Як минув день позачергових виборів мера Харкова-2021: хроніка

Як минув день позачергових виборів мера Харкова-2021: хроніка

Оновлено
Як минув день позачергових виборів мера Харкова-2021: хроніка
.

У Харкові 31 жовтня проходять позачергові виборах мера. Харків'яни обирають міського голову з десяти кандидатів. Усі подробиці, фото, відео, коментарі — у текстовій трансляції Суспільного.

23:00. У міській ТВК очікують, що районні комісії отримають перші протоколи від ДВК після опівночі. "На 8:00, я думаю, ми будемо мати результати, скільки ДВК привезли свої протоколи до районних у місті Харкові виборчих комісій", — повідомила голова міської ТВК Олена Матвієнко.

Офіційно встановити підсумки голосування мають до 12 листопада включно. На місцевих виборах 2020 року результати оголосили 4 листопада.

22:40. На виборчих дільницях рахують голоси. На дільниці №631135 у музичній школі зареєстровані 1520 виборців, сказала Суспільному голова дільниці Олена Степась. Бюлетені тут вже порахували, зараз дані вносять у комп'ютер, повідомляє кореспондент Суспільного.

День позачергових виборів мера Харкова: текстова трансляція
Суспільне Харків

День позачергових виборів мера Харкова: текстова трансляція
Суспільне Харків

22:30. Спостерігачі "Опори" повідомляють про заборону знімати на відео процес підрахунку голосів: конфлікти виникли на п'яти дільницях.

"Крім того, є поодинокі випадки порушення процедури підрахунку голосів, коли підрахунок голосів здійснювала не одна людина, а декілька", — повідомляє "Опора".

21:30. Остаточна активність виборців у Харкові склала 28,29%, повідомила голова міської ТВК Олена Матвієнко. За її словами, проголосували 288 336 виборців з 1 млн 19 тис. 175 виборців.

  • Чому дані про загальну кількість виборців, оголошені ввечері, відрізняються від тих, що давала ТВК вдень: коментар голови ТВК.

21:20. Кандидат у мери Михайло Добкін не вірить оприлюдненим екзитполам та чекає на другий тур. За опитуваннями його штабу він набирає 35%, а Терехов 41%. "Незабаром опублікую перші результати паралельного підрахунку. Боремося далі", — написав Добкін.

20:57. Кандидат у мери Харкова Ігор Терехов розраховував на більшу активність харків'ян.

"Перш за все, я вдячний харків'янам, хочу подякувати за вибори, за те, що ми спокійно, без ексцесів пройшли вибори, за те, що люди віддали голоси. Я дуже вдячний усім, хто взяв участь у виборах", — сказав Терехов.

День позачергових виборів мера Харкова: текстова трансляція
Суспільне Харків

20:20. Оголошено результат екзитполу на виборах мера Харкова. За опитуванням виборців на виході з 7490 дільниць, проведеним на замовлення Всеукраїнської громадської організації "Комітет виборців України", Ігор Терехов випереджає конкурентів.

День позачергових виборів мера Харкова: текстова трансляція
Суспільне Харків

20:00. Виборчі дільниці закрилися, комісії почали підрахунок голосів.

18:35. Також у поліції спростовують інформацію про зупинку голосування на одній з дільниць у Київському районі.

18:33. Тварини на виборчих дільницях — фото "Опори".

18:20. На 18:00 поліція Харківщини зареєструвала 45 повідомлень про порушення виборчого законодавства. Крім одного кримінального провадження, зафіксували одне адміністративне порушення.

"Поліцейські склали протокол про адміністративне правопорушення за ст. 212-23Пошкодження, приховування, знищення свого виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі або винесення його за межі приміщення для голосування Кодексу України про адміністративні правопорушення у відношенні 53-річного харків’янина. Чоловік отримав для голосування бюлетень та, не заходячи до кабіни, порвав його та кинув в урну для голосування", — повідомляє поліція.

