"Чекаємо додому героїв Маріуполя": до річниці виходу з "Азовсталі" у Києві відбулася хода

"Чекаємо додому героїв Маріуполя": до річниці виходу з "Азовсталі" у Києві відбулася хода

"Чекаємо додому героїв Маріуполя": до річниці виходу з "Азовсталі" у Києві відбулася хода
Хода до річниці виходу із "Азовсталі". Київ. 20 травня 2023р. Фото: Ліля Гончарук / Суспільне

Сьогодні, 20 травня, минає рік, коли захисники Маріуполя остаточно вийшли з "Азовсталі". З цієї нагоди у Києві відбулася хода "Чекаємо додому героїв Маріуполя". Родичі полонених, безвісти зниклих та загиблих військових пройшли від парку Шевченка до Майдану Незалежності, повідомляє кореспондентка Суспільного.

Від початку повномасштабного вторгнення РФ з російського полону вдалося повернути 2324 українських військових. Із них понад 500 — це захисники Маріуполя і "Азовсталі", повідомив представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Андрій Юсов.

Хода родичів захисників Азовсталі у Києві 20 травня
Родичі полонених, зниклих безвісти та загиблих захисників Маріуполя йдуть ходою від парку Шевченка до Майдану Незалежності. Київ. 20 травня 2023р. Фото: Ліля Гончарук / Суспільне

"Ми пам’ятаємо всі, що дві з половиною тисячі наших оборонців вийшли з "Азовсталі". Роботи треба зробити дуже багато. Кожного п'ятого вдалося повернути. Але багато рідних, матерів, дружин, сестер чекають і обов’язково дочекаються рідних людей", — сказав Андрій Юсов.

Родичі захисників Азову на Майдані Незалежнсоті
Родичка захисника "Азовсталі" тримає на руках дитину. Майдан Незалежності. Київ. 20 травня 2023р. Фото: Ліля Гончарук / Суспільне

Серед учасників ходи — Мар'яна. Її чоловік служив в "Азові" з 2015 року. У групі розвідки він був водолазом-інструктором. Його вдалося звільнити з російського полону і евакуювати в Україну.

"Був шанс невеликий, що він одужає і буде жити далі, але на жаль, через 3 дні (після евакуації — ред.) його не стало. Встиг хоча б доньку побачити. Ми якраз були тоді в Дніпрі. Його туди евакуювали. Дуже багато полеглих бійців, дуже багато бійців в полоні, і майже нікого не обмінюють з "Азову". Нещодавно був обмін, 45 бійців було обміняно, але це критично мало, бо десь більше 700 осіб там знаходяться", — каже дружина загиблого захисника Маріуполя.

Родичі полонених захисників Азовсталі у Києві на Майдані Незалежності
Рідні захисників Маріуполя прийшли на Майдан Незалежності з прапорами, плакатами та світлинами тих бійців, які досі в полоні. Київ. 20 травня 2023р. Фото: Ліля Гончарук / Суспільне

Біля Стели на Майдані Незалежності офіцер управління розвідки "Азову" Ілля Самойленко наголосив, що захисники Маріуполя оборонялися 86 днів у надзвичайно складних умовах і у повній перевазі противника.

"В останні дні оборони Маріуполя ми фактично здали себе в заручники, в полон для єдино можливого шансу порятунку наших поранених бійців, що не могли тримати збою в руках. Частина із них до сих пір у полоні. Наша боротьба в Маріуполі не припинилася. Вона не припинялася у полоні і вона не припиняється зараз. І наша боротьба буде продовжуватися доти, поки всі не повернуться і Україна не буде звільнена від росіян, від загарбників, і поки загроза для нашої України не буде ліквідована", — наголосив Ілля Самойленко.

Родичі захисників Азовсталі на Майдані Незалежності
Зібрання рідних захисників Азовсталі на Майдані Незалежності. Київ. 20 травня 2023р. Фото: Ліля Гончарук / Суспільне

Що відомо про захисників "Азовсталі"

20 травня, гарнізон, який утримував "Азовсталь" у захопленому РФ Маріуполі, отримав наказ — припинити оборону.

Міністерство оборони України заявило, що триматиме в секреті інформацію щодо перебігу перемовин про обмін українських бійців із заводу "Азовсталь", які опинились у російському полоні.

Президент Володимир Зеленський у червні 2022 року повідомив, що після боїв за Маріуполь у російському полоні опинились понад 2,5 тисячі українських бійців із заводу "Азовсталь", їхнім визволенням займається Головне управління розвідки Міноборони.

21 вересня Україна повернула з російського полону 215 захисників Маріуполя, зокрема 108 військових "Азову". Їх обміняли на кума президента РФ Віктора Медведчука.

Черговий обмін полоненими між Україною та Росією відбувся 26 квітня. Вдалося повернути 44 людини, серед них, зокрема, оборонці Маріуполя.

На початок