Як воюють морські піхотинці та як до них долучитися жителям Кіровоградщини. Інтерв’ю з начальником центру комплектування

Як воюють морські піхотинці та як до них долучитися жителям Кіровоградщини. Інтерв’ю з начальником центру комплектування

Ексклюзивно

23 травня в Україні відзначають День морської піхоти. Начальник Центру комплектування та рекрутингу морської піхоти Військово-морських сил ЗСУ, полковник Віктор Самохін розповів Суспільному про власний бойовий досвід, особливості навчання, та про те, що необхідно, щоб стати морським піхотинцем.

Ви бойовий офіцер, воювали на Запорізькому напрямку. Розкажіть про свій бойовий досвід (тут і далі – пряма мова – ред.)

З 2022 по 2023 роки я був заступником командира однієї з військових частин військово-морських сил України, яка здійснювала оборону Запоріжжя та Запорізької області. Це був катерний дивізіон, який до підриву Каховської греблі здійснював патрулювання та оборону міста Запоріжжя з напрямку Дніпра, на нижньому б'єфі. Так зветься ділянка, розташована нижче греблі Запорізької ГЕС. Але після підриву греблі змінився рівень води, і нині наші катери перебувають за межами міста Запоріжжя. Після цього вони вже здійснювали патрулювання, забезпечували протиповітряну та протидиверсійну оборони.

Ви навчалися у Севастополі? Чи багато ваших одногрупників після анексії Криму зрадили присязі?

Так, я навчався у Севастопольському військово-морському інституті. З 2014 року я не спілкуюсь зі своїми одногрупниками. Але знаю, що багато офіцерів з нашого випуску, не скажу, що більшість, залишились в Севастополі, в Донузлаві та Феодосії. Це як офіцери Військово-морських сил, так і офіцери морських частин Державної прикордонної служби. Бо хлопці з нашого випуску також портрапили в дивізіони охорони державного кордону в Ялті та Федосії. То деякі з них там і залишилися.

Залізти в розум кожного дуже складно. Навіть психологи та психіатри не можуть це зробити. Я припускаю, що люди залишились там, бо Крим завжди був гарним місцем для служби. Кліматичні умови не такі суворі. Крім цього, їм пообіцяли якісь привілеї та бонуси. Можливо хтось піддався російській пропаганді, яка на той час була більш підготовленою, у порівнянні з інформаційним простором України. Може, когось купили. Але це моя думка.

Ви вступили до Військово-морського інституту в 1994 році. І це був перший набір курсантів з часів незалежної України. Чому ви складали іспити в Києві?

На той час в Криму були ще проросійські настрої. Якщо ви пам'ятаєте, то у 1992-1993 роках, хоча це була автономна республіка, уряд і керівництво обрали шлях до більшої співпраці з РФ. І покоління наших бабусь та дідусів, які все життя прожили в Криму, були орієнтовані на Росію. Тому вище військове керівництво, щоб унеможливити конфлікти і вплив на майбутніх офіцерів через екзамени, ухвалили рішення складати іспити саме в Києві. А вже потім, коли ми стали курсантами, зарахованими до списків інституту, переїхали навчатися у Севастополь.

Після анексії Криму куди релокували ваш заклад?

У 2014 році Севастопольський військово-морський інститут переїхав в Одесу і спочатку розмістився на базі Інституту сухопутних військ. Нині це – Одеська військова академія. А вже потім увійшов до складу Одеської морської академії. Тому зараз правильна назва – Військово-морський інститут Національного університету "Одеська морська академія".

Кого нині там готують?

Фахівців корабельної справи та корабельних офіцерів. В цивільному житті – це судноводії, а в військовому – це штурмани. Також корабельних механіків, зв'язківців і офіцерів-психологів.

Як ви потрапили до морської піхоти?

У серпні 2023 року, коли почали формувати Центр комплектування та рекрутингу морської піхоти, мене запросили його очолити. І я погодився.

У 2020 році відкрили школу морського піхотинця. Це має якийсь стосунок до Центру комплектування?

Наш центр займається пошуком кандидатів, а навчальні центри – підготовкою. У 2020 році школу морського піхотинця створили на базі навчального центру Військово-морських сил, як структурний підрозділ. Але з початком повномасштабного вторгнення морська піхота отримала власний навчальний центр, який забезпечує підготовку фахівців для підрозділів морської піхоти. Тому школа морського піхотинця трансформувалася або перейшла до нашого навчального центру морської піхоти.

Скільки триває навчання на морського піхотинця?

Наші кандидати, потрапивши до навчального центру, проходять декілька етапів підготовки. Перший – це загальна базова військова підготовка. У всіх навчальних центрах вона проходить по одній і тій самій програмі. Термін цього етапу – 30-35 діб, в залежності від свят, вихідних або початку підготовки.

Після цього військовослужбовців призначають на обрані посади у свої підрозділи і в залежності від необхідності направляють на курси фахової підготовки. Фахова підготовка – це вже більш детальне вивчення напрямку своєї професії. Наприклад, водії проходять додаткову підготовку для організації перевезень особового складу та вантажів в умовах воєнного часу. Зв'язківці вивчають зразки засобів зв'язку, які є у військовій частині морської піхоти. Артилеристи опановують додаткову підготовку за своїм напрямком. Навідники вивчають, як якісно наводити гармати, як густо стріляти.

Це все морські піхотинці?

