В Україні 22-го липня набула чинності постанова Верховної Ради "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році". Згідно з нею, новий склад депутатів місцевих рад, а також нових сільських, селищних та міських голів українці обиратимуть 25-го жовтня.
Журналісти Суспільного вирішили проаналізувати, наскільки ефективною була діяльність попереднього складу Івано-Франківської міської ради, та чим відрізнятимуться майбутні місцеві вибори від попередніх.
Фінансування
У червні громадський рух "Чесно" опублікував результати дослідження, де вказав джерела фінансування тих політичних сил, які мають фракції в Івано-Франківській міськраді, або ж заявили, що братимуть участь у цьогорічних місцевих виборах. За даними експертів громадського руху, основними донорами партійних організацій на Прикарпатті були депутати та працівники осередків, які там же отримували зарплату.
"Місцеві парторганізації "ЄС" існували за кошти державного фінансування. На противагу осередкам “Батьківщини”, які не одержали від центрального офісу жодної копійки, – їхню життєдіяльність забезпечував керівник обласної організації партії. Жертовні працівники профінансували "УКРОП" на десятки тисяч гривень. Витрати й надходження "Свободи" не відповідають системному піару партії в місті. УГП залежала від внесків кількох юридичних осіб з львівською реєстрацією. "Самопомочі" допомагав центральний офіс, а також родина очільника обласної організації політсили. Новостворена "Платформа громад", попри публічний старт, приховала своїх спонсорів і видатки", - йдеться у публікації за результатами дослідження руху "Чесно".
Публічність
За результатами останнього дослідження громадянської мережі "Опора" щодо Індексу публічності місцевого самоврядування, в 2018-му році Івано-Франківськ посів перше місце у національному рейтингу. Загальний показник Індексу публічності міської влади Івано-Франківська становить 86,79%, це - на 9% більше, ніж у попередньому, 2017-му році. Однак, в цей показник "Опора" внесла дані про публічність як депутатів міськради, так і міськвиконкому та міського голови. Якщо ж брати до уваги суто індекс публічності депутатського корпусу, то за цим показником Івано-Франківськ опинився на другому місці рейтингу.
Експерти зазначають, що високе місце у рейтингу зумовлене наявністю на офіційному порталі міської ради контактів депутатів, графіки прийому громадян, інформації про персональний склад депутатських фракцій, комісій, а також Регламенту міської ради.
"Електронна база нормативних актів забезпечує вільний доступ до рішень міської ради, а на сайті можна ознайомитися з проєктами рішень, які виносяться на розгляд сесії ради, з протоколами засідань сесій та з результатами голосувань. Процедурно доступ громадян не обмежений ні до сесійних засідань, ні до засідань депутатських комісій. На офіційному сайті міської ради можна ознайомитися з інформацією про використання бюджетних коштів з Фонду міської ради на виконання депутатських повноважень та з річними звітами депутатів", - йдеться у резюме Івано-Франківська від громадянської мережі "Опора".
Хоча у порівнянні з минулим роком індекс публічності депутатів міськради зріс на 12,6% і в 2018-му році становив 81,3%, проте експерти звертають увагу на низку недоліків. Зокрема, на порталі міськради була відсутньою інформація про участь депутатів у сесійних засіданнях та не було забезпечено вільний доступ до біографічних даних депутатів.
Окрім того, регулярні онлайн-трансляції засідань міськради не здійснюються, а депутатські комісії не звітують про роботу ні через оприлюднення звітів на сайті міськради, ні безпосередньо перед депутатським корпусом.
Також в "Опорі" наголошують на тому, що сайт міської ради не забезпечує доступу до електронних декларацій про майновий стан депутатів та секретаря міської ради.
Оцінка діяльності депутатів
Що стосується рейтингу не лише Івано-Франківської міської ради як органу, а конкретних депутатів, то діяльність кожного з них також проаналізували експерти. Проєкт "Атестація депутатів місцевих рад" дав комплексну оцінку роботи обранців за 5-бальною шкалою на основі 21 критерію. Відповідно до цього аналізу, оцінку "4" в 2019-му році отримали 24 депутати Івано-Франківської міськради. І жоден із 42 обранців протягом 2016-2019 років не отримав оцінку "5", хоча в інших обласних центрах, де проводилося дослідження, такі "відмінники" є.
"Івано-Франківськ в загальному рейтингу – не серед гірших. В принципі, коли більше половини депутатів міськради мають оцінку "4" - це вже дуже хороший показник. Але можна і краще. Є просто елементарні речі, які вони не роблять – наприклад, опублікувати більше інформації про себе. Тобто, на сайті є "витиснута" інформація про депутата, але немає автобіографії. Хоча жителі міста могли і мали би про це знати", - каже координатор проєкту "Атестація депутатів місцевих рад" Михайло Джогола.
