Псевдореферендум на Херсонщині: що відомо

Псевдореферендум на Херсонщині: що відомо

Псевдореферендум на Херсонщині: що відомо
. Голосування на одній з дільниць псевдореферендуму у Херсоні, 27 вересня 2022р. Фото: пропагандистські ЗМІ

Окупаційна влада Херсонщини зранку 23 вересня розпочала проведення так званого "референдуму". Останній день - 27 вересня. Але вже задовго до оголошення результатів окупанти заявляли про високу явку, велику підтримку населенням, знімали "кіно" на "переповнених" дільницях в області та вулицях Херсона.

Що насправді відбувалось протягом цих п'яти днів у Херсоні та області? Суспільне поспілкувалось з жителями регіону та зібрало думки експертів.

Явка без явки

В перший день так званого "референдуму" окупанти відкрили "виборчі дільниці", в основному в містах Херсонщини. Найбільше, за даними громадянського руху "Жовта стрічка" облаштували в обласному центрі - 12. Всі — в школах. Для цього дітям влаштували канікули.

Як говорять очевидці, на дільниці люди йшли неохоче, в основному туди заганяли тих, хто працює в окупантських комунальних підприємствах та організаціях. Заганяли погрозами — не проголосуєш, не будеш працювати. Про це Суспільному у перший день псевдореферендуму розповів Скадовський міський голова Олександр Яковлєв.

"У Скадовську, всіх, хто працює в так званих комунальних підприємствах та установах, змушують прийти на дільниці і проголосувати. А решта людей, не прийдуть. Але окупанти їздять по місту, селам нашої громади, ходять по дворах і пропонують взяти участь у "референдумі", — сказав Олександр Яковлєв.

На ці дні Херсонщина опустіла. Населені пункти перетворилися на міста і села "привиди". Більшість з тих, хто залишився на окупованій території ховалися, щоб їх не примусили голосувати.

"Єдине, що говорило про референдум у Херсоні це поодинокі білборди, які з'явилися напередодні. Більше не було жодної публічної інформації. Про референдум люди дізналися з телеграм-каналів. Як він проходить — ніхто не знає", — розповіла жителька Херсона Тамара.

У Новій Каховці лишилась шоста частина населення, розповіла Суспільному депутатка Ірина Лепень. За її словами, в окупантів є доступ до архівів.Скористатись електронним реєстром виборців громади не могли, але з міського архіву могли взяти реєстр виборців від 2020 року. Але судячи з відео, де люди вписують себе самі, то вони і цього не зробили, каже депутатка.

"Це не справжній референдум, а його імітація. Вони не можуть навіть картинку з десятків людей показати — лише чоловік 10-15. А якщо розбиратися, на 11 дільницях в Новій Каховці мають стояти черги з сотень людей, щоб їх інформація про велику кількість учасників референдуму хоча б трохи відповідала дійсності А вони показують Дворяни та Будинок культури — навіть без виборців, а лише кілька своїх прихильників, яких до сотні, може, набереться в усій громаді", - розповіла Лепень.

Наприкінці першого дня створена окупантами так звана "виборча комісія" заявила про явку - 15,31%. На четвертий день говорили вже про понад 63%.

Ноу-хау від окупантів

"Подворовий обхід" для голосування, виїзні дільниці на ринках та у дворах будинках. Окупанти задіяли всю фантазію, щоб показати, як жителі Херсонщини прагнуть до Росії. Свої дії вони пояснили бажанням убезпечити виборців. Насправді мали намір залучили більше людей до голосування, говорить перший заступник голови обласної ради Юрій Соболевський.

"Ходили по квартирах, фактично примушували людей голосувати, тому що все це відбувалось в супроводі озброєних солдатів, переважно Росгвардії. Були випадки, коли до людей приходили двічі, і примушували ще раз заповнювати бюлетень. Також нам відомі випадки, коли одну людину змушували голосувати за всю сім'ю", - розповів Юрій Соболевський.

Читайте також: Сприяли проведенню псевдореферендуму: на Херсонщині поліція встановила особи понад 150 колаборантів

На ринках і у дворах з'являлись "виїзні дільниці". Виглядало це досить дико, серед картоплі і цибулі на ринку, або десь на лавочці у дворі, розповіла херсонка Тетяна.

"У Херсоні на ринку в мікрорайоні Таврійський поставили столик і якусь ширмочку, поряд жіночка агітує проголосувати. Людей не багато. Ті, що підходять, думають що щось роздають. Я такого цирку ще в життя не бачила", - розповіла херсонка Тетяна.

Псевдореферендум на Херсонщині: що відомо
"Виїзна дільниця" псевдореферендуму на ринку Херсона, 23 вересня 2022 р. Фото: скрін відео росЗМІ.

Дільниці, за його словами Юрія Соболевського, увесь час були порожніми. Там, де окупанти знімали свої ролики, з’являлись якісь люди, які голосували, раділи цьому процесу, співали, танцювали, і тільки йшли журналісти, зникали.

"Все це виглядало, як сюр — нічого спільного з демократією", — говорить Юрій Соболевський.

Кому потрібен "референдум"

За словами директора Причорноморського центру політичних та соціальних досліджень Олександра Мошнягула, у вищого керівництва Росії питання референдуму не розглядалося аж до вересня. Потім розпочався серйозний контрнаступ ЗСУ, тому проведення референдумів – це спосіб залякати Європу та Україну. Це блеф, вважає Олександр.

"Там не буде жодної законної процедури, не буде справжнього волевиявлення, але будуть показники зачитані дуже великих результатів. Тоді Росія скаже – ми приєднали до себе ці території – і бойові дії на них, це бойові дії на території Росії", – говорить Олександр Мошнягул.

