За три роки "Хартія" трансформувалася від добровольчого підрозділу до бригади, а тепер має стати основою для одного з корпусів Національної гвардії — це військове об’єднання, до якого можуть входити кілька бригад.
Про це Суспільному розповів засновник підрозділу Всеволод Кожемяко.
Як підрозділ, який складався з добровольців, пройшов шлях до гвардійського корпусу — читайте у матеріалі Суспільне Харків.
"У мене була група людей, які казали, що готові йти за мною"
"Хартія" була створена у Харкові у березні 2022 року. Підрозділ разом з однодумцями сформував бізнесмен Всеволод Кожемяко.

Він розповів, що повномасштабне вторгнення зустрів за кордоном, там відпочивав із родиною, але вже у перші дні великої війни повернувся до Харкова і тут згуртував тих, хто хотів боротися проти російських загарбників.
"У мене була група людей, як казали, що готові йти за мною. Це мої працівники, ветерани, активісти. А в армію не дуже всі хотіли. Я шукав варіант, де нам зайти якимось колективом у якийсь підрозділ. Коли з’явився закон про національний спротив і я побачив, що можна робити свій підрозділ, а потім цим підрозділом робити завдання, то я зрозумів, що це треба робити", — розповідає Кожемяко.

У 2022-му добровольчий підрозділ спочатку боронив північні околиці Харкова, а вже у травні бійці зайняли позиції у деокупованій Руській Лозовій — тоді на її околицях була лінія зіткнення.

У вересні того року "Хартія" разом іншими підрозділами сил оборони взяла участь у контрнаступі на Харківщині й вийшла на кордон із Росією.
Як добровольчий підрозділ хартійці воювали на Луганщині, а потім — у місті Бахмуті. А в березні 2023 року "Хартія" увійшла до Нацгвардії, каже Всеволод Кожемяко.

"Ми знали, що ми хочемо робити. Ми хотіли й хочемо робити нове українське військо і застосовувати нові підходи в розбудові, й ми можемо робити це тільки тим колективом, який у нас сформувався. Ми чекали моменту, коли нам довірять саме формування регулярного великого підрозділу, щоб ми могли наші "скіли" й наші практики застосувати для розбудови регулярної частини Сил оборони", — говорить засновник підрозділу.
"Харківська прописка підрозділу"
Назву добровольчому підрозділу придумав письменник Сергій Жадан. Він, за словами Кожемяки, спочатку допомагав бійцям, а згодом і сам мобілізувався до вже бригади.

"Назва створювалась таким чином, щоб у цьому слові відлунював Харків, як місто, в якому цей підрозділ створювався. У нас воюють не лише харків’яни, у нас багато хлопців та дівчат з Запоріжжя, Кривого рогу, Дніпра, Полтави, Сум, Донеччини, Луганщини, із заходу України, але така от "харківська прописка" — вона для нас дуже важлива, і те, що сьогодні "Хартія" стоїть на околицях Харкова, захищає місто — це є великою мотивацією для багатьох бійців.

У травні 2024 року бригаду повернули на околиці Харкова через повторний прорив росіян через північний кордон в районі Вовчанська й Липців.
"Нас всього за 12 годин перекинули з Серебрянського лісництва. Був великий такий підйом настрою, вважалось, що ми повертаємось додому. Бо "Хартія" народилась у Харкові. Це дає такий підйом, ми повертаємось додому", — каже військовослужбовець "Еней", який керує взводом безпілотників.

До Хартії він приєднався добровольцем навесні 2022 року, у цивільному житті він має власний бізнес і тепер використовує ці знання у війську.

"Навички менеджменту плюс-мінус однакові, відповідно, якщо ти маєш досвід у цивільному житті, то можеш його застосовувати у війську. Нам потрібні всі, хто по-справжньому вмотивовані не передати цю війну своїм дітям та онукам в наступне покоління. А компетенції і фахові навички ми тут надамо і навчимо", — говорить боєць.

До корпусу Нацгвардії, який стане "Хартія", може входити до 40 тисяч людей, розповів Всеволод Кожемяко.
"Це має бути ефективне, якісне формування, яке застосовує всі сучасні практики. Яке демонструє не радянський підхід і не пострадянський до всіх аспектів життєдіяльності військового організму. Починаючи від військового планування і керування полем бою і закінчуючи кадровим менеджментом, комунікацією з суспільством, внутрішніми комунікаціями", — каже Кожемяко.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube