У Кропивницькому презентували етнолабораторію “Баба Єлька". Тут зібрані старовинні речі під час експедицій селами області, розповіла співавторка проекту Світлана Буланова. З 2018 року учасники експедицій зібрали 700 речей.
Що відомо: Це проект, в рамках якого його учасники збирають в селах Кіровоградської області старовинні пісні, рецепти, одяг, прикраси, посуд. Назвали його на честь баби Єльки, яка проживала у селі Розсохуватка Маловисківського району й знала багато народних пісень.
Співавторка проекту “Баба Єлька” Інна Тільнова розповідає, це 8 скринь, предмети одягу, рушники, виконані в різноманітних техніках. Посуд, предмети побуту, речі, якими користуються на городі. “Ці речі нам або подарували, або ми придбали, або люди привезли самі для того, щоб зберегти сімейні цінності, або речі, якими вони вже не користуються, але мають етнографічний інтерес”.

Зібрані предмети – каже співавторка проекту Світлана Листюк – зроблені в минулому столітті. Тут є шкіряне решето. “Воно унікальне. Такі решета були популярні в селах. Люди самі вичиняли шкіру та натягували їх на основу”.

Поряд розмістили два ярма. Їх використовували, щоб запрягати волів. Вцілілі ярма – велика рідкість – каже Світлана Листюк.
Найбільше в етнолабораторії – вишитих рушників. Їх понад сотня. “Вони різноманітні. Є пісні рушники, із рослинними мотивами, із птахами, рушники, які були вишиті на свята”.

Учасниці проекту в експедиціях збирають і записують пісні – розповідає Світлана Буланова. “Це 580 окремих народних творів і незліченна кількість обрядових пісень, приспівів до танців та частівок. Найбільшу кількість із записаного складає пісенна лірика . Ми привозимо їх із експедицій, опрацьовуємо, вислуховуємо і розшифровуємо текст, зберігаючи усі діалекти”.
Відвідати етнолабораторію Баба Єлька можуть усі охочі безкоштовно.
Що відомо
- Проєкт “Баба Єлька” заснований у липні 2018 року.
- До команди проєкту, крім Світлани Буланової, входять журналістка Інна Тільнова, піарниця Вікторія Семененко, журналісти Ігор Крушеницький та Світлана Томашевська, фотографи Майкл Ендрюс та Олександр Майоров, науковий консультант Олександр Ратушняк.
- Головна мета проєкту, на думку його учасників — записати автентичні українські пісні, спонукати по-іншому поглянути на народну творчість, позбувшись при цьому комплексів національної меншовартості. В арсеналі “Баби Єльки” є вже більше 200 пісен.
- Команду проєкту було відзначено у проєкті "У фокусі добра" від Суспільне Кропивницький у номінації “Відкриття року. Історія, культура”.
- У Кіровоградській області хочуть видати збірку кулінарних рецептів “Смачна Кіровоградщина”. Ці рецепти записували учасники проєкту “Баба Єлька” під час своїх етнографічних експедицій. Також рецептами ділилися друзі, знайомі, всі охочі. За майже три роки зібрали більше двох сотень рецептів перших, других страв, десертів і напоїв.
- Етновиконавиця Світлана Буланова розповіла про пісенну спадщину України та культурний проєкт "Баба Єлька".