24 лютого 2023 року – річниця повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Протягом року Кіровоградська область зазнала обстрілів з боку російських військ, адаптувала навчальний процес до умов війни, приймала переселенців з тимчасово окупованих територій та територій, де відбувались чи тривають бойові дії, приймала та передавала гуманітарну допомогу, до чого долучились міжнародні організації та волонтерські спільноти. Жодна частина регіону не була окупована. Суспільне зібрало статистичні дані року повномасштабної війни, що стосуються області.
Повітряні тривоги
За даними сайту Мапа тривог України, першу тривогу на території Кіровоградської області оголосили 27 лютого 2022 року і тривала вісім хвилин. Та на сайті зазначили, що офіційне джерело про повітряні тривоги з’явилось 15 березня, тому інформацію про тривоги до цієї дати зібрали з відкритих джерел, є не повною та може містити помилки та неточності.
У період з 24 лютого 2022 року до 24 лютого 2023 року повітряну тривогу на території області оголошували 864 рази. Загальна їх тривалість – 32 доби чотири години 36 хвилин.
Ракетні атаки (тут і далі – дані від начальника ОВА Андрія Райковича – ред.)
За рік повномасштабної війни російські військові завдали 21 ракетного удару по території Кіровоградської області:
- 16 лютого 2023 року російська армія вдарила по об'єкту критичної інфраструктури. Ніхто не травмувався і не загинув.
- 23 листопада 2022 року, через ракетний обстріл РФ, у Кіровоградській області було відсутнє електропостачання, 24 листопада були перебої з водопостачанням і в роботі громадського транспорту.
- 15 листопада у Кропивницькому районі російські ракети влучили в об'єкти енергетичної інфраструктури. Наслідки — Пошкоджена трансформаторна підстанція, вибиті вікна та тріщини в будинках
- 31 жовтня в об'єкти інфраструктури Світловодської громади на Кіровоградщині поцілили дві російські ракети
- 23 жовтня у селищі Онуфріївка Кіровоградської області впали уламки ракети, яку збила протиповітряна оборона.
- 22 жовтня армія РФ завдала ракетних ударів по енергетичних об’єктах у Кропивницькому та Голованівському районах Кіровоградської області. Без електропостачання тоді залишились 42056 родин і 315 підприємств регіону, розповіла речниця "Кіровоградобленерго" Олена Данильченко. Над Кіровоградщиною ППО знищила дрон-камікадзе.
- 10 жовтня у Кропивницькому районі лунали вибухи. За словами начальника обласної військової адміністрації Андрія Райковича, на місце виїхали відповідні служби. Подробиці, сказав, повідомлять згодом. Пізніше, з міркувань безпеки, їх у військовій адміністрації вирішили не розголошувати.
- На Кіровоградщині під час повітряної тривоги, оголошеної 14 вересня о 23:59 спрацювала ППО.
- 15 вересня на території Петрівської громади в Кіровоградській області російська ракета влучила в інфраструктурний об'єкт. Ще одну збила система протиповітряної оборони.
- 28 липня у Кропивницькому пролунали два вибухи. Внаслідок ракетного обстрілу Кропивницького загинули п'ятеро людей, 26 отримали травми. Ймовірно, Кропивницький атакували російські "Іскандери", сказав Суспільному речник командування Повітряних сил Збройних сил України Юрій Ігнат.
- 23 липня близько 5:00 російські військові випустили 13 ракет. Поцілили в інфраструктурні об’єкти за межами обласного центру. Будинок у Кропивницькому, пошкоджений внаслідок обстрілу, визнали аварійним.
- 1 липня близько 5:20 у Первомайському районі Миколаївської області стався сильний вибух. Про це розповів начальник Первомайської районної військової адміністрації Сергій Саковський. За інформацією голови Миколаївської обласної військової адміністрації Віталія Кіма, спрацювала протиповітряна оборона, вражена ракета впала на межі з Кіровоградською областю. У Кіровоградській області о 5:20 повітряної тривоги не було. Поліція знайшла російську ракету в полі на межі областей.
- 23 травня українська протиповітряна оборона збила російську ракету над селом Ганнівка Новоукраїнського району.
- 15 травня під час повітряної тривоги на території Кіровоградської області, яка тривала майже дві години, сили протиповітряної оборони збили російську ракету над Олександрійським районом.
- 4 травня ракета поцілила в інфраструктурний об’єкт за межами Кропивницького. Внаслідок влучання ракети ніхто не загинув і не травмувався.
- 3 травня ракета влучила в інфраструктурний об'єкт на території Долинської громади.
- 21 квітня в небі над Кіровоградщиною українська протиповітряна оборона збила дві російські ракети.
- 15 квітня о 22:26 ракетного удару завдали по аеродрому цивільної авіації в Олександрії. Загинули шестеро військових.
- 8 квітня з акваторії Чорного моря російські військові завдали двох ракетних ударів по території Кіровоградської та Одеської областей. В обох випадках цілями були об’єкти критичної інфраструктури.
- 12 березня російські війська обстріляли ракетами Канатове. Повітряна тривога тривала маже три години. Внаслідок авіаудару загинули семеро військових.
- 26 лютого ексголова обласної військової адміністрації Марія Чорна поінформувала, що о 05:00 на території аеродрому Канатове у Кропивницькому районі увімкнули сигнал тривоги. Аеродром не обстрілювали, був вибух у полі.
Читайте також: П’ять місяців після ракетного удару. Який вигляд має ангар авіакомпанії у Кропивницькому.
Укриття в закладах освіти
У лютому 2022 року захисні споруди були в 12% закладів освіти регіону. За гроші з місцевих бюджетів, залишків освітньої субвенції та інших джерел, не заборонених чинним законодавством, протягом 2022 року на облаштування укриттів у закладах освіти витратили 41 мільйон 800 тисяч гривень, збільшивши кількість укриттів усемеро.
Крім того, на випадок тривалого відключення електроенергії, в області облаштували понад пів стисячі "пунтків незламності", 35 з яких – у Кропивницькому.
Читайте також: Коштом громад. У школах Кіровоградщини облаштовують "класи безпеки".
Переселенці
За рік через область пройшли майже 180 тисяч переселенців. Понад 92 тисячі людей залишились жити в громадах Кіровоградщини. Область першою почала приймати евакуаційні потяги з Донецької області. Найбільше в область переїхало жителів Донеччини та Харківщини.
Читайте також: За час обов‘язкової евакуації Кіровоградська область прийняла майже 3900 переселенців з Донецької області.
Гуманітарна допомога
Кіровоградщина централізовано отримала понад 8 тисяч тонн гуманітарної допомоги від іноземних партнерів, громадян, установ та організацій України, органів влади та органів місцевого самоврядування, військових частин, Товариства Червоного Хреста України. Практично всю розподілили між громадах області.
Читайте також: "Це не рік роботи, а рік служіння". Начальник Кіровоградської ОВА – про зміни в регіоні за рік повномасштабної війни.
Волонтерський рух
На Кіровоградщині діють понад 15 представництв міжнародних організацій та близько сотні волонтерських спільнот, пів сотні з яких – у Кропивницькому.
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області https://u.to/HNf5HA
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб