28 січня організації та підприємства Кіровоградської області почали отримувати офіційні повідомлення від Агентства федерального уряду США USAID про призупинення фінансування програм і проєктів, учасниками яких вони були. Кіровоградська обласна військова адміністрація таких повідомлень від агенції поки не має.
Про це Суспільному розповів керівник пресслужби обласної військової адміністрації Дмитро Кобець.
"Обласна військова адміністрація не отримувала офіційних листів від USAID".
USAID та Кіровоградська обладміністрація підписали меморандум про співпрацю 10 травня 2023 року. Він мав тривати до середини 2025 року. У ньому йдеться про проєкти для шести громад. Це переважно поліпшення інфраструктури (відкриття громадських просторів, майданчиків, молодіжних центрів) й отримання різної техніки, наприклад, для комунальних підприємств.
Голова Новоукраїнської громади Олександр Корінний розповів Суспільному, що всі проєкти встигли реалізувати до 31 грудня 2024 року й нині не залежать від фінансування USAID.
У місті Кропивницький через USAID оновили матеріальну базу для "Теплоенергетика". Зі слів заступника міського голови Олександра Вергуна, упродовж 2023 й 2024 років отримали матеріали й обладнання (труби, запірну арматуру, електроди), техніку (два екскаватори, аварійну машину) й котельні на твердому паливі в різних частинах міста. Мали плани на 2025 рік. Онлайн-нарада з представниками програми відбулася на початку січня.
"Ми ще подали перелік і техніки, й обладнання, яке нам потрібне. Це й автокрани, і когенераційні установки для можливості автономної роботи міських котелень (ми подали заявку на 20 установок. Вони сказали, що планують проводити закупівлі. І місто Кропивницький — одне з перших на отримання таких установок. Інформації про те, що щось там припиняється, у мене поки немає", — сказав Олександр Вергун.
За словами керівника "Теплоенергетика" Олександра Чельника, за час воєнного стану підприємство отримало по цій програмі різних матеріалів, механізмів на 73 мільйони гривень.
"Тобто дуже немала сума, як для нашого підприємства. Так що велика їм шана і подяка".
Співпрацювало з USAID й водопостачальне підприємство "Дніпро-Кіровоград". 28 серпня 2024 року підписали меморандум про взаєморозуміння, і він мав діяти до 30 червня 2025 року. Нині на підприємство надійшов лист про призупинення угоди, розповів Суспільному керівник підприємства Микола Романюк.
"Меморандум передбачав постачання великої кількості позицій для водогону: насоси, силові трансформатори, засувки, частотні перетворювачі. А головне — потужні генератори на водогін, щоб забезпечити його роботу під час блекауту. З цього всього встигли провести тендер і поставити лише на кілька позицій (насос, перетворювач). Генератори залишились на рівні тендерних пропозицій".
Також Суспільне поспілкувалося з очільницею громадської організації "Агенція сталого розвитку Хмарочос" Іриною Ткаченко. Агенція у співпраці з USAID реалізує молодіжні ініціативи в 11 громадах області.
"Звичайно, на нас таке рішення вплинуло. Фінансування зупинили на три місяці. Але я не роблю з цього трагедії, бо в нас є план "Б". Уже були випадки, коли призупинялися ці проєкти. Тому я знаю, як подолати тимчасові труднощі".
Що відомо про призупинення допомоги від USAID
20 січня президент США Дональд Трамп підписав указ про тимчасове призупинення всіх програм зовнішньої допомоги США на 90 днів до проведення перевірок, щоб визначити, чи відповідають вони його політичним цілям. У Пентагоні заявили, що це не стосується військової допомоги Україні.
27 січня Агентство федерального уряду США USAID призупинило фінансування всіх програм та проєктів без винятків після директиви Держдепу про аудит на 90 днів.
Адміністрація Трампа відправила у відпустку майже 60 високопоставлених чиновників Агентства США з міжнародного розвитку USAID після того, як Вашингтон повністю заморозив американську допомогу по всьому світу.
Українські організації та органи місцевого самоврядування отримують повідомлення щодо необхідності призупинити активності, що фінансувались коштом USAID або організацій, залежних від американського фінансування.
25 січня президент Зеленський сказав, що директива Держдепу не стосується військової допомоги Україні.
Тим часом FT пише, що дипломати з Бюро у справах Європи та Євразії Держдепу США попросили держсекретаря США Марка Рубіо повністю виключити Україну із директиви, яка набула чинності у п'ятницю.
Суспільне звернулось по коментар до посольства США в Україні, а також до Держдепу.
Що відомо про USAID
United States Agency for International Development (USAID) — агенція США з міжнародного розвитку, заснована у 1961 році. Має регіональні місії у Центральній та Південній Африці, Азії, на Близькому Сході, Латинській Америці та країнах Карибського басейну, а також у Європі.
USAID підтримує проєкти у понад 100 країнах світу, зокрема в Україні — відбудову шкіл, надання медичних послуг, ремонт критичної енергетичної системи. З початку повномасштабного вторгнення USAID виділило 2,6 млрд дол. на гуманітарну допомогу, 5 млрд дол. — на розвиток та 30 млрд дол. виділені у формі прямої бюджетної підтримки.
Загалом агенція інвестує та підтримує 29 різних сфер у 158 країнах по всьому світу. Зокрема йдеться про економічне зростання і торгівлю, гуманітарну допомогу, освіту, енергетику, інфраструктуру, технології тощо.