У 2023 році жителі Кіровоградської області обирають для відпочинку Болгарію, Грецію, Чорногорію, Хорватію та Туреччину. Також нині актуальні екскурсійні автобусні тури за кордон. Про це Суспільному розповіла директорка туристичного агенства з Кропивницького Катерина Карпова.
У Болгарію, Чорногорію добиратися добу
Після підриву Каховської ГЕС російськими військами були випадки, коли туристи відмовлялися їхати на відпочинок у Болгарію, говорить Катерина Карпова. У зв'язку з цим тамтешні лікарі та дослідники постійно проводять дослідження та експертизи води і пояснюють, що руйнація української гідроелектростанції їх не зачепила.
До 24 лютого 2022 року одним із "гарячих" напрямків для туристів з Кіровоградщини була Туреччина. Однак через російське вторгнення ця країна не увійшла в топпродажів путівок.
"Річ у тому, що у Туреччину приїжджають на відпочинок дуже багато росіян. Українці не хочуть з ними перетинатися, тому і купують не так часто туди путівки, як раніше. До того ж добиратися туди літаком дорого. Якщо їхати автобусом, то виходить довго. Ближче уже поїхати у Болгарію або у Чорногорію".
![Відпочинок за кордоном. Наскільки доступний та що пропонують туристам з Кіровоградщини Відпочинок за кордоном. Наскільки доступний та що пропонують туристам з Кіровоградщини](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/25x1.78/8e24f4fd2246cf50.jpg)
У Болгарію автобусом добиратися орієнтовно добу. Все залежить від того, звідки туди виїжджати. Наприклад, з Одеси дорога займе 17-18 годин: "Звичайно ніхто не скасовував витрати часу на кордоні – чи буде черга і скільки вас перевірятимуть. На це треба звернути увагу", – каже директорка.
Добиратися на материкову частину Греції – 36 годин. У Чорногорію зі Львова орієнтовно доба.
"Нам простіше добиратися до Львова потягом і вже звідти автобусом у Чорногорію. Звичайно можна летіти літаком з Кишинева, що у Молдові, але дорога туди займе 8-12 годин. Звичайно і зараз є туристи, які хочуть з комфортом добиратися на відпочинок: доїхати до аеропорту та відразу сісти на рейс у той самий день. Але, коли ти їм говориш, що доведеться на летовищі чекати від 4 до 6 годин, то тут відразу виникають питання, що це довго".
Зі слів Катерини Карпової, літом стали актуальні екскурсійні автобусі тури. Нині є багато варіантів з частковим відпочинком на морі. "Наприклад, можна поїхати у тур Хорватією, Чорногорією, Грецією. Відпочити чотири-п'ять днів на морі та одночасно подивитися ці країни. Це приваблює туристів тому, що ціна на такі тури трішки дешевша, ніж просто відпочинок на пляжі".
Бронюють відпочинок і по Україні: тури на один-два дні неподалік Кіровоградщини, наприклад, у Полтаву, Черкаси, в Умань у "Софіївський парк". Або ж це можуть бути поїздки на фотосесії на макові чи лавандові поля.
"Якщо брати далі, то це Буковель у Карпатах, де рідко бувають повітряні тривоги. Також Закарпаття, санаторії у Трускавці, Моршині. А от охочих пожити у Львові чотири-п'ять днів немає".
Скільки коштує відпочинок
Нині ціни на путівки різні та залежать від багатьох факторів, говорить Катерина Карпова. Наприклад, Болгарія без харчування на п'ять днів коштує від 13 до 15 тисяч гривень на двох. Сюди входить і вартість дороги. Через воєнний стан наразі туди їздять мами з дітьми та бабусі.
"Весною у травні були заманливі пропозиції у Туреччину – 20 тисяч гривень на двох на три тижні "все включено", мова йде про тризірковий готель. Наразі є путівки у Грецію – 23 тисячі 600 гривень на три тижні без харчування на одного туриста. Загалом по фінансах наразі мінімум на одну людину складає 9 тисяч 300 гривень, це без урахування харчування. Щодо харчування – то це можуть бути апартаменти, де є кухня, і можна готувати їжу самостійно, або ж харчуватися в кафе та ресторанах.
"До речі, і досі у нас трапляються випадки, коли у турагентство звертаються чоловіки, які думають, що коли вони куплять тур, то їх випустять за кордон, тільки тому, що вони заплатили за це гроші. Хоча пройшло майже півтора року з початку російського вторгнення, все одно є такі клієнти, які кажуть: "Я просто хочу відпочити. Я потім повернусь, я вам обіцяю".
Що змінилось в роботі турагенцій
Туристична агенція у Кропивницькому, де працює директоркою Катерина Карпова, припинило працювати з початку російського вторгнення. Роботу відновили у кінці квітня 2022 року. Почали звертатись клієнти, які відчули потребу відпочити від сирен повітряної тривоги. Зі слів фахівчині, цього року кількість туристів, які звернулись у турфірму за путівками, зросла на 70% порівняно з попереднім роком. Торік цей показник становив 15-20% в порівнянні з 2021-м.
"На моє бачення, торік у людей було сподівання, що війна закінчиться найближчим часом. А цьогоріч прийшло усвідомлення, що це станеться невідомо коли. А сили, психічний та психологічний стани треба берегти. Тож люди відчули, що їм потрібен відпочинок".
Наразі в агенції бракує менеджерів, каже директорка. Хтось виїхав за кордон, тікаючи від війни, хтось перейшов працювати в іншу сферу. Однак нині найважчим в роботі називає не брак кадрів, а організацію проїзду туристів за кордон у зв'язку з комендантською годиною.
"До прикладу, в Одесі після 12-ї години ночі виїхати з України неможливо. Останні блокпости перед кордоном з Молдовою не працюють вночі й машини та автобуси там не пропускають. Тож до п'ятої ранку треба стояти на кордоні. Проїхати можна тільки зі спецдозволом, але ж де його взяти простим людям, які їдуть на відпочинок. Така ж ситуація у зворотному напрямку – буває, що треба спати на блокпосту. Складна логістика – нині це найважче у нашій роботі".