Перейти до основного змісту
Інфляція в Україні: причини й наслідки для Кіровоградщини

Інфляція в Україні: причини й наслідки для Кіровоградщини

Ексклюзивно

Споживчі ціни в Україні у 2024 році зросли на 12%. Прискорення інфляціїТривале зростання загального рівня цін, що відображує зниження купівельної спроможності грошової одиниці. тривало й у січні. Свого піка вона досягне влітку 2025 року, а далі, за даними й прогнозами голови Національного банку України (НБУ) Андрія Пишного, піде на зниження. Суспільне дізнавалось, чому інфляція зростала та як вона вплинула на ціни й купівельну спроможність українців, зокрема жителів Кіровоградської області.

Економіст – про причини інфляції

Кандидат економічних наук, автор книги "Як підняти українську економіку" Андрій Новак однією з причин росту інфляції назвав торішній неврожай.

"Реальна інфляція стала вищою, ніж прогнозували НБУ та уряд. Вони прогнозували менш як 10-9,7%. Реально ж, за підсумками року, вийшло 12%, і тут найбільший внесок зробив саме останній місяць, грудень. Тільки за грудень інфляція була 1,4%. Є дві основні причини таких вищих темпів інфляції за минулий рік. Перша – це нижчі врожаї, якщо порівнювати з 2023 роком, і друга – це збільшення витратної частини для виробників і торговців".

Інші причини росту інфляції, зі слів економіста – підвищення тарифів на електроенергію, підвищення акцизів на пальне, що призвело до його здорожчання, та підвищення податків.

"Причому все це зробили в короткий період, фактично за літо – за два-три місяці такі досить серйозні три удари по собівартості, по затратній частині для виробників і торговців. А фактор урожайності – це природний фактор, ніхто не може на це вплинути. А от адміністративні кроки уряду, вони й призвели до підвищення темпів інфляції".

ДевальваціяОфіційне зменшення золотого вмісту грошової одиниці чи зниження курсу національної валюти щодо золота, срібла, певної іноземної валюти. У сучасних умовах термін застосовують для ситуацій значного зниження курсу національної валюти відносно "твердих" валют (зазвичай, щодо долара США). гривні у 2024 році, зі слів Андрій Новак, була незначною. Тому її вплив на інфляцію був найменшим, якщо порівнювати з іншими факторами.

"Курс гривні здебільшого впливає тільки на іноземні товари, імпортні товари".

Зменшити темпи інфляції та наповнити бюджет може виведення з "тіні" української економіки, вважає він.

"Практично всі наші підприємства, які займаються зовнішньою економічною діяльністю – як експортом, так й імпортом – досі використовують офшорні компанії. Там ресурс додатковий для надходжень до бюджету – від 350 до 500 мільярдів гривень на рік, якщо закрити офшорні схеми й взагалі можливість використання в Україні офшорних компаній. Друга схема – це контрабанда на митниці, від якої український бюджет втрачає щороку від 250 до 350 мільярдів гривень".

На думку Андрія Новака, такі кроки уряду зменшать цьогорічні темпи інфляції та збільшать державний бюджет у півтора раза.

Наслідки інфляції для аграріїв

Керівниця агрогосподарства із села Синюха Новоархангельської громади Голованівського району Кіровоградщини Ольга Голобородько розповіла, що торік відчула вплив інфляції на увесь цикл виробництва продукції.

"Якщо взяти кінцевий результат, то це впливає на ціну, на собівартість нашої продукції. А потім цю продукцію переробляють, роблять харчі – і кінцева ціна для споживачів теж відповідна. На 10% у нас здорожчало усе: електрика у січні 2024-го – десять гривень за кіловат, а січні 2025-го – 11, селітра 21 тисячу була, цього року вже 22 тисячі за тонну. Запчастини дуже подорожчали, отрутохімікати – вони ж "прив’язані" до долара".

Зі слів Ольги Голобородько, в її господарстві обробляють півтори тисячі гектарів землі, вирощують пшеницю, ячмінь, соняшник, кукурудзу та гречку. Зміни в ціні протягом року пояснила на прикладі пшениці: торік у січні за тонну пшениці трейдери давали 6,5 тисяч гривень, нині – 9950.

"Торішня засуха довела до того, що ми просто отримали на третину менший врожай, ніж 2023 року".
Інфляція в Україні: причини й наслідки для Кіровоградщини
Склад із зерном у господарстві Ольги Голобородько. Суспільне Кропивницький

Наслідки інфляції для продавців овочів та м’яса

Олена Вишняк торгує на овочевому ринку у Кропивницькому. Порівнюючи нинішні ціни з цінами у лютому 2024 року, навела приклад картоплі, капусти, моркви.

