Перейти до основного змісту
"Щоб люди могли вийти й вшанувати": у Кропивницькому збирають підписи за траурні кортежі центром міста

"Щоб люди могли вийти й вшанувати": у Кропивницькому збирають підписи за траурні кортежі центром міста

У Кропивницькому збирають підписи під зверненням до міськради про те, щоб пам'ять усіх загиблих військовослужбовців вшановували траурним кортежем у центрі міста. Зробити колективне звернення вирішили, порадившись з рідними захисників. Нині кортеж у центі міста дозволяють не всім рідним загиблим або ж вони не знають про таку можливість. Серед прохань до міської ради — визначити постійний маршрут центральними вулицями міста для автоколони "На щиті", повідомляти громаду про дату та час прощання.

Про це розповіла Суспільному виконавча директорка благодійного фонду "Полк Святослава Хороброго" Яна Пшеніцина.

"Щоб озвучували, коли буде проїзд кортежу і люди розуміли, коли вони матимуть змогу вийти і вшанувати загиблого героя. Ми просимо, щоб давали інформацію про маршрут та дату проїзду, щоб це було о дев'ятій годині, на хвилину мовчання. Найоптимальніше — це повідомлення в похоронному бюро. Якщо родина хоче, їм мають запропонувати проїзд колони. А також просимо провести інформаційну компанію серед населення, щоб люди під час проїзду колони "На щиті" ставали та вшанували загиблих, а машини вмикали аварійний сигнал".

З початку повномасштабної війни у Кропивницькому вшосте траурний кортеж проїхав центром міста 8 квітня. Так вшанували пам'ять загиблого військовослужбовця Іллі Мєдвєдєва. Кропивничанка Зоя Лебідь вважає, що так прощатися мають з кожним захисником.

"У Кропивницькому немає оголошень про місце і час прощання, немає кортежів, які б проходили з кожним загиблим через центр міста. Відповідно містяни не можуть попрощатись і віддати шану в центрі. Прощання в інших обласних центрах, зокрема у Рівному та Черкасах, відбуваються в головному соборі в центрі міста".

Зі слів Зої Лебідь, у травні 2023 року в єдиній системі місцевих петицій зареєструвала петицію про зміну процедури прощання із загиблими. Вона набрала 470 голосів з 450 необхідних. Петицію розглянули на депутатській комісії у міській раді.

"Там було чимало пунктів і більшість із них стосувалась самої процедури. Наприклад, одягу тих, хто виносить загиблих, наявності мікрофонів, наметів для тіні. Це все з’явилось після петиції. Але основна вимога, про прощання в центрі, так і не з’явилась".

Вперше з початку війни траурна колона проїхала центром Кропивницького 15 жовтня 2024 року. Тоді Кропивницький прощався із загиблим на Донеччині Олексієм Назарчуком на позивний Фріц. Його друг Михайло розповів Суспільному, як тоді брали дозвіл у міській раді на проїзд кортежу центром міста.

"Мені сказали, що заради нього одного не будуть це робити, що зі всіма прощаються на кладовищі, організовують автобус, почали посилатись на заходи безпеки. А я згадав стосовно проведення різноманітних заходів, ярмарків, на яких збираються сотні людей. Ми продумали маршрут і поставили всіх перед фактом, інформацію про це розмістили в соцмережах та направили листа через громадську організацію в управління поліції, щоб вони надали супровід".

Можливість віддати шану захисникам у центрі міста має бути у кожного, вважає дружина загиблого військовослужбовця Ольга Гетманчук. Її чоловік Євген загинув 21 березня 2025 року біля селища Котлине Донецької області.

"Дозволом займалась дружина побратима мого чоловіка. Вона сказала, що довелось пройти декілька кіл пекла, їм відмовляли. Але коли траурний кортеж рухався центром міста, я бачила людей, які зупинялися, ставали на коліна і клали руку на серце і саме тоді я відчула, що вони вдячні. Це про підтримку родин загиблих героїв. Саме центром міста, тому що людина проживала в цьому місті, вона боролась за нього. Хто зустріне траурний кортеж по об’їзній дорозі, хто віддасть шану?"

Проїзд траурного кортежу центром Кропивницького міська рада не забороняє, а не анонсують з міркувань безпеки, пояснив керівник пресслужби міськради Сергій Якунін.

"Жодної заборони ніколи не було в міській раді. Таку форма прощання з воїнами узгоджують з родинами загиблих. І у всіх випадках, коли родини звертались, вони знаходили підтримку. Тільки родини загиблих вирішують чин поховання".

Повідомляти завчасно про прощання не можуть через наказ військового командування, сказав керівник пресслужби.

Поставити підпис під зверненням до міської ради можна у "Просторі хоробрих" з 9:00 до 17:00. За словами Яни Пшеніциної, віднести його планують 10 квітня. На 8 квітня мають майже двісті підписів.

Топ дня
Вибір редакції
На початок