За перше півріччя 2023 року в Кіровоградській області відбулися 17 аукціонів з приватизації десяти об’єктів держмайна, внаслідок яких до держбюджету перевели 2,5 мільйона гривень. Про це в етері Українського радіо Кропивницького розповіла перша заступниця начальника регіонального відділення фонду держмайна України по Кіровоградській, Дніпропетровській та Запорізькій областях Анна Калініна. Яке майно пропонують приватизувати в регіоні нині – читайте в метеріалі.
Мала приватизація – приватизація об’єктів, дешевших за 250 мільйонів гривень. Її в Україні відновили 1 вересня 2022 року. Аукціони відбуваються в електронній системі "Прозоро Продажі".
Кількість аукціонів перевищує кількість об’єктів, бо деякі оголошували повторно зі зниженням стартової ціни, пояснила Анна Калініна: "Є покупці із західних регіонів, Донеччини й Харківщини, Києва. Крім того, деякі об’єкти, які нині готують до аукціонів, також можуть бути цікавими переселенцям чи релокованому бізнесу".
Найближчий аукціон
11 липня відбудеться аукціон з приватизації будівлі амбулаторії у селі Новий Стародуб Петрівської громади Олександрійського району, площа якої майже 110 квадратних метрів, розповіла заступниця начальника регіонального відділення Фонду.
Які об’єкти доступні для приватизації
- нежитлове приміщення площею майже 77 квадратних метрів, вбудоване у житловий будинок у місті Новомиргород Новоукраїнського району: "Це, фактично, квартира, яка може зацікавити переселенців, адже змінити статус приміщення з нежитлового на житлове нескладно. Стартова ціна – майже 300 тисяч гривень".
- адміністративне приміщення площею 250 квадратних метрів у місті Гайворон Голованівського району.
- комплекс будівель у селищі Вільшанка Голованівського району;
- будівля амбулаторії у селі Володимирівка Кропивницького району площею до 100 квадратних метрів;
- приміщення площею 1700 квадратних метрів у селищі Петрове Олександрійського району;
- гараж у Вільшанці площею 22 квадратних метри: "Тобто маємо об’єкти різної площі, на будь-який запит. Нині готуємо до аукціонів декілька гаражів у Знам’янці і комплекс будівель в Олександрії, гаражів та адмінприміщень в обласному центрі".
Про різницю між стартовою та остаточною ціною
Зі слів Анни Калініної, стартова ціна часто відповідає балансовій вартості об’єкту і може здаватись невеликою, однак внаслідок аукціону і наявності конкуренції продають об’єкти за ринковою ціною: "Балансова вартість невелика, бо під час воєнного стану не витрачають гроші на переоцінку майна. Та маємо приклад в місті Олександрія, коли об’єкт продали за ціною, яка у 600 разів перевищували стартову".
Як дізнатись про об’єкти, які можна приватизувати
Актуальний перелік об’єктів з детальною інформацією з фотографіями є у Фонді, на сайті та сторінках Фонду у соцмережах, телеграм-каналі "Приватизація в Україні", сказала заступниця начальника регіонального відділення: "За перше півріччя 2023 року до держбюджету надійшло 1,8 мільярда гривень з аукціонів, організованих Фондом. Регіональне управління по Кіровоградській, Дніпропетровській та Запорізькій областях – у трійці лідерів за оголошеними аукціонами: 26 аукціонів усього, десять об’єктів – у Кіровоградській області".
Аукціон може ініціювати інвестор. Як це зробити
Об’єкт малої приватизації з’являється в системі й по ньому оголошують аукціон через 3-4 дні після надходження листа про намір приватизувати його від зацікавленого інвестора, сказала Анна Калініна: "Якщо вас зацікавив об’єкт, з яким Фонд вже працює, потрібен лист про намір приватизувати. Отримавши цей лист, ми оголошуємо аукціон. Якщо ж вас цікавить об’єкт приватизації, з яким Фонд не працює, якого немає в переліку об’єктів малої приватизації, тоді пишете заяву про включення об’єкту до переліку (зразок є на сайті Фонду – ред.) у відповідне управління Фонду. Відповідь – через 35 робочих днів для малої приватизації. Якщо це об’єкт великої приватизації – рішення ухвалює уряд".
Зі слів заступниці начальника регіонального відділення Фонду, Кіровоградщина – у п’ятірці лідерів за показником ініціювання аукціонів інвесторами.