"Навчимо, покажемо – знайдемо застосування будь-кому", – начальник командного пункту тероборони Кіровоградщини

"Навчимо, покажемо – знайдемо застосування будь-кому", – начальник командного пункту тероборони Кіровоградщини

Ексклюзивно

Сили територіальної оборони, як рід військ, сформували 1 січня 2022 року. Про формування 121-ї окремої бригади ТрО, ситуацію на початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, завдання територіальної оборони на Кіровоградщині та хто може поповнити бригаду Суспільному розповів начальник командного пункту бригади Максим Бубліченко.

За неповних два місяці після створення сил тероборони розпочалося повномасштабне вторгнення, до якого у її складі перебували переважно кадрові військові. Після вторгнення почали долучатись добровольці. Як це було на Кіровоградщині? Ким були ці люди? (тут і далі – пряма мова)

До 24 лютого 2022 року 121 бригада територіальної оборони була підрозділом кадру. Батальйони бригади також були кадровані. Кадрована військова частина – це коли є управління військової частини і, в принципі, все. Тобто обмежена кількість людей – декілька десятків людей з бригади.

Розширення штату почалось, коли ввели воєнний стан. Приходили абсолютно різні люди, з різною освітою, навичками поводження зі зброєю. Були й такі, хто бачив зброю лише по телебаченню. У всіх було єдине бажання – захищати Україну в лавах нашої бригади, у Збройних силах України.

"Люди приходили тисячами"

Люди приходили тисячами. Це без перебільшення. Бригаду оперативно формували до штату воєнного часу протягом декількох днів. Максимум, до тижня. Багатьом людей просто не вистачило місць, і вони змушені були звернутися до інших складових сил, засобів оборони України, до інших військових частин. Черги були, так – по пів кілометра стояли черги. Управління бригади працювало цілодобово.

Як бригада готувалась до повномасштабного вторгнення?

Повторюсь, бригада була кадрова. І весь особовий склад, основний особовий склад, на який ми розраховували у випадку розгортання штату бригади до штату воєнного часу – це звичайні громадяни України, які укладали контракт, щоб служити у військовому резерві. Це означає, що їх призначали на певні посади за штатом воєнного часу. Вони знали, куди їм йти у разі оголошення воєнного стану. Вони знали свій підрозділ, вони знали свого командира, регулярно відбувались навчання. Навчали люди з бойовим досвідом, які пройшли жерло війни, починаючи з 2014 року. Тобто було кому вчити, передавати свій досвід, готувати поповнення до можливих бойових дій. Військові або воюють, або готуються до війни.

"Паніки не було"

Коли оголосили воєнний стан, усі з резерву з’явились. Можу навести цікавий приклад з нашої бригади: 18-річний хлопець, студент іноземного університету, який мав відстрочку, але був контрактником-резервістом, 24 лютого відмовився виїхати по своїй відстрочці, скористатися правом на відстрочку через навчання за кордоном. Він залишився з бригадою, залишився на рідній землі й досі з честю та гідністю виконує поставлені задачі. І посада у нього абсолютно не тилова.

Чи всього вистачало на початку повномасштабного вторгнення?

На 4:30 24 лютого – звичайно, ні. Та відповідно до того, як заповнювався воєнний штат нашої частини, командування сил тероборони забезпечувало нас зброєю, харчуванням, речами. Не можна не сказати й про волонтерів, які допомагали нам цілодобово – робили "Коктейлі Молотова", зварювали протитанкові їжаки, плели маскувальні сітки, допомагали мішками з піском, готувати фортифікаційне обладнання, закуповували прилади спостереження, біноклі, прилади нічного бачення, квадрокоптери, тепловізори, безпілотники.

Протягом декількох днів у нас з’явились перші квадрокоптери: громадяни пересічні, бізнес, підприємці – просто телефонували, казали, знають, що я служу, питали, що потрібно. Деякі казали, що допоможуть робочою силою, будматеріалами, їжею.

"Коктейлі Молотова в нашій області, слава Богу, не знадобилися. Але вони знадобилися на інших напрямках, куди їх безпечно перемістили. І вони виконали свою задачу. Нехай ті люди добрі, які їх робили, не думають, що їхня праця, гроші й старання минули дарма.

