За покликом гуцульської крові. Історія загиблого воїна Інтернаціонального легіону Едварда Волтера Вілтона III

За покликом гуцульської крові. Історія загиблого воїна Інтернаціонального легіону Едварда Волтера Вілтона III

22-річний Едвард Волтер Вілтон III був бійцем Інтернаціонального легіону зі США. Він став на захист України у квітні 2022 року, а через рік загинув унаслідок російського артилерійського обстрілу біля села Новоселівське Луганської області. Предки Едварда III походять з гуцульського села Космач, що на Івано-Франківщині. Його прапрадід Михайло Арсенич емігрував до Америки на початку XX століття.

Батько загиблого бійця Едвард Вілтон молодший приїхав в Україну на відкриття меморіальної дошки на честь свого сина. Спогадами про Едварда він поділився із Суспільним.

"Я хочу коротке героїчне життя, а не нудне і довге"

Едвард Волтер Вілтон III приїхав в Україну на початку квітня 2022 року, розповідає його батько Едвард Вілтон молодший.

"Він вилетів із Флориди 10 квітня і прибув до Варшави наступного дня. Я відвіз сина до аеропорту в Орландо, щоб він прилетів сюди. Ми мали можливість провести цей час разом. 12 або 13 квітня він перетнув українсько-польський кордон", — пригадує Едвард Вілтон молодший.

За покликом гуцульської крові. Історія загиблого воїна Інтернаціонального легіону Едварда Волтера Вілтона III
Батько загиблого бійця Інтернаціонального легіону Едвард Вілтон молодший. Суспільне Івано-Франківськ

З його слів, Едвард III так і не завершив підготовку в армії США. Приблизно три-чотири місяці він навчався у школі на спеціаліста з невідкладної медичної допомоги.

"Він завжди казав мені, що вчиться, аби стати солдатом. Син не хотів бути кимось іншим. Тож це була його можливість, коли почалася війна", — розповідає батько загиблого бійця.

Воїн Інтернаціонального легіону Едвард Волтер Вілтон III
Американський доброволець Едвард Вілтон. Facebook/Космацька громада

В Україні Едвард доєднався до лав Інтернаціонального легіону ЗСУ. Служив у роті "Браво", мав позивний Ганс.

"Він тренувався з різною зброєю, вивчав тактику зі своїм підрозділом і дуже добре володів гранатометом. Едвард був одним з наймолодших у своєму підрозділі. Його побратими, можливо, мали більше військового досвіду, ніж він", — розповідає Едвард Вілтон молодший.

З його слів, Едвард III брав участь у складних бойових операціях, за що й отримав орден "За мужність".

"Я чув від нього лише про те, що він може робити після війни. Я не чув жодної думки про повернення, поки війна не закінчиться. Усе було пов'язане з війною. У нього була можливість повернутися додому і не раз, але він відмовлявся. Казав, що ще не заслужив на це право. Син вважав, що повинен робити більше, ніж робив", — пригадує батько воїна.

Едвард III похований у Флориді
Едвард III загинув 7 квітня 2023 року на Луганщині. Едвард Вілтон, франківськ

22-річний Едвард III загинув 7 квітня 2023 року від уламкового поранення внаслідок артилерійського обстрілу РФ біля села Новоселівське, що на Луганщині. Це сталося вночі під час того, як бійці виходили на позицію.

"Він дуже хотів бути тим, хто керує своїм життям. Є одна історія, яку я іноді розповідаю. Ми читали, здається, "Іліаду", і там йдеться про Ахілла. В нього був вибір, як жити: довгим нудним життям або коротким героїчним. І навіть у дитинстві мій син сказав: "Я хочу коротке героїчне життя, а не нудне і довге". Саме так і трапилося", — розповідає Едвард Вілтон молодший.

Гуцульське коріння

Предки Едварда III походять з гуцульського села Космач, що на Івано-Франківщині. Його прапрадід Михайло Арсенич емігрував до Америки на початку XX століття.

"Мій прадід Михайло Арсенич народився у Космачі. Він служив у австрійській армії приблизно в 1907 році. Після 1912-1913 років він емігрував до Сполучених Штатів Америки. Саме тоді зв'язок із ним перервався. Тож тепер, через понад 100 років, ми відновили наш родинний зв'язок", — розповів Едвард Вілтон молодший.

