П'ятий день протесту. Гірники Новокостянтинівської шахти відмовляються спускатись у копальню

П'ятий день протесту. Гірники Новокостянтинівської шахти відмовляються спускатись у копальню

П'ятий день протесту. Гірники Новокостянтинівської шахти відмовляються спускатись у копальню
30 шахтарів Новокостянтинівської шахти підприємства "СхідГЗК" вийшли, щоб розповісти про ситуацію з невиплатою зарплатні. Фото: Суспільне Кропивницький

Працівники Новокостянтинівської шахти державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат", яка розташована на території Кіровоградської області, п’ятий день відмовляються спускатись у копальню. Протестують через невиплату зарплати, гроші заборгували майже за пів року, розповів Суспільному шахтар Сергій Бажанов. Винні працівникам цієї шахти майже 80 мільйонів гривень. Всього на підприємстві "СхідГЗК" – 350 мільйонів, розповів його керівник Ігор Бугайов.

Акцію протесту шахтарі розпочали 13 липня.

Вимоги гірників

На території підприємства зйомки з міркувань безпеки не дозволили. 30 шахтарів першої зміни вийшли, щоб розповісти про ситуацію з невиплатою зарплатні. Сказали, у копальню не спустяться, поки їм не виплатять заборговане.

Працівник шахти Дмитро Шаповал говорить, гроші не виплачують пів року. "Обіцянки постійно якісь, але нічого не дають. Як ми живемо – в мене професія нелегка, я прохідник, працюю, рву хребта собі, йду десь на підробітки, шукаю, щоб прогодувати та одягти дитину. Обіцянки постійні – спочатку було до війни, нині війна, люди все розуміли, шахтарі терпіли, але терпіти вже немає куди. Все вивозиться, продається все у дуже великій кількості".

П'ятий день протесту. Гірники Новокостянтинівської шахти відмовляються спускатись у копальню
Гірники Новокостянтинівської шахти відмовляються спускатись у копальню через заборгованість по зарплаті. Фото: Суспільне Кропивницький

На простої були пів року, розповів працівник шахти Сергій Бажанов.

"Коли прийшов новий генеральний директор, нас попросили два-три місяці почекати. Сказали, що видавайте, хлопці, руду і ми будемо розраховуватись з вами по факту, те, що ви видали, будемо віддавати, а за простій будемо якось розраховуватись поступово. Вийшло все навпаки: видобуток видаємо, план рвемо, кількість людей мала, бо більшість на війні. Спочатку була заборгованість три місяці, чотири, щоразу росте, і вони розповідають, що платять нам щомісяця, але ж це зовсім не так. Гірники боргів понабирались, комуналку немає чим платити, люди скаржаться, що навіть рахунки і картки блокує виконавча служба, бо є борги по комунальним платежам".

Говорить, це не страйк — це колективний збір. "Ми зібралися і не будемо спускатись до роботи, нам немає за що жити. Чекаємо позитивного рішення, виплатіть нам зароблені гроші. Ми були на простої – руду вивозили. Питаємо – куди вона поділась? Гроші ж отримали – ніхто не знає".

Гірники вимушені сидіти біля шахти і вимагати, щоб з ними розрахувались, говорить працівник шахти Олексій Шаповалов. "Ми в тилу маємо підтримувати підприємство. Зеленський сказав – треба піднімать економіку, але ж не безкоштовно. У всіх сім'ї, діти, кредити".

Працівник шахти "Новокостянтинівська" Олександр Цимбал каже, невиплата зарплати карається законом. "Чому ніхто за це не відповідає, ще й у воєнний час. Це що, влада не знає, що тут робиться?".

За словами Дмитра Шаповалова, шахтарі планують продовжувати акцію, поки підприємство повністю не розрахується за піврічну заборгованість по зарплаті.

Коли розрахуються з людьми і чому виникла заборгованість

На шахті "Новокостянтинівська" нині працюють майже 650 працівників, 200 з яких нині мобілізовані. Підприємство вийшло у вимушений простій, через вторгення Росії. У простої були від початку війни та до жовтня, розповів керівник шахти Ярослав Холоденко. Говорить, заборгованість по зарплаті накопичилася в цей час.