18:12. Поліція відкрила перше провадження через порушення у день виборів у Харкові. Воно стосується завчасного заповнення протоколу про підрахунок голосів на дільниці у міській лікарні №14 ім. Гіршмана, повідомляє Головне управління поліції Харківщини.

День позачергових виборів мера Харкова: текстова трансляція
Суспільне Харків

Справу відкрили за ч. 1 ст. 158-3Фальсифікація, підроблення, викрадення, пошкодження або знищення виборчої документації, документації референдуму, викрадення, пошкодження, приховування, знищення печатки виборчої комісії, комісії референдуму, виборчої скриньки, списку виборців чи учасників референдуму Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає покарання до шести років ув'язнення.

17:57. Харків'яни масово отримують телефонні дзвінки із запрошенням прийти та проголосувати, повідомляє "Опора".

"У повідомленні, жіночий голос закликає прийти на вибори, вказує, для голосування потрібен лише паспорт і що на дільницях є всі засоби захисту від коронавірусу. Наприкінці повідомлення говориться: "Зроби свій вибір. Люби, захищай, обирай Харків". Останні слова корелюються з сітілайтами одного з кандидатів на посаду міського голови. Сітілайти та борди з такими гаслами ОПОРА фіксувала у "день тиші", — інформують спостерігачі.

Кореспондентка Суспільного вдень 31 жовтня двічі отримала дзвінок від жінки, яка сказала, що представляє соціологічний центр "Ваш вибір". "Радимо вам прийти на дільницю і зробити свій вибір", — сказала вона.

17:43. Штаб Ігоря Терехова не фіксував грубих порушень у день виборів, сказав на пресконференції довірена особа кандидата Олексій Менів.

"Наш штаб працює в штатному режимі, не фіксували аномалій, грубих порушень виборчого законодавства. Ті невеликі порушення, які були нами зафіксовані, не є грубими, не можуть впливати на результати виборів і ніяким чином не можуть спотворювати результати виборів. Це порушення, повязані з тим, що неправильно було обладнано кабінки для голосування, десь по двоє людей, це діти з батьками голосували. Штаб працює, спостерігає", — сказав Менів.

День позачергових виборів мера Харкова: текстова трансляція
TriolanLive/YouTube

Він також прокоментував інцидент з фотографуванням бюлетеня начебто за вказівкою директора комунальної установи Павла Столбового: "Наш виборчий штаб не давав нікому вказівок таке робити, оскільки це є адміністративне правопорушення. Чому так вийшло, залишається всім здогадуватися. Думаю, що цю жінку притягнуть до адміністративної відповідальності, будемо розбиратися, чи дійсно таке було, проте виключено, бо ми всіх попереджали, що потрібно, щоб все проходило законно".

17:40. За словами координатора мережі "Опора" Микола Зінченко, загальна явка на цих виборах може скласти близько 30%. Серед порушень, які потенційно можуть вплинути на результат виборів, Зінченко назвав те, що люди намагалися проголосувати на дільницях, але з якихось причин опинилися у витягах зі списків виборців.

"Те саме про фотографування. Невідомо, чи була вказівка від керівництва голосувати чи не було. Також були випадки, коли люди підходили до членів виборчої комісії та питали, чи можна сфотографуватись, бо керівництво на роботі просило", — сказав Зінченко.

Також він зазначив, що акція, в рамках якої за селфі з виборчої дільниці людям дають квитки на футбол, запрошення на тренування чи каву, може містити ознаки недоброчестності, бо до дня голосування ця акція часто транслювалася на ресурсах одного з кандидатів.

17:27. Керівник "Офісу реформ Харкова" та депутат облради від "Блоку Кернеса" Павло Столбовий вважає провокацією ситуацію, в якій його працівниця фотографувала бюлетень і сказала, що робила це за його вказівкою. Він підтвердив, що жінка його підлегла, але припустив, що вона хотіла взяти участь у молодіжному флешмобі "Харків голосує", під час якого харків'ян закликали йти на вибори і фотографуватися із номером виборчої дільниці, щоб отримати приз.

