Етновиконавиця Світлана Буланова про пісенну спадщину України та культурний проєкт "Баба Єлька"

Етновиконавиця Світлана Буланова про пісенну спадщину України та культурний проєкт "Баба Єлька"

Етновиконавиця Світлана Буланова про пісенну спадщину України та культурний проєкт "Баба Єлька" Фото: Світлани Буланової

Третій рік на Кіровоградщині діє проєкт “Баба Єлька”. Його учасники збирають автентичні народні пісні у місцевих жителів. Проєкт назвали на честь Олени Рибалкіної, яка жила в селі Розсохуватка Маловисківського району. Онука Олени Рибалкіної, етновиконавиця Світлана Буланова, розповіла Суспільному, чому вирішила пропагувати українську народну автентичну пісню.

“Я виросла в селі і дуже багато часу проводила біля своєї бабусі, баби Єльки, яка була носійкою автентичних старовинних традицій і традиційних пісень. І біля неї я співала і дуже багато вчилася. Баба Єлька — унікальна людина. Це вже сьогодні я розумію, що вона, переживши Голодомор, колективізацію, Другу світову війну, поховавши кількох своїх дітей, проживши майже 95 років, не втратила здатності радіти життю й оспівувати його. Все її життя супроводжувала пісня — вона співала, коли запарювала опару, топила піч, пекла пиріжки. І от коли її не стало, я зрозуміла, що мені потрібен цей матеріал. Почала шукати схожі пісні в Інтернеті. Але, знайшовши величезний пласт традиційної музики, я не знайшла пісень, які притаманні Кіровоградській області”, — розповіла Світлана Буланова.

“Я завжди хотіла дослідити пісенну спадщину Кіровоградщини”, — етновиконавиця Світлана БулановаОсобистий фотоархів Світлани Буланової

Особистий фотоархів Світлани Буланової. На фото - бабуся Світлани, Олена Рибалкіна

За словами Світлани, це підштовхнуло її до створення проєкту, ідея якого полягала в тому, щоб об’їздити Кіровоградщину у пошуках автентичних народних пісень, що збереглися в краю, записати їх і винести на широкий загал. Після трьох років експедицій над проєктом “Баба Єлька” працюють журналісти, фотографи і науковці. Його учасники, окрім пісень, знайшли і опрацювали оригінальні рецепти, текстильні візерунки а також спогади про минуле у місцевих жителів.

У кожного з нас є своя Баба Єлька

“Цей проєкт я назвала в честь своєї бабусі, але у кожного з нас є своя баба Єлька. І кожен з учасників нашої команди робить цю величезну роботу в пам'ять про свою бабусю чи дідуся, які були носіями традиційної культури”.

Фото: Олександра МайороваФото: Олександра Майорова

На фото - Інна Тільнова, Анастасія Павлівна Зеленько з села Розумівка та Світлана Буланова

Аби максимально точно передати автентичне звучання пісень, Світлана навчалася традиційному співу в Києві. Але зізнається, що ніщо не порівняється з першоджерелом.

“Вчусь у респондентів — цих бабусь, від яких ми записуємо старовинні пісні. І взагалі зрозуміла, що найкращі вчителі для мене — це вони”.

“Я завжди хотіла дослідити пісенну спадщину Кіровоградщини”, — етновиконавиця Світлана БулановаФото: Олександр Майоров

Фото: Олександра Майорова

Світлана є учасницею музичного етно-гурту “YELKA”, в якому дається друге життя зібраним в експедиціях пісням — розшифровка, аранжування. А потім готові композиції завантажують на різноманітні платформи, аби якомога більша аудиторія мала змогу почути традиційну музику Кіровоградщини. У грудні 2020 року декілька композицій гурту потрапили до музичного рейтингу World Music Charts у грудневий ТОП пісень східноєвропейської етномузики.

“Прийшов лист мені на e-mail, що в грудні кілька моїх пісень посіли верхні щаблі чатів рейтингу World Music Charts. Це для наc був такий сюрприз, така несподіванка. Приємно, що люди всюди слухають пісні наших бабусь. Автентична народна музика для мене – це те, в чому ти ростеш – це і найкраще, і найрідніше. Те, що треба пропагувати”.

Що відомо

  • Проєкт “Баба Єлька” заснований у липні 2018 року.
  • До команди проєкту, крім Світлани Буланової, входять журналістка Інна Тільнова, піарниця Вікторія Семененко, журналісти Ігор Крушеницький та Світлана Томашевська, фотографи Майкл Ендрюс та Олександр Майоров, науковий консультант Олександр Ратушняк.
  • Головна мета проєкту, на думку його учасників — записати автентичні українські пісні, спонукати по-іншому поглянути на народну творчість, позбувшись при цьому комплексів національної меншовартості. В арсеналі “Баби Єльки” є вже більше 200 пісен.
  • Команда проєкту отримала нагороду від UA:Суспільного “Відкриття року. Історія, культура”.
Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше