Ремонт та сучасна кухонна техніка. У дев’яти школах Кіровоградщини модернізують харчоблоки

Ремонт та сучасна кухонна техніка. У дев’яти школах Кіровоградщини модернізують харчоблоки

У дев’яти школах Кіровоградської області до кінця 2024 року модернізують харчоблоки. Йдеться про п’ять шкіл з Кропивницької громади, дві зі Світловодської, по одній з Помічнянської й Онуфріївської громад. Модернізація відбувається в межах Стратегії реформування системи шкільного харчування, яку в Україні розпочали у 2023 році.

Про це Суспільному розповіла директорка обласного департаменту освіти Ельза Лещенко.

За її словами, з Кропивницького до проєкту ввійшли ліцеї "Науковий" та "Нова українська школа", ліцей природничих наук, гімназія "Інтелект" та академічна гімназія. З Світловодська Олександрійського району — ліцей "Перспектива" та ліцей сучасної освіти "Інтелект". Крім того, харчоблоки оновлять у ліцеї №1 імені Героя України Євгена Березняка в місті Помічна Новоукраїнського району та в ліцеї у селищі Онуфріївка Олександрійського району.

Онуфріївська школа має опорну кухню. Це означає, що їжу, яку готуватимуть там, розвозитимуть по навколишніх школах — для учнів Вишнівцівської гімназії, Омельницького, Василівського, Млинківського, Куцеволівського ліцеїв, розташованих на території громади. У школах, куди привозитимуть готові страви, відремонтують їдальні, розповіла керівниця департаменту.

Щодо кухонь, то там ремонтуватимуть приміщення і встановлюватимуть новітнє обладнання (до прикладу, пароконвектомати для приготування їжі на парі), сказала Суспільному спеціалістка з організації харчування департаменту освіти Оксана Єфімова.

"Міністерство розглядало тільки комплексні проєкти. Це була одна з вимог. Тобто не було такого, що ми хочемо тільки ремонт зробити, бо обладнання вже колись закупили. Або навпаки: є ремонт, але бракує обладнання".

На проєкт витрачають гроші державної субвенції та з бюджетів громад. Згода громади на співфінансування була ще однією обов’язковою умовою участі у проєкті. Громади подавали заявки через електронну екосистему DREAM. Вона автоматично формувала рейтинг проєктів відповідно до балів, які вони набрали, розповіла Ельза Лещенко.

"Загалом Кіровоградщина подала заявки від 17 громад. Спочатку конкурсна комісія затвердила вісім проєктів, і це коштувало 70 мільйонів гривень з державного бюджету. Якщо додати співфінансування від громад, то загальна вартість проєкту склала 107 мільйонів гривень. Але потім електронна черга в Dream (до речі, її могли побачити всі охочі, не тільки Міністерство освіти) змістилася, бо школа з іншої області вибула, і ми змогли долучити ще один проєкт з Кропивницького — академічну гімназію. Це ще десять мільйонів субвенції до попередніх 70".

Модернізацію мають завершити до кінця року. Поки триватимуть ремонти, дітям організують буфети.

До цього школи Кіровоградщини оновлювали харчоблоки різними шляхами. До прикладу, торік 78 опорних шкіл області отримали по дві тисячі доларів від ЮНІСЕФ, на які закупили обладнання для шкільних їдалень.

"Освіта постійно модернізується. Звичайно, у досконалості немає кордонів. І до того, що модернізували раніше, громади хочуть додати нове обладнання. Залучають різні джерела. Але саме ця модернізація йде в межах Стратегії реформування системи шкільного харчування на 2023-2027 роки, і учасники проходять через систему Dream", — сказала Оксана Єфімова.

Що відомо про Стратегію реформування системи шкільного харчування

Реформа шкільного харчування стартувала у 2020 році за ініціативи першої леді Олени Зеленської. Того ж року Кабмін ухвалив Постанову про план заходів із реформування системи шкільного харчування.

У 2023 році Уряд затвердив Стратегію реформування системи шкільного харчування на 2023–2027 роки. За словами Зеленської, затверджена стратегія має стати дорожньою картою реалізації реформи для всіх її учасників — від центральних органів виконавчої влади до представників органів місцевого самоврядування. Громади на її основі можуть розробити власні стратегії для змін на місцях.

Цілями затвердженої стратегії є, зокрема, підвищення фінансової й інституційної спроможності громад, відновлення і модернізація кухонь та їдалень, дотримання вимог системи безпечності НАССР. Також передбачається розвиток кадрового потенціалу і підвищення кваліфікації кухарів закладів освіти, запровадження нових норм харчування та меню, формування культури здорового харчування в Україні.

Відповідно до реформи, школи зможуть обирати модель харчування із запропонованих:

  • базові кухні працюватимуть усередині закладів освіти, як це відбувалося раніше;
  • опорна кухня теж функціонує всередині школи, але тут можуть готувати страви й для навколишніх закладів, де неможливо організувати кухню або ж це економічно невигідно;
  • фабрика-кухня — нова для України модель організації харчування, коли для приготування страв використовують потужності окремого підприємства, і вони забезпечують їжею школи чи дитсадки цілої громади.

На початок