16:35. На спецдільниці у відділенні хоспісу 17-ї міської лікарні облаштували дві кабінки для голосування, одна з них — для людей з інвалідністю, поличка в ній розташована на рівні візка. Усього голосували 125 людей, з яких 115 — пацієнти в палатах. Для цього вони заздалегідь написали заяви. Члени комісії прийшли до пацієнтів-виборців у захисних костюмах, щитках та масках. Ще 10 виборців — члени виборчої комісії та два пацієнти, які змогли прийти самостійно.

День позачергових виборів мера Харкова: текстова трансляція
Суспільне Харків

16:30. За даними "Опори", до 16:00 проголосували 22,7% харків'ян (похибка 0,9%).

16:23. Cпостерігачі "Опори" продовжують фіксувати порушення:

  • У Харкові на дільниці приходять голосувати люди, яких включили до списку для голосування вдома.
  • Є випадки ймовірно контрольованого голосування: в одному з таких жінка сказала, що фотографувала бюлетень за вказівкою начальника керівника проєкту "Картка харків'янина" і депутата облради від "Блоку Кернеса" Павла Столбового. Суспільне намагається отримати його коментар.

16:21. На 15:00 поліція отримала 32 заяви про можливі порушення під час виборів, повідомила Суспільному речниця поліції Харківщини Оксана Калмикова.

16:13 На виборчих дільницях у Харкові від COVID за пів дня щепили 3000 людей, повідомила віцемерка Світлана Горбунова-Рубан.

15:36. У Харкові, за словами заступниці мера Світлани Горбунової-Рубан, вдома голосують не менш як 3 тисячі людей: "Це ті, які гостро захворіли, в тому числі і COVID-захворюваннями". У найбільшому районі міста, Московському, за даними районної ТВК, вдома голосують 1394 людини. Дивіться відео з вулиці Світлої у Московському районі.

"Я вже п'ять років голосую вдома. Я інвалід другої групи, з ходунками ходжу. Мені хочеться миру, злагоди й чесності, корупції, щоб не було", — розповіла Суспільному жителька Харкова Надія.

Представники виборчої комісії заходять до квартир виборців у захисних костюмах та масках. Їх супроводжує поліцейський.

15:21. До храмів перед голосуванням на позачергових виборах мера поїхали щонайменше троє кандидатів — Михайло Добкін, Ігор Терехов та Денис Ярославський. Як і за що голосували кандидати: фото, коментарі.

14:04. Перші офіційні дані про активність виборців у Харкові. На виборах мера на 13:00 проголосували 130 416 виборців з 1 млн 17 тис. 584 виборців, повідомила секретарка Харківської міської територіальної комісії Катерина Мішустіна. Це 12,8% виборців.

13:53. Щонайменше три групи організацій проводять екзитполи на виході з виборчих дільниць у Харкові. Результати опитування оприлюднять о 20:00.

13:16. У виборчій комісії, де спостерігач помітив частково заповнений протокол про підрахунок голосів, пояснили Суспільному, навіщо вносили підписи.

"Ми потренувалися, спробували зробити зразок, щоб о 20:00 скоріше його зробити: де треба ставити свої підписи. Більше нічого. А спостерігач помітив й доповів", — пояснила заступниця голови комісії Лідія Тулюля.

Документ вилучили поліцейські.

13:04. За спостереженнями "Опори", активність виборців на позачергових виборах Харківського міського голови на 12:00 — 12.4% (похибка — 0,6%).

12:40. Поліція у Харкові зареєструвала 22 повідомлення про порушення виборчого законодавства. В Основ'янському районі виборець кинув до урни розірваний бюлетень. П'ятеро людей намагалися проголосувати за паспортом у мобільному додатку, їм відмовили.

