Ландшафтний парк у Приютівці, зелена садиба у Карбівці, дендрологічний парк “Веселі Боковеньки”. Суспільне зібрало добірку місць, де можна відпочити на Кіровоградщині.
Ландшафтний парк у Приютівці
За 86 кілометрів від Кропивницького на березі річки Інгулець у селищі Приютівка Олександрійського району розташований ландшафтний парк, загальна площа якого становить вісім гектарів. Облаштували його 2020 року за гроші благодійників. До цього там був пустир. У Приютівському парку є пішохідні доріжки, лавки з ліхтарями, сотні видів квітів та дерев, альтанки зі столиками для пікніків, два пірси й вихід до пляжу. Вхід для туристів безкоштовний.
Дендрологічний парк "Веселі Боковеньки"
Дендрологічний парк "Веселі Боковеньки" заснували у 1893 році. Він розташований у Гурівській громаді Кропивницького району. Його площа — 109 гектарів, а з селекційно-дендрологічною станцією — 543 гектарів. У парку є річка Боковенька та балка Скотувата, на яких споруджено систему ставків. Також п'ять основних краєвидів, кожний з них ніби відтворює в мініатюрі природний ландшафт певної географічної зони. Колекція парку налічує майже тисячу видів і форм дерев та чагарників. По всій території розташовані скульптури, є альтанки, місце для риболовлі, міст через річку.
"Хутір Козацька Долина"
Зелена садиба "Хутір Козацька Долина" розташований за 100 кілометрів від обласного центру у селі Карбівка Новоукраїнського району. На території садиби розташовані хата-музей, ставок, штучно насаджений сосновий ліс, поблизу якого облаштували господарський двір, де можна побачити цесарок, фазанів, лебедів, страусів, перепелів, павичів, голубів, декоративних курей. Є вольєр для напіввільного утримання та розведення диких кабанів в умовах, наближених до природних. На ставку побудували будинки для зимового утримання лебедів, диких качок та гусей. На прибережній зоні облаштували місця для відпочинку туристів. На території комплексу є зоопарк для дітей, місце для риболовлі.
"Хутір Надія"
Заповідник-музей "Хутрі Надія" створили на території садиби, що належала драматургу, театральному діячеві кінця XIX-початку XX століття Іванові Карпенку-Карому. розташований він у селі Миколаївка Соколівської територіальної громади Кропивницького району. Садибу заклав у 1871 році батько драматурга Карпо Тобілевич і назвав його іменем дружини — Надії Тарковської. На хуторі Іван Карпенко-Карий написав 11 із 18 своїх п’єс, серед яких "Сто тисяч" та "Хазяїн". До комплексу садиби входять батьківська хата, меморіальний будинок, приміщення літературно-меморіального музею, парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва "Хутір Надія" площею 11 гектарів і ставок. У заповіднику встановили пам’ятник-погруддя драматургу. До російського вторгнення щороку там влаштовували фестиваль театрального мистецтва "Вересневі самоцвіти".
Зелена садиба "Гайдамацька Січ"
У селі Цибулеве Дмитрівської громади Кропивницького району розташована зелена садиба та музей просто неба "Гайдамацька Січ". Садиба оточена козацьким частоколом з викладеними камінцями й дерев’яними плашечками-стежечками. Звідти відкривається панорама: з одного боку Чорний ліс з озером, з іншого – Чутянський ліс. У музеї зібрали майже сотню унікальних кам’яних, дерев’яних та глиняних експонатів, жорна, серед яких – знахідки часів скіфської й чорноліської культури, раритетні вироби декоративно-ужиткового мистецтва. Є "кузня" з різними знахідками із заліза, два козацькі курені, вогнище для приготування козацьких страв, критий віз, справжня козацька вежа з малиновим прапором та написом "Гайдамацька Січ".
Читайте також
- Кургани, скіфські баби та стоянки неандертальців. Археолог – про історичні пам'ятки Кіровоградщини
- Рецепти страв, які готували на Кіровоградщині століття тому, надрукували на листівках
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області за цим посиланням
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб