У Кропивницькому пів сотні людей подали заявки до міжнародного реєстру збитків. Фіксують збитки власники майна, яке зруйнувала і пошкодила російська армія в Маріуполі. У кропивницькому центрі "ЯМаріуполь" консультують і допомагають подати заявку.
Про це Суспільному розповів керівник центру надання адмінпослуг Маріупольської міськради Олексій Чуйко.
"Йде збір інформації саме міжнародного реєстру. Цей реєстр створений Україною, ЄС та ще 42 країнами саме для України. На базі центрів "ЯМаріуполь" ми надаємо консультацію".
За даними Олексія Чуйка, у кропивницькому центрі "ЯМаріуполь" за 2,5 роки зареєструвалися 1872 людей. Їм надали майже десять тисяч адміністративних послуг.
"У нашому центрі працює юрист, який надає юридичні послуги, психолог, також є менеджер з персоналу. Працюють два працівники центру надання адмінпослуг (ЦНАПу)".

Механізму компенсації за зруйноване майно поки немає, але заявки потрібні, щоб зафіксувати збитки мирних жителів, сказав працівник центру надання адмінпослуг Маріупольської міськради Іван Лафазан.
"Заявки до Міжнародного реєстру збитків подає особисто власник нерухомого майна, яке пошкоджене чи зруйноване. Наступні питання: які саме пошкодження сталися, чи квартира зруйнована внаслідок авіаудару, а пізніше будинок багатоквартирний був знесений окупаційною владою. Це часто така ситуація по Маріуполю. Яка ринкова вартість об’єкта нерухомості на момент пошкодження і бажана сума компенсації? Які докази додаються? Фотографії, документи".
Ольга Цьома – переселенка з Маріуполя. Розповіла, що з дітьми вона живе у Кропивницькому з квітня 2022 року. До центру "ЯМаріуполь" прийшла отримати роз’яснення, як оформити заявку до міжнародного реєстру збитків. У Маріуполі втратила рідних і дім.
"Наш будинок пошкоджений двома прильотами "Града"Реактивна система залпового вогню "Град". Загинув чоловік, він прикрив собою дитину, потім загинув батько. Я вимушена була виїхати з дітьми, потім мати через деякий час забрала".

Жінка розповіла, що подала заяву до реєстру у застосунку "Дія".
"Потрібно право на власність, документи, що посвідчують особу. Дуже добре, що є маленький куточок Маріуполя, куди ми можемо звернутися за допомогою. Консультанти допомагають тим, хто не дуже розуміється в комп’ютерах".
Оборона Маріуполя
Оборона Маріуполя тривала з 24 лютого 22 року – 86 днів. 82 з них - у повному оточенні. Впродовж цього часу російські війська завдавали ударів, зокрема, житлових будинків, сховищі у драмтеатрі, по пологовому будинку.
Голова Донецької обласної військової адміністрації Кириленко повідомив, що за час війни у Маріуполі загинули від 20 до 22 тисяч людей. Українській владі вдалось верифікувати 33 тисячі людей, яких російські окупанти примусово вивезли з Маріуполя на окуповану територію Донеччини або у РФ.
Міський голова Маріуполя Бойченко повідомив, що інфраструктура міста внаслідок боїв пошкоджена на 90%. Місто захоплене росіянами у травні 2022 року.