Перейти до основного змісту
Спалахи гепатиту A в Україні: чи є випадки на Кіровоградщині та як уникнути захворювання

Спалахи гепатиту A в Україні: чи є випадки на Кіровоградщині та як уникнути захворювання

У Солом'янському районі Києва 13 травня на гострий гепатит A захворіли 40 людей, на Закарпатті 12 травня за медичною допомогою звернулися 11 людей. У Кіровоградській області спалаху немає. У 2025 році був один випадок гострого гепатиту.

Про це Суспільному 15 травня розповіла головна державна санітарна лікарка регіону Надія Оперчук.

За її словами, цього року на гепатит А захворів житель Суботцівської громади Кропивницького району.

"Це військовослужбовець. Він тимчасово перебував вдома й звернувся в знам'янську лікарню. Там його діагноз підтвердили лабораторно".

У 2024 році гепатит А на Кіровоградщині не реєстрували. Останній спалах в області був у 2010 році. Тоді захворіли 16 людей у Великій Висці (нині входить до складу Мар'янівської громади Новоукраїнського району), дев'ятеро з них були учнями місцевої школи. Джерелом інфекції стала хвора дитина, яка приїхала з іншого регіону, сказала Надія Оперчук.

Як передається гепатит A

ГепатитОкрім гепатиту A, також є гепатити B і C. Вони передаються через контакт із кров’ю або іншими рідинами організму інфікованої людини — статевим шляхом, при хірургічному й стоматологічному втручанні, при відвідуванні косметологічних закладів, від матері до дитини під час народження. Гепатит A не провокує розвиток хронічної хвороби печінки й рідко завершується смертю. Типи B і C можуть викликати цироз і рак печінки. — це запалення печінки, викликане вірусом. Гепатитом A можна інфікуватися через заражені воду або продукти (якщо вони забруднені фекаліями інфікованої людини), а також через брудні руки.

Також вірус гепатиту A може передаватись при деяких видах сексуальних контактів.

"Серед факторів ризику — погані санітарні умови, відсутність очищеної води, проживання з інфікованою людиною, поїздки в райони, де є спалахи захворювання", — розповіла Надія Оперчук.

Симптоми гепатиту A

Захворювання зазвичай розпочинається гостро. Підвищується температура тіла. З'являються слабкість, втомлюваність, неприємні відчуття в животі, важкість у правому підребер'ї, діарея, нудота, блювота, зникає апетит, спостерігаються потемніння сечі, знебарвлення фекалій, жовтяниця склер та шкіри.

Профілактика гепатиту A

  • мити руки перед вживанням їжі та після кожного відвідування туалету;
  • вживати кип'ячену воду;
  • мити овочі чи фрукти.
"Найбільш ефективний спосіб захисту — мити руки з милом і теплою водою не менше 20 секунд. Це особливо важливо перед приготуванням їжі та після відвідування вбиральні", — сказала Надія Оперчук.

За її словами, також можна щепитися. В Україні ця вакцина рекомендована, тобто не включена до обов'язкових, які проводять за гроші з державного бюджету. Її потрібно купувати самим.

"Важливо отримати щеплення дорослим, які працюють у закладах громадського харчування, на підприємствах харчової промисловості, водоочисних та каналізаційних спорудах. А також тим, що планують відвідати країни із високим рівнем захворюваності на гепатит A", — розповіла санлікарка.

Чи є в області вакцина проти гепатиту A

Нині в області є 40 доз вакцини проти гепатиту A. З початку 2025 року проти гепатиту A щепили сімох дітей та 16 дорослих (вакцину вони купували за власні гроші).

Щоб зробити такі щеплення, необхідно звернутись до сімейного лікаря або педіатра, сказала Надія Оперчук.

Підписуйтесь на Суспільне Кропивницький у Facebook, YouTube, Telegram, Instagram, WhatsApp та Viber.

Топ дня
Вибір редакції
На початок