У місті Світловодськ Олександрійського району Кіровоградської області відбулася мирна акція "Не мовчи, полон вбиває". Рідні захисників Маріуполя хотіли нагадати про військових, які третій рік перебувають в російському полоні.
Про це на своїй сторінці у Facebook написав голова Світловодської громади Андрій Маліцький.
"Тисячі воїнів прямо зараз піддаються катуванням у російських тюрмах. Нагадувати про цей злочин Росії – це найменше, що ми можемо зробити для наших захисників у полоні",— йдеться у дописі.
За даними голови громади, на центральній площі міста зібралися рідні військовополонених зі Світловодська, Кременчука, Маріуполя й Павлиша — усього 70 людей.
Люди тримали плакати з фотографіями військових та написами: "Досить почесного полону", "Не мовчи, будь голосом полонених", "Полон вбиває".
Мама військовополоненого полку "Азов" Світлана Павлова розповіла, що її син у російському полоні з 2022 року.
"Його захопили у полон у травні 2022 року, при виході з "Азовсталі". Росіяни засудили мого сина до 22 років (ув'язнення — ред.)".
Дружина військовополоненого азовця Оксана на акцію приїхала з Кременчука.
"Знаю, що мій чоловік 20 травня 2022 року вийшов з "Азовсталі" та потрапив у полон. Де він тепер перебуває, мені не відомо".
Акція тривала годину.
Оборона Маріуполя
Російські війська зруйнували Маріуполь Донецької області. Місто перебувало в блокаді армії РФ із початку березня 2022 року. Голова Донецької обласної військової адміністрації Кириленко повідомив, що за час війни у Маріуполі загинули від 20 до 22 тисяч людей. Українській владі вдалось верифікувати 33 тисячі людей, яких російські окупанти примусово вивезли з Маріуполя на окуповану територію Донеччини або у РФ. Мер Маріуполя Бойченко повідомив, що інфраструктура міста внаслідок боїв пошкоджена на 90%. Місто було захоплене росіянами у травні 2022 року.
16 травня 2022 року командир "Азову" Денис Прокопенко, який перебував на "Азовсталі", повідомив, що наказ вищого військового командування для збереження життів особового складу виконано. Після цієї заяви ЗМІ повідомили, що з території заводу "Азовсталь" у Маріуполі виїхало 10 автобусів з українськими військовими.
Що відомо про звільнених оборонців "Азовсталі"
20 травня 2022 року, гарнізон, який утримував "Азовсталь" у захопленому РФ Маріуполі, отримав наказ — припинити оборону.
Президент Володимир Зеленський у червні 2022 року повідомив, що після боїв за Маріуполь у російському полоні опинились понад 2,5 тисячі українських бійців із заводу "Азовсталь", їхнім визволенням займається Головне управління розвідки Міноборони.
Україна 21 вересня 2022 року провела обмін полоненими. Він відбувся у Чернігівській області. Загалом з російського полону звільнили 215 українських військових, з них 108 — бійці "Азову", зокрема і командири. В обмін на 200 українських захисників Україна передала Віктора Медведчука.
В обмін на п'ятьох командирів Україна передала РФ 55 людей.
Українські захисники Денис Прокопенко "Редіс", Сергій Волинський "Волина", Святослав "Калина" Паламар, Денис Шлега, Олег Хоменко за процедурою екстракції потрапили до Туреччини під протекторат президента Ердогана.
8 липня 2023 року стало відомо, що до України повертаються командири захисників "Азовсталі", які перебували у Туреччині після російського полону: Денис Прокопенко, Святослав Паламар, Сергій Волинський, Олег Хоменко, Денис Шлега.