"Квіти незламності" — виставку під такою назвою відкрили у Державному історико-культурному заповіднику "Межибіж" на Хмельниччині. На ній представлені військові артефакти, розписані орнаментами з різних регіонів України. Виставлені роботи стали однією з експозицій екскурсії, яку проводять у заповіднику.
Про це розповів Суспільне Хмельницький директор заповідника "Межибіж" Олег Погорілець.
За його словами, заповідник наразі, у рамках співпраці, запрошує до себе на екскурсії військовослужбовців, які перебувають на реабілітації в одному із медичних закладів Хмельницької області. На такій екскурсії із захисниками побували і кореспонденти Суспільне Хмельницький.

"Мені дуже сподобалося, бо я нечасто виїжджаю на екскурсії. Увесь час то лікування, то служба, і в мене якось часу не знаходиться для цього. Я вважаю, це дуже добре, що хлопців вивозять на такі екскурсії. Вони бачать щось гарне, відпочивають морально, та й фізично, напевно. Бо увесь час лікарні, реабілітації, а треба якось відпочивати, розвіятися", — говорить військовослужбовець із позивним "Вірус".
Свою колекцію розписаних воєнних артефактів "Квіти незламності" представила у заповіднику "Межибіж" харків’янка, яка проживає зараз у Хмельницькому, Анастасія Пономарьова. Це вісім композицій з відстріляних гільз та тубусів, які вона розписала орнаментами з різних регіонів України.

"Кожна гільза, кожен тубус відносяться до певного розпису. Там з одного боку традиційний розпис, якийсь вазон або традиційні квіточки, а з другого боку — це авторське бачення. Ця колекція, вона представляє розписи, які невідомі. Це не Петриківка, яка дуже популярна, а такі, як от Подільський розпис, про нього мало хто чує, Опішнянський, який тільки на кераміці, А вони прямо зібралися в одному місці, щоб показати людям, що в нас їх багато, і усі вони цікаві та самобутні", — розповідає авторка виставки Анастасія Пономарьова.

Колишні елементи зброї художниця перетворила на артоб’єкти, говорить директор заповідника Олег Погорілець. Для військових, розповідає, регулярно організовують в музеї екскурсії.
"Діяльність музеїв, заповідників показує, яка у нас глибока історія, яка вона цікава. І ця історія не тільки дуже давня, а вона й сучасна. Саме такі відвідини, вони дають хлопцям зрозуміти, для чого ж це все зараз відбувається, для чого вони не шкодують своє життя на фронті", — каже Погорілець.

За його словами, під час відвідин заповідника військові довго мовчать.
"Вже тільки під кінець вони починають говорити, що це цікаво, що вони навіть не знали, що таке в нас є в Україні", — говорить Погорілець.
Релаксація та психологічне розвантаження, зі слів психологині Олесі Дарморос, допомагають хлопцям.
"Після цієї поїздки вони і сплять краще, і набагато краще почуваються", — говорить вона.
За словами Анастасії Пономарьової, експозицію планують поповнити новими експонатами.
Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.