Так, всі ці спеціальності є у складі бойових частин морської піхоти.

Отже, щоб стати морським піхотинцем, що для цього треба?

Вимоги до кандидатів у нас більш жорсткі. Перш за все, це пов'язано з тим, що головне завдання морського піхотинця – участь у десантних, повітряно-морських та морських операціях. Тому наші кандидати мають відповідати вимогам за станом здоров'я, за фізичною підготовленістю та морально-психологічними якостями.

Ми співпрацюємо з усіма підрозділами, які перебувають в зоні виконання бойових завдань. Це може бути і вогнева підтримка, яку надаємо або ми Силам спеціальних операцій зі своєю артилерією, або вони нам забезпечують додаткову розвідку району проведення бойових дій.

Ви сказали, охочі бути морпіхами повинні мати гарну фізичну форму. Чи співпрацюєте зі спортивними школами, секціями, гуртками?

Наші рекрутери працюють у всіх областях України і займаються пошуком мотивованих та підготованих кандидатів. Тому один із напрямків – це співпраця саме зі спортивними секціями та гуртками. Нині в складі Сил оборони воює дуже велика кількість професійних спортсменів. І не тільки в складі підрозділів морської піхоти, але і в Сухопутних військах, і в Силах спеціальних операцій. Це пов'язано і з їх високою фізичною підготовленістю, і з високим рівнем патріотизму.

Кого нині потребують підрозділи морської піхоти?

Підрозділи морської піхоти потребують як бойові, так і небойові спеціальності. Фахівці будь-якого напрямку знайдуть собі застосування у наших військових частинах та підрозділах.

Що таке фахівці небойового напрямку?

Небойові – це ті, хто не здійснюють вогневе ураження противника. Це – кухарі, начальники складів, діловоди, що працюють з паперами, водії, всі спеціальності логістичного забезпечення, електрики, газозварники, механіки з ремонту автотранспорту. Адже техніка виходить з ладу як і через бойове ураження, так і через погані фронтові чи прифронтові дороги, погодні умови, інтенсивну експлуатацію. Ніхто не буде її віднолювати на передовій. Для цього військову техніку потрібно евакуювати, і саме в тилових підрозділах її ремонтують.

Ваші рекрутери працюють в усіх областях України. Кіровоградщина географічно степовий регіон. Наскільки морпіхи є популярними для хлопців і дівчат з Кіровоградської області?

З вашої області до нас приходять багато кандидатів. Хлопці та дівчата проявляють зацікавленість підрозділами морської піхоти. Можу впевнено сказати, що Кіровоградщина перебуває на третьому місці після Одеси та Миколаєва.

Для того, щоб стати морським піхотинцем, треба пройти певні випробування, щоб отримати право на володіння беретом кольору морської хвилі. Це певний ритуал, і до нього готуються. Лише після цього людина має повноцінне право іменуватися морським піхотинцем.

Право носити берет виборюється на смузі перешкод. Вона хоча і зветься психологічна, але дуже інтенсивна з фізичної точки зору. Це – сім кілометрів різновидних вправ та завдань, але для того, щоб отримати можливість їх скласти, військовослужбовець має прослужити у підрозділі морської піхоти не менше пів року.

Проходження смуги на право носіння берета приурочується до двох свят – Дня морської піхоти, який відзначають 23 травня, та Дня захисника України, що припадає на перше жовтня. Крім цього, кандидати повинні знати тактико-технічні характеристики зброї та озброєння, які є в їхньому підрозділі, скласти теоретичні заліки, бути морально стійкими і готовими, не мати зауважень.

Для чого ці вправи або ці завдання?

Всі вправи спрямовані на згуртування підрозділу, на підготовку до спільних дій. Як би це пафосно не звучало, але під час війни від дії кожного військовослужбовця залежить життя інших.

Були ті, хто відмовлявся від проходження смуги перешкод?

Ми не примушуємо, це вибір кожного. Якщо людина не готова фізично чи психологічно, захворіла чи отримала поранення на фронті, то ці випробування на смузі перешкод можна перенести. Навіть якщо військовослужбовець або підрозділ не змогли пройти ці завдання, то вони мають пів року, щоб згуртуватися та підготуватися.

Укомплектування бійця. Чи забезпечені підрозділи морської піхоти усім необхідним?

Що стосується засобів індивідуального захисту, це бронежилет, шолом, форма одягу, засоби ближнього бою, автомат, кулемет, пістолет, то це все є в наявності. Також озброєння, техніка та запчастини. Всі прохання про допомогу стосуються більш тих засобів, які необхідні для виконання специфічних завдань.

Щодо заробітної плати, то в морській піхоті існують дві надбавки за службу в підрозділах. Мінімальна заробітна плата військовослужбовця протягом першого року служби складає – 25 тисяч гривень. Це – базова ставка.

Крім цього, є надбавки за виконання завдань. Це від 30 до 100 тисяч гривень, в залежності від участі у бойових діях. Тобто на першій лінії оборони чи на першій лінії наступу.

Де зараз воюють морські піхотинці?

На жаль, зараз ми воюємо не на морі, а на суходолі. Це – Запорізький, Донецький та Херсонський напрямки.

Наведіть приклад найбільш успішної операції?

Морські піхотинці брали активну участь у звільненні від російських окупантів Херсона та Херсонської області. Це відбулося завдяки злагодженим діям морської піхоти спільно з іншими видами Збройних сил України.

На початок