З програмою "Тисяча років української музики: органна версія" виступить у Хмельницькій обласній філармонії 26 червня київський композитор і науковець Богдан Дем’яненко. Він, як розповів Суспільне Хмельницький, у Хмельницькому завершить нею тур містами України в цьому сезоні. З такою програмою органіст вже був у Рівному, Сумах, Дніпрі, Чернівцях та Ужгороді.
Київський органіст Богдан Дем’яненко грає варіацію на давню українську пісню "Коли не було спочатку світа". Версія створення світу, розповідає, тут відрізняється від біблійної.
"Суто українська версія. Нічого не було, було тільки море, а посеред моря — павутинонька. І там були брати, які радили раду, як світ заснувати. Вирішили спуститися на дно моря і дістати звідти дрібний пісок, той пісок посіяли, і з того піску стала земля. Потім спустилися ще на дно моря і дістали золотий камінь. І з того золотого каменя стали зорі, сонце і небо", — каже Богдан Дем'яненко.
Цей твір, зі слів органіста, відображає найдавнішу українську музичну культуру і відкриває концертну програму "Тисяча років української музики: органна версія", з якою він приїхав до Хмельницького. Мета проєкту, каже, — просвітницька, адже глядач почує і музику, і її історію.
"Твори потребують пояснення, щоб публіка розуміла цінність тої музики. Тому що одна справа чути музику просто як набір звуків, а інша — щось розуміти, адже, можливо, не всі розуміють подробиці. Звісно, чим більше людина слухає, тим більше вона починає розуміти, проте, вважаю, все-таки варто пояснювати унікальність твору. Якась музика не звучала триста років, твори, які триста років мовчали, і от зараз вони вперше розшифровані, вперше озвучені в сучасності", — розповідає музикант.
Богдан Дем'яненко виконує фрагмент із партесного концерту кінця 17 століття "Сорадуйтеся з нами". Цей концерт "мазепинського" часу присвячений архангелу Михаїлу та його небесному воїнству. Твір, розповідає Богдан Дем’яненко, є найбільш показовим в епосі бароко, якій присвячена третина концерту.
"З цього, мабуть, народився проєкт "Тисяча років української музики: органна версія". Тому що я багато років досліджував українську музику епохи бароко. Це, по суті, наша козаччина, доба Гетьманщини. Цієї музики збереглося досить багато, та звучить вона досить рідко. Ми цією музикою можемо по праву пишатися, ця музика не гірша за попередників Баха в Німеччині, наприклад", — каже Богдан Дем'яненко.
Далі звучить педальна варіація Богдана Дем’яненка на пісню "Їхав козак за Дунай" 18 століття. Вона також лунатиме на концерті у Хмельницькій обласній філармонії. Органіст розповідає про особливість такого виконання.
"До певної міри, звичайно, це для розваги публіки. А з іншого боку — все ж таки в педаль сходяться всі голоси органа. Тобто, коли граєш на педальній клавіатурі, є можливість, щоб там звучали всі труби органа. Руками не можна задіяти всі труби органа, а ногами можна задіяти вже весь орган. Це звучить повністю весь орган", — розповідає Дем'яненко.
Концерт "Тисяча років української музики: органна версія" відбудеться в Хмельницькому 24 червня в обласній філармонії. Ним Богдан Дем’яненко завершить тур Україною з такою програмою в цьому сезоні. Восени планує виступити з нею у Франції та Німеччині.
Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.