Пропуски засідань
Відповідно до законодавства, виборці мають право відкликати депутата, який пропустив більше половини засідань сесій або комісій. Зараз в Івано-Франківській міській раді таких депутатів десятеро: троє – з фракції "Блок Петра Порошенка "Солідарність", по двоє – від "Свободи" та "Самопомочі", один – від "Укропу" та троє позафракційних обранців.
За даними громадського руху "Чесно" станом на 6 квітня 2020-го року, серед депутатів "Блоку Петра Порошенка "Солідарність" найчастіше пропускав засідання Володимир Балагура – 68% пропусків.
Рекордсменом серед депутатів від "Свободи" є Петро Гавриш. Не зважаючи на те, що він - секретар бюджетної комісії, Гавриш пропустив загалом 50% її засідань та засідань сесій. В 2017-му році він був відсутній на 64% сесій, а в 2018-му році взагалі не відвідав жодного сесійного засідання.
Мстислав Тарас з "Укропу" очолює рейтинг "прогульників" своєї фракції через пропуски засідань комісії з питань житлово-комунального господарства, в якій є заступником голови. В 2019-му році депутат пропустив 75% засідань комісії, а у 2017-му і 2018-му роках - 25%.
Серед безфракційних депутатів найбільшою кількістю пропусків "відзначилися" колишній міський голова Віктор Анушкевичус, який склав мандат у 2018-му році та Михайло Верес. Останній набув статусу депутата саме після складання мандату Анушкевичусом, проте всього за рік став кандидатом на відкликання через пропуск 75% засідань гуманітарної комісії.
Однією з депутатів від "Самопомочі", які можуть бути відкликані через пропуски засідань, є голова фракції Ірина Кулинич. За період свого депутатства вона не увійшла до жодної з комісій міської ради і регулярно пропускала засідання сесій. До слова, Кулинич - єдина депутатка, яка в 2019-му році отримала оцінку "1" від експертів проєкту "Атестація депутатів місцевих рад".
"Вона неодноразово заявляла про те, що працює у Львові та не встигає приїхати в Івано-Франківськ на сесію. Але, окрім того, ми, як мінімум, двічі на рік відвідували її приймальню, і там не було нікого. Якщо минулого року там ще сиділа помічниця і щось робила – записувала звернення, приймала заяви від мешканців, то цього року взагалі нічого не було", - каже координатор проєкту "Атестація депутатів місцевих рад" Михайло Джогола.
Наступні вибори
Вибори, призначені на 25-те жовтня, будуть першими в Україні, які проходитимуть відповідно до нового Виборчого кодексу, ухваленого Верховною Радою минулого року. Однією з особливостей стане те, що відтепер у містах з населенням більше 10 тисяч осіб вибори проходитимуть за системою відкритих партійних списків. Тобто, виборець буде голосувати не тільки за політичну партію, але й у списку політичної партії вибиратиме конкретного кандидата.
"Виборець отримає бюлетень, в якому буде зазначена назва політичної партії, там же повинен бути прописаний перший кандидат цієї партії – її обличчя. Буде клітинка для проставлення позначки за політичну партію, а збоку - для позначки за кандидата від партії на цьому окрузі, яких відтепер в Івано-Франківську буде п’ять або чотири, а не 42 мажоритарних, як було до цього", - каже голова обласної організації "Комітет виборців України" Максим Лисюк.
Такі зміни, за словами Максима Лисюка, змушують кандидатів конкурувати не лише з політичними опонентами, але і з колегами всередині партій. Окрім того, на цьому етапі передвиборної боротьби всі депутати Івано-Франківської міської ради, незалежно від партійної приналежності, поділилися на дві великі групи, вважає Максим Лисюк.
"Перша група – це ті, хто точно знає, від якої політичної партії вони балотуватимуться. Зараз вони тільки вирішують між собою, в яких округах і як вони проводитимуть виборчу кампанію – воюватимуть між собою чи більше працюватимуть на партію і підтримуватимуть той список, який затвердить вона.
А друга група – це депутати, які шукають, від кого балотуватися, як балотуватися, щоб знову стати депутатом. На мою думку, зараз вони займаються тільки цим. В плані передвиборчої боротьби тільки цим вони би і мали займатися, адже виборча кампанія ще не почалася, і агітацію вони зможуть проводити тільки після того, як їх зареєструють – не раніше вересня", - каже Максим Лисюк.
Що відомо
- Аналіз звітів депутатів міської ради презентували 23-го липня в Івано-Франківську. Представники ініціативи "Активна Громада Івано-Франківська" проаналізували всі оприлюднені 42 звіти депутатів Івано-Франківської міської ради.
- У жовтні 2020-го року відбудуться місцеві вибори за новим законом в умовах адмінреформи. Про те, які зміни чекатимуть на українців, та що потрібно знати виборцям, – журналістам Суспільного розповів керівник обласної організації "Комітет виборців України" Максим Лисюк.