"Коли ми відновили роботи з видобутку, з жовтня місяця, почали з працівниками розраховуватись поетапно. Проте, через вимушену заборгованість ми вимушені були спочатку ліквідувати ті місяці, по зарплаті, а вже потім, мали планомірно перейти до щомісячних платежів. З нами розраховуються згідно з виробленою продукцією. У середньому щодобовий обсяг видобутку складає 600-800 тонн на добу. Саме руди, бо окрім цього ще видається пуста гірнича маса".

Пояснив, чим загрожує шахті акція протесту працівників.

"Невиконання виробничої програми тягне за собою недофінансування. Виробили, відвантажили наш продукт. З нами розрахувалися. Те, що ми не виконуємо свою продукцію, тягне збільшення заборгованості".

Загальна сума заборгованості працівникам всіх підрозділів державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" – 350 мільйонів гривень, розповів керівник підприємства Ігор Бугайов. Говорить, працівники вимагають зарплату за травень, червень, липень серпень, вересень. За ті місяці, коли зупинилися та не працювали.

"З жовтеня 2022 року по квітень 2023 ми зарплату платили за кожен місяць, інколи – двічі на місяці, інколи – один раз на місяць. Ці вимоги, які перед нами ставлять, – вони просто вбивчі. Ми зараз працюємо над тим, щоби отримати кредит і розрахуватись. Ми зверталися скрізь, навіть до Президента".

Сказав, провели переговори з різними банками. "Нібито нам обіцяють дати кредит". Ми працюємо, щоб кредитами розрахуватися хоча б за три місяці. Зараз що роблять ці люди? По-перше, вони неправомірно, бо не можна цього робити під час воєнного стану. А по-друге, є закон про ядерну промисловість, як про стратегічно важливу. Треба визначити, щоб не було так вбивчо, щоб там було зрозуміло, над чим працювати, які строки. А найголовніше — у результаті цих дій просто похоронимо "СхідГЗК", увесь комбінат буде знов у довготривалому простої. Перспектива нерадісна, я не думаю, що хтось надасть фінансову допомогу, тому що відповіді йдуть такі, що жодних грошей не буде. А нам би хоч гарантії, щоб їх включили в переговори про кредити".

Чому утворилась заборгованість, пояснив так:

"По-перше, ми збільшили зарплату майже на 16%. Кожен місяць платили премії по 20%. Ми знизили видобуток, рівень випуску концентрату, тому що в нас бракує людей. Люди, призвані в армію, ніким не компенсуються. І ми зараз працюємо на 40% гірше, ніж якби працювали, якби в нас був комплект складу. В армію ми не можемо не дозволяти забирати, війну не можемо зупинити. Тому ми напружуємо всі сили, щоб хоча б цю зарплату, яка не мінімальна, яка розрахована, щоб платити з місяця в місяць. От два місяці платили по 20% шляхом боргу. Але більше не можемо. Бо нема обсягів. А нема обсягів, тому що нема людей, кому працювати".

Голова профспілки шахти "Новокостянтинівка" Олександр Зовва каже, повідомлення про акцію протесту від шахтарів не отримували.

"Не було звернення ні до профспілки, ні до адміністрації шахти. Якби таке звернення було, можливо ми б спробували зустрітися, запропонували б якісь умови, вони б запропонували умови виходу з цієї ситуації, ми покладаємо надії, що буде зустріч з представниками керівництва комбінату і можливо знайдемо якийсь компроміс".

Роз'яснення юриста

Юрист Юрій Деркаченко говорить, роботодавці, винні у порушенні термінів виплати зарплати, притягуються до дисциплінарної, адміністративної і кримінальної відповідальності. "Але, згідно з чинним законодавством, роботодавець звільняється від такої відповідальності, за порушення строків забов’язань по сплаті оплати праці, під час воєнних дій. Звісно, якщо, він доведе в судовому порядку, що це порушення сталося внаслідок ведення бойових дій, або інших обставин непереборної сили. Тобто, форс-мажорних обставин. Але, у будь-якому випадку, це не звільняє від виплати у майбутньому цієї заробітної плати".

На початок