12 років досліджує гуцульську сакральну архітектуру — отець Орест Смицнюк з Івано-Франківщини

12 років досліджує гуцульську сакральну архітектуру — отець Орест Смицнюк з Івано-Франківщини

Орест Смицнюк — священник Української греко-католицької церкви. 12 років тому він отримав від єпископа Миколи Сімкайла завдання докладно описати інтер'єри й екстер'єри церков, автентичну різьбу та розписи, а також пояснити канонічність ікон.

За цей час отець дослідив понад 220 церков на Івано-Франківщині. Інформацію Орест Смицнюк збирав у священників, вірян та шукав у архівах.

Про особливості гуцульських храмів та свої дослідження священник розповів Суспільному.

У 2018 році Орест Смицнюк видав накладом у тисячу примірників книгу "Сакральні перлини Гуцульщини. Яремчанщина", де описав 24 храми.

Книга "Сакральні перлини Гуцульщини. Яремчанщина"
У 2018 році Орест Смицнюк видав книгу "Сакральні перлини Гуцульщини. Яремчанщина". Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Наразі він підготував матеріали для другого тому, в якому будуть представлені 36 церков Косівського району. Над збором інформації отець працював понад два роки.

"Косівщина — це гуцульська дерев'яна архітектурна школа. Її аналогів немає у світі. Ми повинні це цінувати. Дерево — не вічне. Гуцули будували ці храми. Над ними працювали архітектори, будівничі та зодчі. Церкви зводили діди-прадіди, а тепер їхні правнуки ходять до них. Треба зберегти це в пам'яті, передати наступним поколінням. Це — наша ментальність", — пояснює Орест Смицнюк.

Отець Орест Смицнюк
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

За його словами, гуцульські храми — здебільшого дерев'яні, виконані у техніці зрубу. Їхньою характерною рисою є наметовий восьмигранний купол.

"Наприклад, церква Святої Трійці в Космачі. Там є наметові куполи. Вони — стрімкіші, ніж пологий купол у центрі. Здебільшого одноверхі. Від купола в чотири боки розміщені двосхилі дахи. Дерево нічим не покрите зсередини. Це — типові гуцульські храми. Видно текстуру деревини, відчувається навіть її запах", — розповідає дослідник.

Храм Святої Трійці
Храм Святої Трійці у Космачі. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Храм Святої Трійці у Космачі має багато різьблених елементів.

"Церква — велика, має багато різьби. Парапет хорів оформлений овальними вирізами, заповненими косою решіткою. Стіл оздоблений по периметру гуцульською різьбою з інкрустацієюІнкрустація — техніка виконання творів декоративно-прикладного мистецтва, оздоблення виробів, інтер'єрів, фасадів будівель різнокольоровими шматочками твердих матеріалів та інтарсієюІнтарсія — вид інкрустації на дерев'яних предметах. Інтарсія являє собою зображення або візерунки, які виконуються способом врізування шматочків дерева, різних за фактурою і кольором, врівень з поверхнею дерев'яного виробу. Косівські храми величні завдяки своїм іконостасам та бічним престолам", — каже священник Орест Смицнюк.

Адміністратор церкви Святої Трійці отець Ігор Андрійчук
Отець Ігор Андрійчук. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Адміністратор церкви Святої Трійці отець Ігор Андрійчук говорить, що такі дослідження потрібні, щоб розповісти людям про автентику архітектурних елементів храму. Окрім того, священник підтримує старовинний вигляд церкви.

"Гуцульська церква потребує бути дещо іншою, аніж храм у місті чи деінде. Я випрошував та викупляв для неї старі килими в людей. Збирав докупи, і так ми надали церкві трішечки цікавішого вигляду. Жовтогаряча барва — це візитівка Космача", — каже отець Ігор Андрійчук.

Гуцульська церква
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Ззовні храм у Космачі оздоблений бляхою — нею вкритий другий ярус, говорить дослідник Орест Смицнюк.

"Вищі яруси оббиті бляхою. На них зображені й особи: Ісус Христос, Богородиця. Спереду на головному фасаді — гравійована бляха і там зображені різні орнаменти", — каже Орест Смицнюк.

Для того, щоб видати серію досліджень про гуцульську сакральну архітектуру, отець Орест Смицнюк шукає меценатів. З його слів, наразі до друку готові приблизно чотири сотні сторінок з описом 36 церков Косівського району.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

На початок