У заповіднику "Межибіж" на Хмельниччині відкрили виставку військових артефактів з народними розписами

У заповіднику "Межибіж" на Хмельниччині відкрили виставку військових артефактів з народними розписами

"Квіти незламності" — виставку під такою назвою відкрили у Державному історико-культурному заповіднику "Межибіж" на Хмельниччині. На ній представлені військові артефакти, розписані орнаментами з різних регіонів України. Виставлені роботи стали однією з експозицій екскурсії, яку проводять у заповіднику.

Про це розповів Суспільне Хмельницький директор заповідника "Межибіж" Олег Погорілець.

За його словами, заповідник наразі, у рамках співпраці, запрошує до себе на екскурсії військовослужбовців, які перебувають на реабілітації в одному із медичних закладів Хмельницької області. На такій екскурсії із захисниками побували і кореспонденти Суспільне Хмельницький.

У заповіднику "Межибіж" на Хмельниччині для військовослужбовців організовують екскурсії
Військові, які проходять лікування та реабілітацію в одному з хмельницьких медзакладів, на екскурсії у заповіднику "Межибіж". Травень, 2024. Суспільне Хмельницький
"Мені дуже сподобалося, бо я нечасто виїжджаю на екскурсії. Увесь час то лікування, то служба, і в мене якось часу не знаходиться для цього. Я вважаю, це дуже добре, що хлопців вивозять на такі екскурсії. Вони бачать щось гарне, відпочивають морально, та й фізично, напевно. Бо увесь час лікарні, реабілітації, а треба якось відпочивати, розвіятися", — говорить військовослужбовець із позивним "Вірус".

Свою колекцію розписаних воєнних артефактів "Квіти незламності" представила у заповіднику "Межибіж" харків’янка, яка проживає зараз у Хмельницькому, Анастасія Пономарьова. Це вісім композицій з відстріляних гільз та тубусів, які вона розписала орнаментами з різних регіонів України.

У заповіднику "Межибіж" на Хмельниччині для військовослужбовців організовують екскурсії
Авторка виставки "Квіти незламності" у заповіднику "Межибіж" Анастасія Пономарьова. Травень, 2024. Суспільне Хмельницький
"Кожна гільза, кожен тубус відносяться до певного розпису. Там з одного боку традиційний розпис, якийсь вазон або традиційні квіточки, а з другого боку — це авторське бачення. Ця колекція, вона представляє розписи, які невідомі. Це не Петриківка, яка дуже популярна, а такі, як от Подільський розпис, про нього мало хто чує, Опішнянський, який тільки на кераміці, А вони прямо зібралися в одному місці, щоб показати людям, що в нас їх багато, і усі вони цікаві та самобутні", — розповідає авторка виставки Анастасія Пономарьова.
У заповіднику "Межибіж" на Хмельниччині для військовослужбовців організовують екскурсії
Експозиція виставки "Квіти незламності" у заповіднику "Межибіж" на Хмельниччині. Травень, 2024. Суспільне Хмельницький

Колишні елементи зброї художниця перетворила на артоб’єкти, говорить директор заповідника Олег Погорілець. Для військових, розповідає, регулярно організовують в музеї екскурсії.

"Діяльність музеїв, заповідників показує, яка у нас глибока історія, яка вона цікава. І ця історія не тільки дуже давня, а вона й сучасна. Саме такі відвідини, вони дають хлопцям зрозуміти, для чого ж це все зараз відбувається, для чого вони не шкодують своє життя на фронті", — каже Погорілець.
У заповіднику "Межибіж" на Хмельниччині для військовослужбовців організовують екскурсії
Відстріляні гільзи та тубуси від артснарядів, розписані орнаментами з різних регіонів України — експонати виставки "Квіти незламності" харків'янки Анастасії Пономарьової у заповіднику "Межибіж". Травень, 2024. Суспільне Хмельницький

За його словами, під час відвідин заповідника військові довго мовчать.

"Вже тільки під кінець вони починають говорити, що це цікаво, що вони навіть не знали, що таке в нас є в Україні", — говорить Погорілець.

Релаксація та психологічне розвантаження, зі слів психологині Олесі Дарморос, допомагають хлопцям.

"Після цієї поїздки вони і сплять краще, і набагато краще почуваються", — говорить вона.

За словами Анастасії Пономарьової, експозицію планують поповнити новими експонатами.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

На початок