Едвард Вілтон та його прадідусь Михайло Арсенич
Едвард Вілтон молодший показує фото свого прадідуся Михайла Арсенича. Суспільне Івано-Франківськ

Досліджувати рід чоловік почав після розповідей своєї матері про її походження.

"Мама завжди казала, що вона — чи то українка, чи полька, чи австрійка. Через цю плутанину я почав дослідження. У деяких церковних свідоцтвах писало про Михайла Арсенича з Космача. Було свідоцтво про хрещення, я думаю, когось із його дітей. Я нічого не знав про Космач. Я говорив із православним священником — моїм другом з Канади. Він сказав: "Космач — це дуже відоме село в Україні", — пригадує Едвард Вілтон молодший.

З його слів, кожен повинен знати історію свого роду.

"Часто твоє коріння сягає різних місць, а особливо у США. Це — країна емігрантів, де французи одружуються із сербами чи китайцями, тому американці мають коріння з усього світу. Я думаю, що більше ти знаєш про світ, то краще зможеш зрозуміти порядок речей у ньому", — продовжує батько полеглого воїна.

За покликом гуцульської крові. Історія загиблого воїна Інтернаціонального легіону Едварда Волтера Вілтона III
Едвард Вілтон молодший тримає фото свого прадідуся Михайла Арсенича та сина Едварда Волтера Вілтона III. Суспільне Івано-Франківськ

Тож Едвард III ріс, усвідомлюючи своє українське коріння.

"Вдома ми зберігали деякі традиції, що залишилися від сім'ї моєї матері, зокрема, святкування Різдва та Великодня. І ми багато говорили про спадщину наших предків. Тож він був дуже добре усвідомлював свою українську ідентичність", — каже Едвард Вілтон молодший.

Батько загиблого бійця пригадує синове захоплення Україною.

"Він сказав мені: якщо я приїду сюди, то не повернуся додому. Йому тут дуже сподобалося відтоді, як він перетнув кордон з Польщею. Він говорив про Україну, яка вона красива, про церкви, про їжу, про жінок. Все в Україні він любив", — ділиться Едвард Вілтон молодший.

Хата родини Арсеничів
У Космачі, на присілку Ведмежому, збереглася хата родини Арсеничів, яку збудував ще батько Михайла — Василь. Суспільне Івано-Франківськ

Хата родини Арсеничів
Хата родини Арсеничів у Космачі. Суспільне Івано-Франківськ

У Космачі, на присілку Ведмежому, збереглася хата родини Арсеничів, яку збудував ще батько Михайла — Василь. Про неї Суспільному розповіла Марія Арсенич — тітка Едварда III.

"Ця хата вже трохи перебудована. Після Михайла тут проживали чотири покоління. У цій хаті мій тато покійний мешкав із сімома рідними братами й сестрами. Вони проживали у двох кімнатах. Тато ще казав, що підлоги не було на ґаночку, і там ще новонароджених ягняток тримали, овечок", — розповідає Марія Арсенич.

"Іноді я відчуваю його присутність"

Едвард Вілтон молодший каже, що тепер Космач — також його дім.

"Це дуже щемко, тому що, напевно, моя сім'я була тут ще до того, як виїхала до США. Можливо, вони були хрещені тут, можливо, брали шлюб. Я не знаю. Але це — мій дім. Я люблю це місце", — говорить Едвард Вілтон молодший.

Едвард Вілтон молодший
Едвард Вілтон молодший. Суспільне Івано-Франківськ

Едвард Волтер Вілтон III
Едвард Волтер Вілтон III. Суспільне Івано-Франківськ

Батько загиблого воїна каже, що часто відчуває, ніби син — поруч.

"Іноді я відчуваю його присутність у церкві або в особливі моменти, як-от сьогодні (під час відкриття меморіальної дошки — ред.) Іноді мені буває страшно через це, а іноді я посміхаюся. Раніше я в це не вірив. Але часом його присутність настільки реальна, що я звільняю для нього місце, відходжу кудись. Це — важкі часи, але я вірю, що він все ще залишається з нами", — ділиться Едвард Вілтон молодший.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

На початок