"У перші дні не було розуміння, наскільки глибоко зайдуть російські війська"

У перші дні не розуміли куди ворог, наскільки глибоко й швидко зайде. Вони працювали у складі батальйону тактичних груп, намагалися розрізати Україну. Тобто дійти якомога швидше та якнайдалі вглиб території України.

Не було розуміння, чи зайдуть вони у Кіровоградську область. Тому з перших днів на загрозливих, танконебезпечних напрямках навколо міста Кропивницький і по всій території Кіровоградської області будували блокпости, рили оборонні споруди, бліндажі. Долучались абсолютно всі.

Місто було як мурашник. Та й не тільки Кропивницький, адже у нас батальйон за територіальним принципом формувався – і Олександрійський батальйон, Голованівський, Новоукраїнський, місто Кропивницький, Кропивницький районний. Телефонували з батальйонів побратими – казали що у них так само, мурашники – ніхто не панікував, усі працювали. Люди приходили та пропонували свою допомогу в ритті окопів, облаштуванні інженерних споруд, Місцевий бізнес, підприємці допомагали технікою, яка рила котловани під бліндажі, окопи, інші інженерні споруди. Допомагали й заклади громадського харчування – смаколиками, обідами. Панянки приносили воду, гарячий чай, смаколики, вареники, рогалики. Все працювало. Дійсно – єдина нація.

На блокпостах все мало бути чітко скоординоване. Потрібні були люди з досвідом. Там працювали багато людей, було враження, що вони звідти не йшли ніколи. Ти іноді не знаєш взагалі, що це за люди. От приїхала людина у військовій формі, каже, що треба зробити протитанкові загородження, бліндаж для укриття особового складу, окопи для ведення вогню лежачи й так далі. І техніка стояла. Чия це техніка – не виникало навіть питань. Велика дяка підприємцям, органам місцевого самоврядування – усім, хто надавав цю техніку, лопати, людей, скоби, мішки, будівельні матеріали, плити. Рейки привозилися тоннами. Просто на місці різали, зварювали.

Як відбувалось навчання людей, які прийшли до територіальної оборони?

На перших етапах вчили елементарним правилам поводження зі зброєю, як уберегти своє життя та виконати поставлене завдання. Перше – вберегти життя, а потім вже виконати завдання. Вчили офіцери, сержанти з управління бригади – усі з бойовим досвідом.

З часом створили навчальні центри сил тер оборони, де мобілізовані або контрактники проходять базову військову підготовку, отримують базові знання з усіх напрямків військової служби.

Як швидко можна навчити людину стріляти?

Усе залежить від навичок людини. Не слід забувати про територіальну оборону, про ті бригади, які були сформовані у прикордонних областях. У них не було часу на навчання – є багато прикладів, коли людині з машини видали автомат, показали, куди приєднується магазин, що в магазині 30 набоїв, чотири магазини, де знімається запобіжник, як посилається патрон у патронник і що натискати, щоб зробити постріл. І ці люди так само зупиняли агресора. Тобто навчання тривало від 5-6 секунд до декількох днів, тижнів.

Нині з цим простіше, бо є навчальні центри.

Які завдання виконувала 121 бригада поза межами Кіровоградської області?

З травня 2022 року підрозділи бригади виконували завдання зі стримування збройної агресії на сході України – на Донеччині та Луганщини, потім – на Запорізькому напрямку.

Крім того, в перші дні повномасштабного вторгнення наші підрозділи зупиняли й громили ворога на кордоні Миколаївської та Кіровоградської областей – в напрямку Баштанки, Нового Бугу, Возсіятського й Ланця. Після того виконували завдання на правобережжі Херсонської області, брали участь у контрнаступі зі звільнення правобережжя Херсонської області.

Нині підрозділи бригади виконують завдання у першому ешелоні оборони.

Як вступити до лав бригади?

Долучитися можна зателефонувавши за номером 0507111466. Ми знайдемо застосування абсолютно будь-кому, з будь-якими навичками. Ми навчимо, покажемо як. Приходьте, долучайтесь до нашої родини.

Потрібні абсолютно усі спеціальності. Наприклад, якщо людина має досвід комп’ютерних ігор, маємо вакансії операторів FPV-дронів.

Ми навчимо, у нас є фахівці, є навчальні центри, інструктори, які підготують людину абсолютно під будь-яку посаду.

На початок