Напередодні у ЦВК попереджали: проголосувати за е-паспортом не вдасться, потрібно мати паспорт у вигляді книжечки або ID-карти.

12:22. Низька явка на виборах у Харкові може бути пов'язана із некоректною заявою нардепа Михайла Радуцького, яку у міськраді та ТВК спростували, сказав журналістам в. о. міського голови Ігор Терехов після голосування 31 жовтня.

"[Могла вплинути] в першу чергу, та заява, яка була зроблена народним депутатом — коли він сказав, що на дільницях треба буде мати COVID-сертифікат, щоб прийти. Ми, звісно, спростували. Представник тервиборчкому спростувала це. Але мешканців міста це налякало", — припускає Терехов.

День позачергових виборів мера Харкова: текстова трансляція
Суспільне Харків
Читайте також: Вибори мера Харкова: у ТВК заперечили необхідність ПЛР-тестів та COVID-сертифікатів для голосування

12:05. За спостереженнями руху "Чесно", активність виборців на 11:00 складає близько 10%, розповіла представниця руху на Харківщині Олександра Щукіна.

"Рух "Чесно" моніторить вибори і продовжує моніторити. Станом на 11:00 ми фіксували явку у центрі Харкова десь близько 10%, в інших районах вона була трохи менша, наприклад, на Салтівці в Комінтернівському районі була явка 6-8%... Загалом в Харкові очікуємо явку, як минулого року, — приблизно 30%", — сказала Щукіна в пресцентрі у міській виборчий комісії.

Вона також повідомила, що біля однієї з дільниць на Салтівці працював ярмарок з дешевими продуктами. "Незрозуміло ким саме був організований цей ярмарок, але він був з дешевими продуктами для виборців, що може означати про підкуп виборців", — сказала Щукіна.

За її словами, у день виборів у Харкові можна побачити приховану агітацію. "Деякі кандидати зі своєю символікою залишили свої борди у Харкові... Це також треба внести до виборчого законодавства, щоб заборонити таке робити, щоб усі кандидати мали рівні права на виборах", — повідомила представниця руху "Чесно".

Крім того, на її думку, на дільницях варто було б розмістити інформацію про кандидатів, як це було під час виборів президента України: "Дуже багато виборців питали, хотіли прочитати кандидатів інформацію".

11:50. Спостерігачі "Опори" зафіксували спробу підписання порожнього протоколу на спецдільниці у лікарні №14.

"Так, спостерігач зафіксував, що у пустому протоколі вже підписалися голова, заступник та секретар дільничної виборчої комісії. Також є підписи членів ДВК і навіть офіційного спостерігача. Після фіксування факту дочасного підписання протоколу спостерігач ОПОРИ викликав поліцію", — повідомляють в організації.

День позачергових виборів мера Харкова: текстова трансляція
oporaua.org

Протокол про підрахунок голосів має бути підписаний після завершення процесу голосування, зазначає координатор "Опори" на Харківщині Микола Зінченко. Підписання протоколу заздалегідь може свідчити про ймовірні спроби фальсифікації виборчої документації.

11:38. Харківські виборці вакцинуються від COVID на дільницях. Кабінети щеплень розгорнули у 41 школі міста. Так, в школі №49 вакцинують у кабінеті інформатики. На вибір вакцини AstraZeneca, Pfizer, CovieShield.

День позачергових виборів мера Харкова: текстова трансляція
Суспільне Харків

11:18. Спостерігачі "Опори" на Харківщині помічають на дільницях працівників охорони та рятувальників, присутність яких суперечить Виборчому кодексу.

10:27. У Харківській міській виборчій комісії поки не мають даних про активність виборців, сказала членкиня комісії Катерина Сосіна. Як уточнила Суспільному голова міської ТВК Олена Матвієнко, перші дані про активність виборців збирають на 13:00.