Що відбуватиметься після референдуму на Херсонщині залежить від того, наскільки швидко його результати будуть імплементовані. А цей процес буде залежати від ситуації на фронті, від рівня мобілізації та від того як на це відреагує світ, вважає Олександр Мошнягул.

"Намальовані результати" і що робити херсонцям

Вже наприкінці першого дня референдуму окупаційна влада оголосила про явку в понад 15 відсотків, про це повідомляли росЗМІ. Наступні два дні вона стала навіть вищою — понад 16 та 17 відсотків відповідно. 26 вересня, окупанти заявили про понад 14,5 відсотків і загальний показник у 63,5 %. І це враховуючи те, що жителі Херсона та області про так званий "референдум" дізнались із соцмереж, або вже коли до них прийшла додому так звана "виборча комісія", про це розповіли кореспонденти Суспільного.

"Всі дні вулиці Херсона були пустими. Люди дослухалися порад і просто не виходили нікуди, або старалися уникати місць проведення псевдореферендуму. В останній день — теж тихо. Тільки там де, вони влаштовують зйомки, збирають людей та влаштовують концерти, щоб показати типу "радість" від того, що відбувається", - розповів кореспондент Суспільного.

Читайте також: "Виглядає, як сюр - нічого спільного з демократією": другий день псевдореферендуму на Херсонщині

За словами першого заступника голови обласної ради Юрія Соболевського, окупанти "намалюють результати" псевдореферендуму про приєднання до РФ.

" Ми розуміємо, що окупанти вони намалюють явку близько 70-75 відсотків і я думаю, що саме таким буде і результат так званого голосування. Але ми всі розуміємо, що це постановка і ніякої юридичної сили воно немає. Крім того, не показує реальний настрій наших людей", — каже Юрій Соболевський.

Псевдореферендум на Херсонщині: що відомо
Чоловіки, які прийшли на псевдореферендум на дільницю у морському порту у Херсоні, 23 вересня 2022 р. Фото:Скрін відео росЗМІ

Жителям окупованої території радять уникати будь-яких контактів з окупаційною владою, колаборантами й триматися якомога далі від всіх цих місць, де вони знаходяться. А ще пам'ятати, що це — не на довго.

"Впевнений в тому, що відповідь на референдум, це вже справа загальнодержавна, не місцева. І тут немає алгоритму для Херсонської області окремо, для Запорізької або Донецької. Є єдиний алгоритм і він там десь. Знаю, що було анонсована зустріч головнокомандувача і ці питання обговорюються. Звичайно з грифом таємно. Що там буде я думаю ми побачимо", — прокоментував Суспільному голова облради Олександр Самойленко.

Чому дійство, яке влаштували окупанти, — незаконне

Так званий референдум на Херсонщині не відповідає ні українському, ні російському, ні міжнародному законодавству, вважають херсонські юристи — фахівці з виборчого права і пояснюють чому проведення "псевдоголосування" є незаконним і його наслідки не визнає жодна країна цивілізованого світу.

По-перше, за яким законодавством проводиться цей "псевдореферендум" - за українським чи російським? Відповідь може бути в указі президента Росії "Об упрощенном порядке предоставления гражданства России жителям Херсонской и Запорожской областей Украины". Тобто він визнає, що захоплені території є українськими, і тут діє українська юрисдикція.

По-друге, пишуть юристи, стаття 72 Конституції України передбачає проведення всеукраїнського референдуму про зміну території країни. Тобто голосувати мають всі громадяни України.

По-третє, українське, російське і європейське законодавство передбачають участь 50%+1% населення в голосуванні, щоб результати були визнані легітимними.

Читайте також: Незаконний, нелегітимний, фейковий: що херсонці кажуть про псевдореферендум

Четверте – референдум – вільне волевиявлення, що означає безпеку для виборців. Стаття 7 профільного закону РФ забороняє його проведення у період воєнного чи надзвичайного стану і дозволено три місяці по завершенні.

П’яте – підготовка до проведення референдуму має бути публічною та гласною. Про його проведення громадяни повинні знати за 1-2 місяці, щоб визначитись з рішенням.

І шосте – на голосуванні повинні бути присутні міжнародні спостерігачі. Результати "референдуму" можуть бути оскаржені в суді, діяльність яких заблокована на окупованих територіях.

Окремо юристи нагадують про кримінальну відповідальність для осіб, які причетні до організації незаконного референдуму.

Покарання для колаборантів

Поліція Херсонської області встановила особи понад 150 колаборантів, які пішли на співпрацю з окупаційною владою та сприяли проведенню на території Херсонської області так званого "референдуму" про вступ до Росії.

72 особи у Херсоні, 14 — у Чорнобаївці добровільно обійняли посади так званих "голів виборчих дільниць, їх заступників та членів виборчих комісій.

Псевдореферендум на Херсонщині: що відомо
Голосування на одній з дільниць псевдореферендуму у Херсоні, 27 вересня 2022р. Фото: пропагандистські ЗМІ

Також у місті Каховка та Каховському районі 28 місцевих жителів добровільно погодились допомагати проводити так званий "референдум".

За даними поліції у Скадовську 15 членів ДВК та ТВК з-поміж місцевих жителів співпрацюють з окупаційною владою та добровільно посіли посади "голів виборчих дільниць, їх заступників та членів виборчих комісій".

Читайте також: За фактом проведення псевдореферендуму на Херсонщині відкриті кримінальні провадження — Офіс Генпрокурора

У місті Генічеськ та Генічеському районі поліція встановила особи 22-х місцевих зрадників – членів ДВК та ТВК.

За усіма фактами поліція відкрила кримінальні провадження за статтями"Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України" Кримінального кодексу України та "Колабораційна діяльність" КК України.

Читайте також

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber

На початок