Захисна оболонка реактора Хмельницької атомної електростанції має товщину від двох до п’яти метрів. Це посилений залізобетон. Ніякий "шахед" не зможе пробити цей захист.
Про це Суспільне Хмельницький розповіла кандидатка біологічних наук, старша наукова співробітниця Інституту проблем безпеки АЕС НАН (Національна академія наук) України Олена Паренюк.
У ГУР попереджали про те, що росіяни готують обстріли АЕС. Останнім часом над Хмельницькою АЕС були помічені прольоти "шахедів". Скажіть, який найгірший сценарій для жителів Хмельницької області, якщо росіяни таки наважаться запустити ракети по ХАЕС?
ХАЕС генерує електроенергію. Як казали хлопці з ГУР: ніхто не збирається обстрілювати саме ядерні реактори. Можливо, будуть обстрілювати потужності, які розподіляють електроенергію. Якщо такі потужності будуть обстріляні та знищені, то найгірший сценарій – певні блоки зупиняться за аварійним сценарієм.
Тобто атомна електростанція перестане генерувати електроенергію, а буде споживати, щоб забезпечити охолодження реакторів. Це може призвести до відключення електроенергії.
Варто зазначити, що сучасні ядерні реактори за вимогами МАГАТЕ будуються в контейментах. Тобто це така захисна оболонка реактора, яка має товщину від двох до п’яти метрів. Це посилений залізобетон. Ці контейменти будуються для того, щоб захистити довкілля у разі того, якщо щось станеться з самим реактором. Але в нашому випадку вони захищають реактори від ракетних обстрілів. І ні в якого "шахеда" не вистачить потужності для того, щоб пробити таку оболонку.
Звісно, в росіян є й інша зброя, але, на щастя, Хмельницька атомна електростанція знаходиться поза межами досяжності балістичної зброї. Важливо пам’ятати, що ХАЕС перебуває під захистом ЗСУ та Нацгвардії, тому що це об’єкт критичної інфраструктури.
По сусідству з Хмельницькою областю є Рівненська, на території якої також є АЕС. Якщо росіяни одночасно обстріляють дві атомні електростанції, які наслідки можуть бути?
Ні на Хмельницькій, ні на Рівненській АЕС не має сховищ відпрацьованого ядерного палива. Тому небезпека радіонуклідного забруднення відсутня. Не те що її зовсім не має, але вона не буде набагато відрізнятися від функціонування атомної станції в нормальній ситуації.
Небезпека є для генерації цієї станції. Можливо, можуть статися якісь помилки в самому реакторі у разі вимкнення його за аварійним сценарієм.
Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.