10:14. Голова правління "Опори" Ольга Айвазовська на брифінгу наживо 31 жовтня констатувала, що у день виборів в Україні у Харкові спостерігається "найбільша кількість процедурних порушень дня голосування" (31 жовтня вибори відбуваються також на двох округах у Херсонщині та Черкащині). Так, вона розповіла про перешкоджання спостерігачам на двох харківських спецдільницях.

"Принаймні на одній з двох одразу допустили спостерігача, на іншій спостерігач по суті був позбавлений можливості спостерігати", — сказала Айвазовська.

"О 7:15 або пізніше, як цього вимагає закон, розпочали ранкове засідання 73,6% виборчих дільниць. Тобто можемо говорити, що абсолютна більшість розпочала вчасно, але маємо цифру у майже 25%, які розпочали свої засідання завчасно. Тому не всі суб'єкти виборчого процесу мали можливість слідкувати, де перебували виборчі бюлетені вночі, чи були вони у сейфі, чи не було пошкоджено печатку, чи була збережена виборча документація і таке інше", — сказала Айвазовська.

"Протокол ранкового засідання вівся на 78,5% виборчих дільниць — це найбільший показник станом на зараз, що майже 21,46% протокол не вівся. Знову ж таки це проблема, тому що в нього вносяться дані, які важливі для етапу підрахунку голосів. І розпочали голосування завчасно на 11% дільниць на Харківщині, в той же час вчасно: 88,6% дільниць, 0,5% це ті, що не почали о 8:00. Відбулося певне затримання цього етапу, але воно було незначним", — повідомила Айвазовська.

9:52. Голосування у Харкові триває.

День позачергових виборів мера Харкова: текстова трансляція
Голосування на у харківській школі №56. Суспільне Харків

День позачергових виборів мера Харкова: текстова трансляція
Суспільне Харків

День позачергових виборів мера Харкова: текстова трансляція
Суспільне Харків

9:17. На дільниці №631692 (вул. Луї Пастера) поліція помітила чоловіка, який фотографував бюлетень, інформує "Опора". Його зупинили та викликали слідчо-оперативну групу. За даними спостерігачів, нині він дає пояснення поліції.

  • За ч. 1 ст. 16 Виборчого кодексу України, голосування на виборах в Україні є таємним. Під час заповнення бюлетеня забороняється присутність інших осіб, здійснення фото- та відеофіксації у будь-який спосіб, нагадує "Опора".

Як повідомили у поліції, до відділу поліції доставили 39-річного чоловіка.

9:08. У Харкові працюють усі 605 виборчих дільниць, повідомляє поліція.

8:54. Громадська організація "Громадянська мережа "Опора" повідомляє, що на двох дільницях у міському перинатальному центрі та пологовому будинку №7 спостерігачам відмовляли у доступі через відсутність негативного ПЛР-тесту або сертифікату про вакцинацію.

Координатор "Опори" на Харківщині Микола Зінченко каже, що ці дії незаконні, "адже необхідні документи для спостерігача це лише посвідчення спостерігача та посвідчення особи. Жодних вимог щодо необхідності сертифікатів про вакцинацію у Виборчому кодексі не прописано".

Після розмови з керівництвом закладів спостерігачів допустили на дільниці.

8:06. Голосування вчасно розпочалося на 604 з 605 дільниць, повідомили у поліції. Одна спецдільниця не відкрилася через хворобу двох членів комісії. Як уточнила речниця поліції Харківщини Олена Баранник, йдеться про спецдільницю у пологовому будинку на Салтівці, де захворіли двоє членів комісії, нині їм шукають заміну. Голосування триватиме до 20:00. Порядок на виборах охороняють понад дві тисячі поліцейських.

День позачергових виборів мера Харкова: текстова трансляція
Суспільне Харків

День позачергових виборів мера Харкова: текстова трансляція
Суспільне Харків

8:00. У Харкові відкрилися дільничні виборчі комісії для голосування на позачергових виборах Харківського міського голови.

Читайте також

Чому Харків знову обирає мера: хроніка

На початок