21 січня у Харкові сталася пожежа у пансіонаті "Золотий час", в якому перебували літні люди. Загинули 15 осіб, п'ятьох шпиталізували з опіками, отруєнням чадним газом та у стані стресу. Влада визначила подію як надзвичайну ситуацію державного рівня, відкриті провадження, проводяться затримання та розслідування. Тим часом свідки події та родичі загиблих розповіли, як допомагали рятувати людей та як за ними доглядали у будинку, який навіть не був зареєстрований як установа для літніх осіб. 22 січня у Харкові оголосять днем жалоби.
Що сталося
На вулиці Нижня Гиївська, 150-Б у Харкові загорілася двоповерхова будівля, в якій перебували літні люди. Станом на 16:05 були знайдені тіла 15 осіб, 5 людей постраждало. Площа пожежі сягала 100 м. кв.
Пожежу локалізували о 16:14, а о 16:53 — цілком ліквідували. На місці працювали близько 30 рятувальників, було залучено сім одиниць техніки.
Національна поліція повідомила, що п'ятеро постраждалих осіб було шпиталізовано до лікувальних закладів. З постраждалих двоє людей знаходяться у стані середньої тяжкості, три особи — у задовільному стані. За попередньою інформацією від свідків, у будинку перебували 27-28 літніх людей, а також 4 особи обслуговуючого персоналу.
Згодом стало відомо, що вік шпиталізованих — від 57 до 81 року. 65-річний чоловік був шпиталізований до лікарні швидкої та невідкладної допомоги з 15% опіків тіла середньої тяжкості. 73-річний пацієнт отруївся чадним газом. Також у стані стресу шпиталізовані чоловіки віком 57 і 80 років, а також 81-річна жінка.
Читайте також: Пожежа у будинку з літніми людьми у Харкові: фото з місця події
Що розповідають очевидці
Жителі сусідніх з незареєстрованим у Харкові пансіонатом будинків допомагали рятувати людей. Очевидці та родичі загиблих розповіли, як почалося займання та як доглядали за літніми людьми.
Так, місцева мешканка Світлана Дутова розповіла, що вдома почула запах горілого і вибігла на вулицю.
"Вибігли — нічого не видно було. Потім дивлюся — гар. Почали допомагати виносити звідти бабусь, дідусів. Це будинок для людей літнього віку, як пансіонат. Туди родичі приїжджають. Це, напевне, доглядають, якщо хворий, після операції. Десь пів року, може рік (працює — ред.). А раніше чого тут тільки не було — і секта якась, і наркологічний центр. Бабусі, які там лежать, деякі ходять, після операції, дехто зі стареньких ходив, є лежачі люди, у памперсах", — розповіла Світлана.
Місцева мешканка Ксенія Нескоромна назвала пожежу "суцільним пеклом".
"Просто допомагати, тому що тут було суцільне пекло. Просто вся вулиця була в диму і, звісно, загорілося дуже швидко. Сусіди просто не встигали — у всіх була паніка. Я побігла швидко за ковдрою, щоб хоч чим-небудь, я як вийшла, побачила цих людей в памперсах, які не можуть рухатися, вони не самостійні — просто хотілося їх зігріти. Їм напевне років по 80 — вони вже не самостійні, тут і з ДЦП є", — розповіла вона.
За словами Ксенії, надзвичайні служби приїхали приблизно за пів години, а про господаря будинку "ніхто нічого не знає й він ні з ким не виходить на зв'язок".
Місцева мешканка Олена, яка допомагала виносити людей з будівлі, розповіла, що на другий поверх було неможливо зайти.
"Ми прибігли відразу. Мені подзвонила листоноша, листа принесла, й відразу ж говорить: Олено, у вас горить будинок для літніх людей. Ми вибігли з донькою, чоловік вибіг, сюди прибігли — хворих уже виносили", — розповіла очевидиця події.
За її словами, коли вони прибігли, вже горів другий поверх і все було у чорному диму. На другий поверх вже було неможливо зайти.
"Ми побігли на перший (поверх — ред.) допомагати людей виносити, а вже сипалося (з другого поверху — ред.) на перший. Скільки змогли — винесли", — розповіла жінка.
Родичка загиблої Ганна розповіла Суспільному, що її родичці, яка хворіла на діабет, все подобалося у будинку, вона була задоволена і просилася назад.
"Вона потрапила до лікарні на два тижні, і все було там жахливо, там не годують, не дають пити, безхатьки лежать. Вона потоваришувала тут з кимось. Два місяці. Тобто ми сюди теж (приїхали - ред.), нам порадили й не останні люди у місті Харкові, у них теж тут родичі живуть. Тому, ставлення і все тут було шикарне", — запевнила вона.
За словами Ганни, її родина підписувала офіційну угоду на тимчасовій основі.
Подія державного значення
Державна служба України з надзвичайних ситуацій та Національна поліція кваліфікували пожежу як надзвичайну ситуацію державного рівня. Голова ДСНС Микола Чечоткін повідомив на позачерговому засіданні уряду, що будівля не була зареєстрована як об'єкт з масовим перебуванням людей.
Голова Нацполіції Ігор Клименко заявив, що слідчі відкрили кримінальне провадження за фактом порушення вимог пожежної безпеки, що спричинило загибель людей.
"За попередніми даними, сьогодні (21 січня — ред.) мали ремонтувати газове обладнання в цьому будинку і задимлення було саме в районі газового лічильника", — сказав голова Нацполіції.
За його словами, близько 18:00 поліцейські почали розслідування справи, були допитані три особи обслуговуючого персоналу, зокрема управитель та співарендаторка будівлі, яка перебуває на лікуванні після операції. Біля її палати чергує поліція.
Читайте також: Як безпечно обігріти житло. Пояснюють рятувальники
Тим часом керівник міського відділу ДСНС Володимир Юрченко заявив, що ймовірною причиною займання є несправність електроприладів і у будинку не дотримувалися заходів протипожежної безпеки: він опалювався електрообігрівачами.
Директор обласного департаменту соцзахисту населення Юрій Шпарага повідомив Суспільному, що жодних офіційних установ для літніх людей у будинку на вулиці Нижня Гиївській не зареєстровано. Згодом цю інформацію підтвердив Клименко. При цьому Мінсоцполітики має намір провести перевірки всіх подібних неліцензованих установ.
Клименко зазначив, що правоохоронці встановили власника будівлі, який здав його в оренду. Міськрада заявила, що за ним закріплені ще 4 об'єкти, а площа будинку, де сталася пожежа, дорівнювала площі трикімнатної квартири. Зокрема за чоловіком був записаний ще один незареєстрований офіційно будинок для літніх людей, де знаходяться 24 особи.
Прем'єр Денис Шмигаль повідомив, що на доручення президента Володимира Зеленського буде створено Державну комісію на чолі з міністром розвитку громад та територій, яка займеться з’ясуванням причин трагедії. Також Зеленський доручив міністру внутрішніх справ Арсену Авакову взяти під особистий контроль відповідну кримінальну справу і в якнайшвидші терміни відповісти на питання, які причини трагедії та хто в ній винен.
Тим часом ОГПУ почав провадження щодо неналежного виконання службових обов’язків працівниками ДСНС, що потягнуло за собою тяжкі наслідки.