла вона кореспондентці Суспільного.

"А цього не треба", — киває пані Тамара у бік символів, що прославляють епоху колишнього Радянського Союзу.

У столиці демонтують радянську зірку на обеліску міста-героя Києва
Обеліск на честь міста-героя Києва, 4 листопада 2023 р. Фото: Анна Сергієць/Суспільне

Ідею позбавлення монумента радянської символіки підтримує і Михайло, який проходив повз Галицьку площу і зупинився подивитись, що відбувається біля монумента.

У столиці демонтують радянську зірку на обеліску міста-героя Києва
Киянин Михайло підтримує декомунізацію пам'ятника на Галицькій площі, Київ, 4 листопада 2023 р. Фото: Анна Сергієць/Суспільне

Утім, на думку киянина, це питання нині не першочергове.

"Якраз у цей час, під час війни, може, цим і не варто займатись було. Це можна було б зробити і після війни", — вважає чоловік. "Але якщо так вже вирішили, то хай уже знімають," — додає він.

"…всі в'їжджають (на площу — ред.) і бачать зірку". На думку Михайла, це не поєднується з ідеєю дерусифікації і декомунізації вулиць, адже саму площу, де розміщений обеліск на честь міста-героя Києва, вже перейменували з площі Перемоги на Галицьку.

"Ну, з одної сторони, правильно роблять. Правильно!" — каже співрозмовник.

Раніше у вересні працівники Департаменту територіального контролю КМДА прибрали з бічних панелей пам'ятника радянські зірки та анотаційну дошку російською мовою. А також змінили напис "1941" на "1939" рік, коли почалася Друга світова війна.

Що відомо про декомунізацію та дерусифікацію пам'ятників у Києві

У столиці 26 квітня 2022 року демонтували радянський монумент під Аркою дружби народів, саму арку перейменували. Тепер вона офіційно називається Арка Свободи українського народу.

Навесні 2022 року депутати Київради ухвалили рішення про усунення об'єктів, пов'язаних з культурою та історією Росії та СРСР, з публічного простору Києва. Серед них пам'ятник Ватутіну, три пам'ятники Пушкіну, георгіївська стрічка на станції метро "Героїв Дніпра".

Тогоріч у жовтні біля Національного транспортного університету в Києві активісти демонтували пам'ятник символу "руського міра" поету Олександру Пушкіну.

8 лютого у Києві демонтували пам’ятник радянському льотчику Валерію Чкалову. 9 лютого демонтували пам'ятник генералу Миколі Ватутіну.

У травні 2023 року Мінкульт змінив охоронний статус двох радянських пам'ятників у Києві — учасникам Січневого повстання у Маріїнському парку та обеліск на честь міста-героя Києва на Галицькій площі (колишня Площа Перемоги).

1 серпня у Києві з монумента "Батьківщина-Мати" зняли герб колишнього СРСР. Демонтаж та встановлення тризуба завершили до Дня Незалежності України.

Улітку 2023-го Київська міська рада підтримала петицію щодо демонтажу скульптури Пушкіна на Шулявці.

На пам'ятник російського поета Пушкіна у парку ім. Багряного в Києві повісили яскраву демаскувальну сітку, щоб прискорити процес дерусифікації.

На початок