За інформацією Єдиного державного реєстру судових рішень, станом на 24 жовтня 2024 року, Хмельницьким окружним судом прийнято 461 рішення щодо порушених прав військовослужбовців на бойові виплати.
Про те, які були виявлені порушення та прийняті рішення в ефірі Українського Радіо Хмельницького розповіла Діана Гнап, суддя-спікер Хмельницького окружного адміністративного суду.
Пані Діана, нам відомо, що у липні цього року до суду 70 військових подали колективний позов через ненараховані бойові виплати, тобто йдеться про 100 000 грн на місяць, двома військовими частинами. Розкажіть, будь ласка, яке рішення прийняв суд стосовно саме цього позову?
Так, дійсно у провадженні Хмельницького окружного адміністративного суду була така справа, вона колективна, в принципі, це одинокий випадок. Зазвичай, кожна особа окремо подає позов до суду, але якраз у цьому випадку особи, які служили разом, колективно звернулись до суду. Мова йшла про те, що особи брали безпосередню участь у бойових діях, однак їм заробітна плата була виплачена у меншому розмірі, ну і відповідно 1 липня 2024 року суд захистив права осіб, які зверталися та зобов'язав військові частини здійснити нарахування та виплату цим особам коштів пропорційно розміру 100 тисяч гривень на місяць. Пропорційно часу участі в діях і в заходах пов'язаних із захистом батьківщини, безпосередньою участю у бойових діях.
Ситуація в принципі досить поширена, на жаль, тому що законодавство сформульовано таким чином, що щоб отримати ці кошти, потрібно багато відповідних документів, оформляти, які підтверджують безпосередньо участь тієї чи іншої особи у бойових діях, але в цьому випадку також виникло непорозуміння між військовими частинами. Оскільки особи, які звернулись, безпосередньо проходили службу в одній військовій частині, а були відряджені до іншої військової частини, і уже від тієї частини вони безпосередньо брали участь у бойових діях, і тому відсутність всіх документів, ну на думку вже військових частин перешкоджала виплаті цих коштів. І, якраз суд констатував, що порушення порядку передання документів, рапортів, іншої інформації між військовими частинами, щодо безпосередньої участі позивачів у забезпеченні бойових дій у заходах з національної безпеки не свідчить про відсутність їх прав на отримання цих коштів.
Позов було задоволено, зобов'язано нарахувати, і уже рішення пройшло перегляд у судді апеляційної інстанції, набрало законної сили, і в принципі, я думаю, ці кошти уже виплачені на сьогодні. Бо, як правило військові частини виконують рішення суду і виплачують особам, які звертаються, кошти.
Пані Діана, а за який період була така затримка виплати цих коштів, це тривалий час, чи можливо один місяць?
Безпосередньо, йшла мова про період з 9 березня 2023 року по 29 березня у цій справі, і з 5 квітня по 27 вересня, ну знов же, це тут їх багато позивачів. Я вам, наприклад, по одному з позивачів скажу, які були дати, тобто це місяць, два, пів року. По-різному буває у справах, але зазвичай цей період на практиці 3-4 місяці. Тобто військових відряджають для безпосередньої участі у забезпеченні бойових дій на такий період. І за цей період дуже часто їм не виплачують ці кошти, тому що часто військові частини трактують законодавство так, що якщо він просто відряджений, а немає бойового розпорядження, чи запису у журналі бойових дій, чи до його безпосередніх там якихось дій. Тому, це не є підставою для виплати, але разом з тим таким особам надаються довідки про те, що він брав безпосередньо участь в бойових діях, і ця довідка мала б стати підставою для виплати цих коштів. Ну чомусь, вони не завжди виплачуються, я не можу сказати, що це таке масове явище. Інколи виконується законодавство, інколи виплачуються кошти, але часто на жаль, ми маємо звернення до суду за виплатою цих коштів.
Пані Діана, чи були ще такі позови якщо так, то яка кількість військових зверталася та які були винесені судом рішення?
Насправді і до цієї справи були, і після цієї справи, і можна навіть констатувати, що кожен день вони є. З 24 лютого по 1 жовтня 452 звернення було. Частина позовних заяв була задоволена, частина була частково задоволена, були й відмови. Все залежить від того, який обсяг доказів містить справа.
Авторка: Людмила Коваль
Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.