У Новомиргороді Кіровоградської області Свято-Миколаївський храм, у якому раніше проводила служби Українська православна церква (Московського патріархату), передали для богослужінь Православній церкві України. Це рішення підтримали 350 парафіян, сказав Суспільному один з ініціаторів переходу Вадим Батій. Усе відбулося мирно й без конфліктів.
Свято-Миколаївський храм побудований у 1809 році, є пам’яткою архітектури національного значення XIX століття. Релігійну громаду УПЦ зареєстрували на Кіровоградщині у 1991 році.
30 парафіян Православної церкви України зібралися біля храму о 13:45. Вони взяли ключ, залишений священниками Української православної церкви, й зайшли всередину. Там провели перший водоосвятний молебень.
За словами Вадима Батія, про передачу храму повідомили священників Української православної церкви.
"Запропонували їм добровільно без скандалів, передати ключі та провести інвентаризацію, у принципі, вони погодилися".
Сказав, тепер у храмі лунатимуть українські молитви й українські пісні.
На передачу храму священники Української православної церкви не прийшли. Ключ від будівлі залишили в церкві, сказав нинішній настоятель Свято-Миколаївського храму Православної церкви України Степан Катькало.
"Я бачу те, що у вівтарі нічого не залишилося, немає ніяких атрибутів для того, щоб звершувати божественну літургію, тобто забрали повністю хрестильній набір, семисвічник, немає запрестольного хреста".
За словами священника, парафія ПЦУ докупить речі, яких бракує для служби. Також настоятель сказав, що цієї події парафіяни чекали дуже довго.
Представників Української православної церкви на зустрічі не було.
Кореспондент Суспільного Олександр Сметанко зателефонував колишньому настоятелеві храму УПЦ Сергієві Шваї. Він відповів, що коментарів щодо передачі храму ПЦУ не даватиме.
Процес переходу тривав з 11 квітня. До цього парафія ПЦУ проводила богослужіння в коридорі колишнього будинку культури. 11 квітня 350 парафіян ПЦУ підписали звернення, щоб Свято-Миколаївський храм передали від УПЦ МП до ПЦУ.
Тоді настоятель храму Сергій Швая говорив Суспільному, що збирались на збори релігійної громади, є протокол – їх рішення одностайне: залишитися в УПЦ. Релігійна громада Свято-Миколаївського храму УПЦ – це 112 людей. "У статуті чітко прописано, хто має право вирішувати перехід релігійної громади. Там написано, що це ті люди, які відвідують богослужіння цього храму, сповідаються і причащаються".
Нині в Кіровоградській області – 280 релігійних громад Української православної церкви і 135 Православної церкви України. Це дані від працівниці обласного управління комунікацій з громадськістю та інформаційної діяльності Таміли Фареник.