Сьогодні увечері (27 березня) відбудеться найбільша екологічна акція на планеті. Люди в усьому світі на одну годину вимкнуть світло. Година Землі розпочнеться о 20:30 за київським часом. Чому для акції обрали такий формат і як до неї причетний Кропивницький, розповіла кропивницька екоактивістка, засновниця руху “Ти ж екоактивіст” Євгенія Ткаченко.
Година без світла
Годину Землі започаткували в 2007 році в Австралії, розповідає Євгенія Ткаченко. Жителі Сіднея вимкнули на годину світло у будинках та ілюмінацію на архітектурних пам’ятках. Таким чином ініціатори – Всесвітній фонд дикої природи – захотіли привернути увагу до проблеми зміни клімату. Відтоді Година Землі відбувається щороку. Зараз учасниками є майже дві сотні країн. Вимикають переважно визначні місця і споруди світу, наприклад, єгипетські піраміди, Колізей у Римі, замок в Единбурзі, Олімпійський стадіон у Пекіні. Також усі люди за бажанням можуть частково вимкнути електроенергію в своїх офісах і домівках.
За словами Євгенії Ткаченко, йдеться лише про необов’язкове світло. Організатори не просять відключати стратегічні об’єкти – заводи і лікарні. “Ми вимикаємо зайве освітлення, щоб показати, що все те, що ми використовуємо щодня, нам не так вже й потрібне. Якби акція була ближче до новорічних свят, то ми б закликали вимкнути на годину ялинки”.
У Кропивницькому акцію вперше провели в 2017 році. Тоді на годину вимкнулися кав’ярні й ресторани в центрі міста.
Інші екологічні акції
Година Землі – це найбільша світова екологічна ініціатива, розповідає Євгенія. “Насправді побутове світло мінімально впливає на природу, але такими яскравими заходами ми можемо привертати увагу гігантів цього ринку до потреби щось змінювати”.
Збирає екоактивістів з різних країн і Всесвітній день прибирання “World Cleanup Day”. “У 2020 році ми вивели на таку акцію в Кіровоградській області 12 тисяч людей в один день, – каже Євгенія. – У Кропивницькому 19 вересня прибирали Фортечні Вали. Під час годинної акції зібрали півтори вантажні машини сміття. Іншого дня на Лісопарковій під час ранкової пробіжки прибирали сміття у пакети, які брали з собою. Це, до речі, популярний європейський рух. Також ще в до карантинні часи ми влаштовували екологічно-мистецькі фестивалі, освітні зустрічі. Особливо пишаємося акцією “Ековеликдень”. Ми її змогли провести торік уже під час карантину. Показали, як можна сформувати екологічний кошик без поліетилену і пластику. Просили не пакувати писанки в пластикові обгортки, а використовувати для прикрашання природні фарби – куркуму і цибулю. Також закликали не нести пластикові квіти на кладовище”.
“Я – за лояльний екоактивізм”
Екологічні зміни можна почати на власній кухні. Наприклад, першим кроком для багатьох стає сортування відходів. Особливо легко до цього залучити дітей, розповідає Євгенія Ткаченко. Зараз у школах і дитсадках Кропивницького встановлюють контейнери для роздільного збору сміття, і, за спостереженнями Євгенії, діти так захоплюються процесом, що часом з дому приносять якийсь пластик, аби вкинути в контейнер у школі.
Головна порада для всіх, хто хоче сортувати сміття, – це враховувати, які саме відходи приймають у найближчому пункті. “Наприклад, якщо пункт біля вашого дому приймає папір і скло, сортуйте лише їх. І пам’ятайте, що в реаліях України, коли вам заплатили хоча б гривню за ваші відходи, вони точно підуть на переробку, а не поїдуть на Завадівку змінювати екологічну ситуацію для людей, які мешкають найближче до сміттєзвалища”.
Також, за словами Євгенії, можна відмовитися від використання особливо токсичних видів пластику, замінювати паперові стаканчики для напоїв на термоси і чашки, не класти овочі і фрукти в супермаркеті в пакети, а наклеювати цінник прямо на покупку, зменшити використання води, купувати якісну річ, яка слугуватиме довше, користуватися місцевими продуктами: вони долають менший шлях від виробництва до столу, і це знижує використання пального і синтетичних обгорток.
За словами Євгенії Ткаченко, екологічні звички можна формувати поступово – одна за одною. “Дуже довго в екологічній сфері переважав такий підхід, як засудження. І екоактивісти почали думати, як переформатувати роботу, щоб люди захотіли долучатися. Тепер популярний лояльний екоактивізм. Кожен може знайти для себе зручний крок, який не заганятиме в рамки, і потім поступово їх додавати. Я проти радикалізму в цій сфері”.
Читайте також
- 70 пакетів сміття за 4 години. Рибалки прибирали на набережній Інгул у Кропивницькому.
- Кропивничанка Уляна Бобрик сортує сміття. Сортувати його на пластик, папір, метал і скло допомагають діти і чоловік.
- В усіх школах та дитсадках Кропивницького сортуватимуть сміття.
- У Кропивницькому встановили контейнери для збору великогабаритного сміття.
- За 10 місяців у Гайвороні на Кіровоградщині відсортували п’ять тонн сміття.
- У Бобринці на Кіровоградщині поліетиленові пакети мінятимуть на екоторби.