Кому належить лісопарк "Никанорівський" у Кропивницькому: долю 4 гектарів біля річки вирішить суд?

Кому належить лісопарк "Никанорівський" у Кропивницькому: долю 4 гектарів біля річки вирішить суд?

Кому належать права на земельну ділянку площею майже чотири гектари біля річки Сугоклія у Кропивницькому може визначити суд. Так вважає юрист Роман Попов. Кропивницька міськрада стверджує: ділянка лісопарку "Никанорівський" на вулиці Приміська належить громаді міста. Кропивничанин Сергій Димитрович – що він отримав право власності на комплекс будівель у спадок від матері. 15 березня у цій справі відкрили кримінальне провадження.

Про це Суспільному розповіла прокурорка Кропивницької окружної прокуратури Світлана Стрижеус.

Під час знімання репортажу представники прокуратури, Кропивницької міської ради та Держгеокадастру оглядали ділянку. Також був залучений геодезист, який встановлював її розмір та площу будівель, які були вказані на земельній ділянці. Нині вони знищені, залишився фундамент.

Кому належить лісопарк "Никанорівський" у Кропивницькому
Від будівель у лісопарку "Никанорівський" лишились фундаменти. Суспільне Кропивницький

Досудове розслідування проводять за фактом заволодіння земельною ділянкою у прибережній зоні за статтею "Шахрайство" та щодо самовільного будівництва. Зʼясовуються обставини набуття права власності на обʼєкти нерухомості на цій земельній ділянці. Відповідальність – від штрафу до обмеження волі на строк до трьох років.

Кому належить лісопарк "Никанорівський" у Кропивницькому
Представники прокуратури, Кропивницької міської ради та Держгеокадастру оглядають ділянку "Никанорівського" лісопарку. Суспільне Кропивницький

На території парку є залишки приміщень. Вони у приватній власності, пояснив начальник управління земельних відносин Роман Лунгол. Інша ситуація із земельною ділянкою.

"Відповідно до Держгеокадастру, земельна ділянка належить громаді міста і не передана в користування жодним чином жодній юридичній чи фізичній особі. Тут зокрема не можна будувати, охороняти чи будувати паркан".
Кому належить лісопарк "Никанорівський" у Кропивницькому: долю 4 гектарів біля річки вирішить суд?
Спірна ділянка лісопарку "Никанорівський" розташована на березі річки Сугоклія. Суспільне Кропивницький

За словами Романа Лунгола, міськрада проти будь-якого будівництва у лісопарку: "Ми робимо все, щоб зберегти цю рекреаційну зону для місцевих жителів".

Перевірити правдивість слів представників міськради не можна

За словами юриста Романа Попова, державний земельний кадастр і доступ до публічної кадастрової карти нині не доступний у зв’язку з воєнним станом.

Кому належить лісопарк "Никанорівський" у Кропивницькому
Від будівель на території парку "Никанорівський" у Кропивницькому лишились фундаменти. Суспільне Кропивницький

Будівлі у лісопарку у власності кропивничанина Сергія Димитровича з 1998 року, пояснив його адвокат Олег Тарасенко. До цього ними володіла його мати. Право власності за успадкуванням Димитрович оформив у жовтні 2023 року.

Кому належить лісопарк "Никанорівський" у Кропивницькому
Свідоцтво на право на спадщину за адресою вулиця Прирічна, 49 у Кропивницькому. Олег Тарасенко

До початку 90-х у цій лісопарковій зоні був дитячий табір. Площа будівель – 200 квадратних метрів. Загальна площа земельної ділянки, яка зазначена у техпаспорті, 2,7 гектара, показав документ адвокат Димитровича.

Кому належить лісопарк "Никанорівський" у Кропивницькому: долю 4 гектарів біля річки вирішить суд?
Будівля за адресою вулиця Прирічна, 49 у Кропивницькому. Суспільне Кропивницький
"Тобто дана земельна ділянка виділялась ще у 70-х роках, з розташуванням дитячого табору. Є визначення щодо кількості землі на дитину – 140 кв.м. Тому виділялася така площа".

Олег Тарасенко говорить, зверталися у міську раду, щоб взяти в оренду землю під будівлями та отримали відмову.

Якщо є право власності на будівлю, земля повинна належати власнику будівлі

За словами юриста Романа Попова, земельна ділянка під будівлею повинна належати за правом власності власнику будівлі.

"Державні будівельні норми визначають розмір цієї землі. Може залежати від складності будівництва, від поверховості будівель".

Представник власника говорить, Сергій Димитрович хоче відновити у лісопарку табір відпочинку.

"На тих фундаментах, на тих залишках, які є, відновити споруди. Можуть використовуватися як дитячий табір, як реабілітаційний центр для захисників, може використовуватися для громадян Кропивницького".

Підтримує таку ідею місцева жителька Марина Афанасьєва: "Для дітей було б, відпочинок якийсь. Бо діти бігають тут по посадці, не знають куди себе приткнути".

Місцева жителька Любов Балашова проти забудови: "Це останній зелений куточок, де ми мріємо, щоб нам навели лад, де ми б з дітьми відпочивали".

Голова комітету мікрорайону Віктор Гончаров показав проєкти рішень міської ради стосовно цієї ділянки:

  • 1 грудня 2017 року земельну ділянку на вулиці Приміська віднесли до зони садибної житлової забудови.
  • Другий проєкт від 12 липня 2018 року відносить цю земельну ділянку до категорії лісопарків міста і територій природно-заповідного призначення.
  • У листопаді 2022 року рішенням сесії міськради цю землю віддали для облаштування комунальному підприємству "Благоустрій". Воно не оформило право на постійне користування ділянкою.
На початок