В Україні зросла кількість аварій за участю електросамокатів. З початку цього року в Україні розглянули щонайменше 19 таких справ у судах (16 адміністративних і три кримінальні). За 2023 рік було 46 (36 адміністративних і 10 кримінальних). За 2022 рік — 17. Про це повідомляє платформа для роботи з відкритими даними Опендатабот.
Суспільне Кропивницький у державному реєстрі судових рішень знайшло справи про дорожні аварії за участі електросамокатів у Кіровоградській області.
За інформацією Опендатабот, найчастіші види аварій, коли в дорожній пригоді винні саме водії самокатів: наїзд на пішохода або пошкодження майна. У таких справах водії переважно сплачують штраф розміром від 340 до 850 гривень. Рідше — 17 тисяч гривень. При цьому порушників не завжди можна повноцінно притягти до відповідальності. Водії можуть не мати водійського посвідчення.
"Наприклад, кур’єр на електросамокаті, який поспішав на замовлення з 0,33 проміле, у суді доводив, що був тверезий, а самокат не є транспортним засобом. Але ці аргументи не допомогли уникнути штрафу у 17 тисяч гривень. Вилучити водійське посвідчення, як того вимагає закон, не змогли — у порушника його ніколи й не було", — навели приклад на сайті Опендатабот.
Суспільне у Державному реєстрі судових рішень знайшло за 2024 рік три справи щодо водіїв електросамокатів у Кіровоградській області.
Усі справи адміністративні. Наїзду на пішохода (саме це назвали найпоширенішим видом аварії на Опендатабот) на Кіровоградщині не було. Натомість одного самокатника піймали нетверезим. Ще двоє зіткнулися з легковиками. Сталися ці випадки в Кропивницькому.
17 травня 2024 року опівночі на вулиці Академіка Тамма чоловік з ознаками наркотичного сп`яніння керував електросамокатом без номерного знаку. Він відмовився пройти огляд на місці. Суд закрив цю справу, бо провину чоловіка не довели.
"У законі визначено відповідний порядок огляду на стан сп`яніння саме для водіїв транспортних засобів. Вказаний електросамокат не є механічним транспортним засобом та не проходив відповідної реєстрації, тому керування вказаним електросамокатом не вимагає отримання посвідчення водія відповідної категорії", — написали в судовому рішенні.
30 квітня 2024 року о 18:55 на перехресті вулиць Яновського та Євгена Коновальця відбулася аварія за участі легковика й електросамоката. Пасажирка самоката отримала забої руки й ніг.
"Водій був не уважним, не стежив за зміною дорожніх обставин і під час виїзду з другорядної дороги не переконався в безпечності маневру", — зазначили в суді.
Водія оштрафували за порушення правил дорожнього руху на 850 гривень і зобов’язали сплатити судовий збір 605 гривень.
5 липня 2024 року о 19:15 на перехресті вулиць Миколи Левитського та Варшавська водійка легковика наїхала на електросамокат. Його водій отримав легкі травми. За визначенням суду, водійка не надала переваги в русі електросамокату й мусила сплатити 850 гривень штрафу й 605 гривень судового збору.
Які правила регулюють рух на електросамокатах
У березні 2023 року електросамокати, гіроскутери й моноколеса в Україні прирівняли до транспортних засобів. До цього в українському законодавстві й правилах дорожнього руху власники малих електричних засобів пересування вважалися пішоходами.
При цьому чинні закони не зобов'язують власників електросамокатів їх реєструвати чи отримувати реєстраційний номерний знак. Також немає окремих правил дорожнього руху для водіїв самокатів.
В Україні є проєкт такого закону. Його зареєстрували 29 січня 2024 року. Автор — народний депутат Сергій Штепа — пропонує внести зміни до правил дорожнього руху й окреслити обов’язки й правила для водіїв електросамокатів (вік не менше 14 років, тверезий стан, рух або велосипедною доріжкою, або з правого боку проїзної частини, або по тротуару зі швидкістю не більше 20 кілометрів на годину).
Коли ці пропозиції розглянуть депутати, невідомо. 19 серпня 2024 року законопроєкт ще перебуває в комітеті з питань правоохоронної діяльності.