"Картопля здорожчала: якщо торік кілограм був по 20 гривень, то зараз стандартна ціна – 29 гривень, і вона, на жаль, не дешевшає. Капуста була по 28-30 гривень, цього року 45 – це гуртова ціна. Просто не було де її брати. Морква – коли це таке було, щоб кілограм коштував 35 гривень? Вона завжди була по 20-22. І, на жаль, теж немає де її брати. На складах розуміють, що немає де взяти, тому підвищують ціну".
Інфляція в Україні: причини й наслідки для Кіровоградщини
Олена Вишняк. Суспільне Кропивницький

Зі слів продавчині, через нестачу овочів, вирощених в Україні, нині продають привезені з-за кордону.

"Більшість нашої продукції нині – з Польщі, зокрема капуста й картопля. В Україні вже немає де її брати. Відповідно, враховуємо витрати на бензин, тому така ціна і зменшуватись вона поки не буде".

За спостереженням продавчині Марини Давидової, на ринку, якщо порівнювати з минулим роком, скуповуються на 30% менше людей.

"Заходять у магазин, беруть три картоплини, одну морквину, дві цибулини, щоб зварити їсти на день. У нас здебільшого постійні покупці, вони приходять у вихідні".
Інфляція в Україні: причини й наслідки для Кіровоградщини
Марина Давидова. Суспільне Кропивницький

Людмила Культенко продає на ринку у Кропивницькому м’ясо свиней, яких вирощує з чоловіком. З її слів, торік витрати на утримання тварин збільшились через здорожчання кормів, електрики та пального.

"Якщо порівнювати з попереднім роком, то, думаю, витрати збільшились на 25-30%. І щоб було рентабельніше вирощувати свиней, ми змушені підвищувати ціни на продукцію. Ребро торік було по 170 гривень, нині – 180-190, язик торік був по 70 гривень, зараз – 120, серце ми продавали по 50, а в цьому році – 150. Субпродукти подорожчали через зменшення реалізації на ринку. Попит зменшився: раніше могли півтори тушки за день продати, цього року тушку за один день продати дуже тяжко".
Інфляція в Україні: причини й наслідки для Кіровоградщини
Людмила Культенко. Суспільне Кропивницький

Наслідки інфляції для продавців побутових товарів та одягу

Кропивничанка Інна Ковальова – підприємиця на першій групі оподаткування, згідно з якою не може мати найманих працівників та прибутку більше мільйона гривень на рік. Вона продає на ринку побутові товари. З грудня, сказала, покупців на ринку поменшало.

"Турецький чайник рік тому коштував 350 гривень, зараз – 420. Причина – здорожчання долара і, відповідно, здорожчання доставки. А, наприклад, хлібниця українського виробництва здорожчала зі 160 до 180 гривень через здорожчання пального та електрики".

Зі слів підприємиці, підіймати ціни почали на початку літа 2024 року й почали з імпортних товарів.

"Здебільшого з Туреччини й Польщі – на 5-10% через курс валют. Потім восени ми змушені були підняти повторно на 5-7%. Крім того, оптові бази, з якими ми працюємо, нещодавно підняли відсотків на п’ять вартість доставки товарів. Причина – мобілізація водіїв, які доставляли товари – працювати нема кому, що теж відображається на кінцевій вартості товару".
Інфляція в Україні: причини й наслідки для Кіровоградщини
Інна Ковальова. Суспільне Кропивницький

Вікторія Бодор, яка продає на ринку одяг, підтвердила здорожчання товару.

"Джинси найпростіші коштували 1200, зараз – півтори тисячі. Зимову куртку планувала продавати по дві тисячі, але через курс долара змушена була підняти ціну до 2500 гривень".
Інфляція в Україні: причини й наслідки для Кіровоградщини
Вікторія Бодор. Суспільне Кропивницький

Продажі наприкінці січня-початку лютого, якщо порівнювати з відповідними торішніми показниками, зменшились вдвічі, сказала Інна Ковальова.

Прогнози голови НБУ

Свої дані та прогнози щодо інфляції в Україні голова НБУ озвучив під час пресбрифінгу 23 січня, присвяченого рішенням з монетарної політикиПолітика держави, спрямована на контроль обсягу пропозиції грошей з метою встановлення цінової стабільності, сприяння економічному зростанню, дотриманню рівня безробіття населення на низькому рівні..

Прискорення інфляції, зокрема січневе, Андрій Пишний, пов’язує, серед іншого, зі стрімким зростанням цін на послуги.

"Таку цінову динаміку зумовило збільшення витрат бізнесу на сировину, матеріали й електроенергію, а також підвищення зарплат на тлі збереження дефіциту кадрів".

За його прогнозами, наприкінці 2025 року інфляція сповільниться до 8,4%, а у 2026-му – до 5%.

Топ дня
Вибір редакції
На початок