"Поки є ресурси й сенс, психолог не має відступатися". У Кропивницькому презентували посібник про вигорання у військових

"Поки є ресурси й сенс, психолог не має відступатися". У Кропивницькому презентували посібник про вигорання у військових

Рустам Тараненко та укладений ним посібник
Рустам Тараненко та укладений ним посібник . Фото: Суспільне Кропивницький

У Кропивницькому презентували практичний посібник "Синдром вигорання у військовослужбовців: : етіологія, ознаки, психодіагностика, корекція, профілактика". У ньому йдеться зокрема про те, як військовим уберегтися від вигорання, як вони можуть самі собі допомогти впоратися з емоційним виснаженням на фронті та з якими психологічними проблемами в зоні бойових дій працюють військові психологи.

Автор-упорядник посібника, військовий психолог Рустам Тараненко в етері Українського радіо Кропивницького розповів, що адресував його офіцерам-психологам, заступникам командирів підрозділів та частин з морально-психологічного забезпечення, буде корисним для психологів поліції та служби з надзвичайних ситуацій.

"Служба у війську – це постійний тиск, ризик, умови з недостатньою чи невизначеною інформацією, обмеженим часом та великою відповідальністю за результат. Крім того, на військових негативно впливають фізіологічні, біохімічні, соціально-психологічні та інші фактори. Це все викликає різні негативні психічні стани, що призводить до підвищеного психологічного навантаження, наповненого сильними емоційними переживаннями, стресом та, часом, може призвести до недостатньої готовності до виконання завдань".

Емоційне вигорання, додав, можна спостерігати й у військовослужбовців, які перебувають у тилових частинах, але морально й психологічно налаштовані на службу у бойових підрозділах.

У посібнику йдеться про стрес та його види, синдром вигорання та професійну деформацію, методи діагностики, корекції та профілактики синдрому емоційного вигорання.

"Страждає як психоемоційна сфера, так і фізична. Перша фаза – фаза напруженості, друга – фрустрація або розчарування через не виправдання очікувань, третя фаза – виснаження, коли вже необхідне втручання психолога або психотерапевта. Можливо потрібне буде й стаціонарне лікування з використанням ліків. Та поки є ресурси й сенс, психолог не має відступатися".

Командирам психолог рекомендує звертати увагу на перепади настою у бійців, щоб вчасно виявити симптоми вигорання та спробувати самостійно допомогти відновитись.

На початок