Як постити без шкоди для здоров'я: поради кропивницької медикині

Як постити без шкоди для здоров'я: поради кропивницької медикині

Великий піст – 2024
Тарілка з овочами. Pixabay

18 березня в Україні у православних та греко-католиків розпочався Великий піст. Він триватиме 48 днів до свята Воскресіння Христового, яке цьогоріч за новоюліанським календарем відзначатимуть 5 травня. Як постити без шкоди для здоров’я, Суспільному розповіла головна санітарна лікарка Кіровоградщини Надія Оперчук.

Цьогоріч Великодній піст закінчиться у суботу, 4 травня. Це – головний та найсуворіший піст у християн: він передбачає цілковиту відмову від м’ясних, молочних продуктів та яєць.

"Під час посту потрібно харчуватися повноцінно, збалансовано і різноманітно. Адже це важливо для здоров’я і нормальної діяльності організму. Орієнтуйтеся на здорове харчування: половину їжі мають займати овочі, чверть – білки і ще чверть – вуглеводи. Традиційні для українців страви: печена картопля, вареники та пиріжки з найрізноманітнішими пісними начинками, всілякі каші, квашена капуста, узвари – це все можна й треба їсти", – каже Надія Оперчук.

Також медикиня рекомендує вживати горіхи, лляне та гарбузове насіння, морську капусту та гриби. Під час посту не повинно виникати дефіциту вітамінів. Овочі, фрукти, зелень та ягоди, багаті на вітаміни, можна їсти в необмеженій кількості.

"Не забувайте про воду! Достатня її кількість бадьорить і освіжає, сприяє розрідженню крові, знижує ймовірність утворення тромбів, допомагає боротися із зайвою вагою, зменшує ймовірність виникнення інсультів та інфарктів. Тож щодня варто випивати не менше півтора-два літра води".

Кропивничанці Олені Тихій – 40 років. Жінка дотримується Великого посту останні п'ять років.

"М'ясні продукти я замінюю квасолею та нутом, грибами. Відварюю овочі або готую їх на пару. Замість тістечок та тортів – вживаю курагу, чорнослив, інжир. Крім цього, слідкую за водним балансом, п'ю трав’яні чаї, овочеві соки. Також постійно ходжу до храму. Я дотримуюсь посту, не для того, щоб скинути вагу. Я роблю це усвідомлено, щоб очиститись як фізично, так і духовно".

За інформацією настоятеля парафії святих апостолів Петра і Павла ПЦУ протоієрея Івана Шубина, рибу під час цього посту можна їсти у свято Благовіщення Пресвятої Богородиці 7 квітня, у Лазареву суботу, яка цьогоріч припадає на 27 квітня, та Вербну неділю — 28 квітня.

Не дотримуватися посту можуть діти, жінки, які годують, та вагітні, люди похилого віку, хворі, нині військові. Тут має бути індивідуальний підхід до кожної людини, треба зважати на стан здоров'я.

Християни дотримуються чотирьох постів: Великого, Петрового, Успенського та Пилипового.

На початок